Nyitott alaprajz vagy zárt szobák, elkülönült életterek?
Az alaprajzok, a helyiségek, falak elrendezése sokat változott az elmúlt évek alatt. Az 50-es, 60-as években az elválasztott terek domináltak. A bejárati ajtó mögött a szobák külön-külön egy központi folyosóról, előszobából nyíltak, elszigetelve a különböző funkciójú helyiségeket. A 80-as években az alaprajzok fejlődésével a helyiségek kezdtek összekapcsolódni. A fél falak és térelválasztók több lehetőséget adtak a családtagoknak a közösségi életre a saját szobák megtartásával is. Ma a nyitott terek divatja hódít a lakberendezésben, az otthonokban. Sokakat tart vissza a terek egybenyitásától a zajtól és a rendetlenségtől való félelem. Nézzétek át az alábbi szempontokat és döntsetek hogy a nyitott terek koncepciója nektek való-e vagy sem…. a teljes cikkhez kattintson a képre>>
1.) Mérd fel őszintén, hogy mennyire vagy rendszerető.
Az egyik érv az egybenyitott terek mellett a helyiségek és lakásdekoráció vizuális összekapcsolása és az ezzel elért egységes stílusú lakberendezés. Egy ellenérv viszont, hogyha a családtagok nem rendszeretőek a lakás összképe hamar kaotikussá válhat. Ha családunk egy két tagja hajlamos mindent széthagyni amerre csak jár, a nyitott terek koncepciója nem biztos hogy nekünk való.
2.) Gondold át, hogy mennyi műtárgyat, lakásdekorációt akarsz a falakon elhelyezni.
A műtárgyak, képek, festmények, főleg a méretesebb darabok sok falfelületet igényelnek. Az összenyitott terekben jóval kevesebb a válaszfal, így nyilvánvalóan a hasznos falfelület is kevesebb ahová a dekorációt felakaszthatjuk. Ha tehát rengeteg képet, fotót, festményt szeretnénk a falakra aggatni, inkább a szeparált helyiségek mellett döntsünk.
3.) Gyermekeink szemmel tartása lényegesen könnyebb az egybenyitott térben.
A nyitott alaprajz, mely a konyhától a nappali és egyéb helyiségekig jól áttekinthető teret biztosít, jelentősen megkönnyíti a kisebb gyermekek felügyeletét, így főzés közben nem kell azon aggódni, hogy vajon mi baj történhet velük játék közben.
4.) A hangok könnyebben terjednek a falak nélküli nyitott térben.
Azoknak, akik sűrűn tesztelik a szuper házimozi rendszerüket miközben a gyerekek a szomszéd szobában játszanak vagy tanulnak, a nejük pedig hosszan telefonálna a legkedvesebb barátnőjével, nem biztos hogy a nyitott élettér az ideális. Falak nélkül nem csak áttekinthetőség jobb, de a zaj is könnyen terjed, ez mindenképpen egy fontos szempont ha a döntenünk kell a szeparált szobák és a nyitott alaprajz között.
5.) A nyitott alaprajz több természetes fény enged a lakásba.
Ha sok falat a felére csökkentünk vagy teljesen elhagyunk, az ablakokból beáradó természetes fény is messzebbre terjed a lakásban, házban. Ha az építkezéskor, lakásfelújításkor a minél több természetes fény beengedése a cél, fontoljuk meg a nem teherhordó / főfalak elhagyását, lebontását. A sok természetes fény előnye még, hogy a tér is tágasabbnak látszik mint villanyfénynél.
6.) Fokozzuk a közösségi életet a nyitott terekkel.
Ha szeretsz vendégeket fogadni, főzés közben szórakoztatni a családtagokat, látogatókat, a falak nélküli otthon a neked való. Az alaprajztól függően a konyha összeolvadhat az étkező és nappali helyiségekkel, sokszor szoros kapcsolatban a terasszal, kerttel – tökéletes a szórakoztató közösségi eseményekhez, alkalmakhoz.
7.) A vendégek konyhából szórakoztatásának azért van egy hátránya:
Ha te vagy a szakács, a halmozódó koszos edények látványa nyilván nem annyira zavar, de ha a vendéglátást inkább a konyhai káosz nélkül képzeled el, a nyitott alaprajz nem biztos hogy neked való.
Az otthonok alaprajzának, falainak kialakítása is állandó változásban van a lakberendezés trendjeinek megfelelően. A hosszú szűkös folyosó, előszoba kiment a divatból, az addig sötét szobákat is eláraszthatja a természetes fény falak nélkül. Ma alig látni a divatos nagy olasz konyhagyártók katalógusaiban olyan képet, ahol a konyha ne lenne egybemosva a nappalival. A nyitott alaprajz ugyanakkor nem minden család igényeinek felel meg. A fenti gondolatokat figyelembe véve mindenki eldöntheti hogy milyen terekre van szüksége az otthonában.
Ti milyen alaprajzot tartotok ideálisnak? Nagy egybefüggő tereket vagy mindenkinek saját zárt életteret? Írjátok meg a hozzászólások között mások okulására.