A csipketerítővel letakart tévé, egy sablon szekrénysor már nagyon régóta mosolyt csal mindenki arcára, de vannak lakberendezési beidegződések, amik még sokáig tartották magukat, de mára már teljesen eltűnőben vannak. Emeljünk ki ezek közül – a teljesség igénye nélkül – 8 jellemző példát.
1. Felfrissítem az enteriőrt, újratapétázom a falakat
A felújítás trendek megváltoztak, a „felfrissítem az enteriőrt” ma inkább egyet jelent a „lefestem a falakat” kijelentéssel. A fiatalok lakásaiban egyre kevesebb a tapéta, szerepe maximum egy hangsúlyos fal kiemelésére korlátozódik (klasszikus stílusban esetleg díszlécekkel keretbe foglalva). Ma a falak festése a divatos megoldás.
2. Konyhabútor = alsó és felső szekrénysor
Ez az elrendezés szinte kötelező volt a különálló konyhákban. Az új lakóparkokban, vagy a modern felújítások során kialakított elosztásokban a konyhával egybenyitott tér a jellemző, a tágasságérzet az érték. Manapság sokkal elterjedtebb egy teljes falat elfoglaló kialakítás, a szomszédos falon alsó szekrények, felső elemek nélkül (mint a fotón), vagy akár plafonig érő felső szintekkel ellátott konyhabútor (következő kép).
A vertikális térkihasználás divatos – a konyhában végképp nincs helye a réseknek, ahol a por és a zsír megülhet. A háromszintes konyhabútor is sokkal gyakrabban jelenik meg, mint a hagyományos kétsoros megoldás.

3. Kis helyiséget világos színnel kell díszíteni
Ez az állítás a „a fehér optikailag tágít” elvből ered. Valójában mindkét véglet jól működik – egy világos, fényben úszó helyiség, vagy egy sötét színekkel díszített, félhomályos szoba: egyikben sem látszanak a falak és a plafon határai, így a tér sem tűnik kicsinek.

4. Minél kisebb a szoba, annál apróbb mintát kell választani
A nagy minta nem fogja tágasabbá tenni a kis szobát, de az enteriőr azonnal karakteresebb és érdekesebb lesz tőle.
Ha a tapéta olyan, mint egy műalkotás, akkor bármilyen méretű térben önmagában is díszítő elemként szolgál.

5. A plafonnak fehérnek kell lennie
Ez ma már nem érvényes. Persze nem arról van szó, hogy freskót fessünk a plafonra – elég, ha az „ötödik falat” néhány árnyalattal sötétebbre vagy világosabbra festjük, mint a többit. Inspirálódj: nézd meg, hogy milyen mutatós tud lenni a színes mennyezet a lakásokban.

6. A függöny az ablak dísze
Régen ez annyit jelentett, hogy az ablakokat csipkefüggönnyel és fodros, bojtokkal díszített drapériával takarták el. Természetesen a függönyök fontosak, különösen, ha nyáron már hajnalban ébreszt a nap, vagy ha a szomszéd házból távcső nélkül is belátnak a nappalidba vagy hálódba. De a sötétítők ma inkább semleges háttérként vannak jelen, nem muszáj elvonniuk a figyelmet a kilátásról. Divatosak a különböző rolók és a fa reluxák is.
7. Kis szobába pici bútor való
Ez a szabály a szoba alapterületéhez igazított bútorválasztásról szól. Pedig gyakran egyetlen masszív bútordarab vizuálisan tágasabbá teheti a szobát (lásd a fotót).
Sok apró bútor egymás mellett viszont feleslegesen zsúfolttá teszi a teret. A nagyobb bútor által elfoglalt tér hatását kompenzáld visszafogott dekorációval és azzal, hogy ne pakold körbe kis bútorokkal.
8. Mindent színt össze kell hangolni
Ha van egy domináns színes elem a szobában, az nem jelenti azt, hogy minden más bútor, textil vagy dekoráció a plédtől, párnáktól a függönyökig – pont ugyanabban az árnyalatban kell jelen legyen.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel