A hosszú, keskeny előszoba és folyosó már a bejáratnál rossz benyomást kelthet.. Mutatunk 9 ötletet, hogyan oldják meg a lakberendezők ezt a problémát, és milyen megoldásokkal teszik ezeket a zónákat harmonikusabbá, a helyet vizuálisan tágítva és javítva.
Akassz fel képeket vagy posztereket
Képek vagy poszterek semleges háttérrel remek vizuális megoldást jelentenek egy keskeny folyosón – így hangsúlyos elemeket helyezhetsz el, és a hosszú teret zónákra oszthatod, vizuális támpontokat létrehozva. A posztereket, festményeket egyenlő távolságra helyezd el, válassz nyugodt témákat, valamint kontrasztos, de egyszerű kereteket. Például ennek az előszobának a falain építményekkel díszített grafikák láthatók. Fontos, hogy ne akassz fel túl sok kis képet, mert a túl sok apró dekoráció vizuális zajt kelt.
Válassz a fal síkjába simuló rejtett ajtókat
Ahhoz, hogy vizuálisan szélesítsd a folyosót, teremts egységes térérzetet. Ezt úgy érheted el, ha az ajtókat a fal színére fested, így elrejtve őket. A hatás fokozása érdekében elhagyhatod az ajtókereteket is, hogy a nyílások a lehető legkevésbé legyenek láthatók. A világos falfestés és a rejtett ajtók azonos színe tovább erősíti a tér megfelelő geometriájának vizuális érzetét.
Használj díszléceket a falakon
A falakon elhelyezett díszlécek növelhetik a falak mélységének érzetét – emellett a hosszú falfelületeket kisebb négyzetekre és téglalapokra bontják. A legegyszerűbb, szimmetrikusan elhelyezett díszlécek segítenek ebben a legjobban. A hatás fokozása és a folyosó további díszítése érdekében ezekbe a “keretekbe” posztereket, képeket vagy dekoratív kiemelő világítást (pontlámpa) is elhelyezhetsz, ahogyan ebben a projektben is látható.
Dekor elhelyezése sakktábla mintában
Egy másik hatékony módszer a faldekorációval való munka során, ha azt sakktábla mintában helyezed el, váltogatva a dekorációt és a beltéri ajtókat. Ez dinamikát teremt, és segít elterelni a figyelmet a folyosó hosszáról és szélességéről. Például ebben a projektben a tervező a világos falakkal kontrasztban lévő képeket és egy hangsúlyos fali lámpát választott.
Fényes felületek hozzáadása
A fényes felületek extra térérzetet adnak minden helyiségnek azáltal, hogy visszaverik a fényt – ezért keskeny folyosókon bátran használhatsz fényes padlóburkolatot, fényes feszített mennyezetet vagy fémes hatású bútorokat. Az eredmény még látványosabb lesz megfelelő világítás mellett. Továbbá felakaszthatsz egy nagy tükröt, ahogyan ebben a lakásban is tették.
Zónák kialakítása kontrasztos felületekkel, festéssel, burkolatokkal
A kontrasztos burkolat segít a folyosót két vagy több részre osztani. Színekkel zónázhatod a falakat és a mennyezetet, ahogyan itt is látható, vagy csak a padlóburkolatot különítheted el. Lehet egyiket vagy másikat választani. Használj egymáshoz közel álló árnyalatokat a finomabb átmenetek érdekében, hogy elkerüld a kis tér túlzott feldarabolását.
Tükör elhelyezése a hosszú folyosó végén
Ha egy nagy tükröt helyezel el vagy függesztesz fel a hosszúkás előszoba, folyosó végén, az visszatükrözi a bejárati ajtót és a bejárati tér egy részét. Vizuálisan nagyobbnak tűnik ettől a helyiség, különösen akkor, ha a tükörben természetes fény is visszaverődik.
Halszálka mintában lerakott parketta
A halszálka mintában lerakott parketta gyakran használt megoldás hosszú, keskeny helyiségek esetében, mivel a diagonális elrendezés vizuálisan tágítja a teret. Ez a megoldás a folyosón is remekül alkalmazható. Ha nem szeretnél parkettát, választhatsz költséghatékonyabb alternatívákat is, például SPC padlót, kvarc vinylt vagy kerámia burkolatot.
A falak ellentétes színezése
Ha a folyosó két szemközti falát különböző színekkel fested le, az megszakítja a tér hosszú, monoton alagútérzetét. Válassz kontrasztos árnyalatokat, hogy fokozd a hatást. Például ebben a lakásban a tervező a klasszikus fekete-fehér párosítást választotta.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel