Megmutatjuk, hogyan használjuk a fényeket, a színeket, a rétegezést, valamint a fókuszpontokat, hogy egy tágasabb hatású szobát kapjunk. Bárcsak nagyobb lenne a nappalid? Néhány design trükkel könnyedén elérhető ez a benyomás. És még csak falakat sem kell bontanod. Próbáld ki ezeket a lakberendezési tippeket a színekkel, bútorokkal, ablakdekorációkkal, hogy a helyiség nagyobb érzetet keltsen.
fotó: Tara Benet Design
Bérczes Réka
lakberendező | bővebben
1. Használjunk rengeteg világos színt!
Bizonyára már te is hallottál róla, hogy a falak fehérre festésével (vagy világos szürkét, halvány krémszínt használva) egy szoba tágasabb érzést ad. De ezt a hatást még inkább növelheted, ha a bútorokból is a hasonlóan világos színűeket választod.
A fenti, első képen látható nappali bútorzata egy fehér szőnyeg, fehér kanapék, fehér TV-állvány és dohányzóasztal (más kiegészítők mellett), melyek együttesen egy szellős, egységes teret kölcsönöznek.
Elsőre talán nem hangzik túl praktikusnak, de ez a világos irányvonal is élhetőbbé tehető néhány színes takaróval, vagy durvább, de szintén világos felülettel (úgymint laminált médiaegységek, vagy márvány tetejű asztal), valamint egy strapabíró, halvány színű, természetes szálú szőnyeggel. Ezek együttesével nem kell attól tartani, hogy nappalink azt az érzést sugallja, hogy lehetetlen a szoba tisztán tartása.
fotó: Josephine Interiör
Általánosságban elmondható, hogy ha a főbb bútorok a fal színéhez passzoló halvány színárnyalatúak, a tágasság érzet megalkotásához így elkerülhető a nappali átalakítása, miközben a berendezés mégsem teljesen hófehér.
Úgy érzed, hogy egy fehér kanapé nálad nem jó választás? Egy középárnyalatú szürke szín is tökéletes alternatíva, mely elrejti az esetleges foltokat, pecséteket, kevésbé látszik meg rajta egy-egy hajszál, vagy sérülés a huzaton.
fotó: STIL + STHLM
2. Egy kis drámai fekete hozzáadása
Csak azért, mert sok világos színt használunk, nem jelenti azt, hogy nem vihetünk be egy kis drámát is. Néhány kisebb fekete kiegészítő bevonása érdekes és erős kontrasztot ad a térnek. A fekete-fehér minták pont annyi pluszt nyújtanak, melytől a szoba élettel telibbnek tűnik anélkül, hogy összehúzná a teret. Ilyen hatást érhetünk el a fekete-fehér képekkel, és művészi alkotásokkal is.
Néhány kontraszt hozzáadása a mélységek kölcsönhatását eredményezi, ahol bizonyos darabok előtérbe, mások pedig háttérbe kerülnek. Ez becsapja a szemet, és a teret nagyobbnak látjuk.
fotó: AMR Interior Design & Drafting Ltd.
3. Tegyük az egyik falat kiemeltté, jellegzetessé!
A mélységekről beszélve, ha egy érdekesen jellegzetes falat szeretnél, ajánlatos ezt egy ablakos falon tenni, és egy drámai hatású felületet alkotni a könnyeden áttetsző függönyök mögött. Ebben a szobában a tapétázott fal távolibbnak tűnik, mivel egy egyszerű fehér drapéria mögé lett rejtve, így a szobát mélyebbnek érzékelteti, ezáltal a mintázat sem tűnik túl harsánynak, élénknek.
fotó: Murphy Deesign
4. Használjunk könnyed drapériát!
A nappali függönyeként egy könnyű anyagot feltenni nagyszerű választás lehet, mivel ebben a helyiségben nincs szükség teljes elsötétítésre. A némileg áttetsző függönyök nagy előnye, hogy átláthatóságuk miatt érzékeljük a kinti teret és világosságot, mely szintén növeli a térérzetet. Amennyiben mégis szükségesnek tartod, hogy néha kizárd a külvilágot, és a fényt, a fényáteresztő függöny elé helyezett sötétítőfüggönnyel ez is megoldható. A két anyag hasonló árnyalatának alkalmazásával látszatra egybeolvadnak, és szinte láthatatlan érzetet keltenek anélkül, hogy mozgalmas, nyomasztó hatásuk lenne.
fotó: Kiely Ramos Photography
fotó: Become a Home
5. Hagyjuk szabadon az ablakokat!
Nincsenek kíváncsi bekukucskáló tekintetek? Az ablakokat teljes szabadon hagyni is egy remek megoldás lehet a térérzet növelésére. Így egy dekorációs felület, elem kiesik, ami megtörheti a szoba egységét, ezáltal értékes centimétereket nyerhetünk és kilátásra tehetünk szert, ami szintén a tágasság hatását kelti bennünk.
fotó: Top Interior Design
6. Játsszunk a világítással!
A természetes fény nagyon fontos, hogy egy helyiség nagyobbnak tűnjön, de a megfelelő mesterséges világítás is sokat dob a térérzeten. Kapcsoljunk minél több fényforrást napközben, hogy egy világos és tágas teret teremtsünk, az esti órákban pedig visszafogottabban, bensőségesebben világítsunk. Amennyiben lehetséges, a lámpák rendelkezzenek homályosító funkcióval is, és próbáljunk legalább 3-féle megvilágítást alkalmazni (úgy, mint álló-, és asztali lámpák; függesztékek, süllyesztett mennyezeti világítás; vagy falikarok).
fotó: Become a Home
7. A tekintet elterelése
Itt egy jópofa trükk! Néha a legjobb módszer arra, hogy a szoba nagyobbnak tűnjön, ha elvisszük a tekintetet egy egészen más irányba. Ebben a nappaliban a falak egyszerűek, fehérek, semmilyen tapéta, vagy faldekoráció nincs rajtuk, így a szemünk akarva- akaratlanul is a szomszédos hálószoba mintás tapétájára téved. Azáltal, hogy ezt a tapétázott falat oda terveztük, ahol a nappaliból könnyedén észrevehetjük, csipetnyi érdekességet adtunk mindkét helyiségnek és kevésbé érezzük magunkat négy fal közé zárva.
fotó: Sun Soul Style
8. Nyomatékosítás a szőnyeggel
Bár egy szőnyeg nagyszerű megoldás a helyiség különböző zónáinak felosztására, kijelölve vele egy elszeparált beszélgető sarkot, mégsem ajánlatos kisebb nappalikban, mert megtöri az amúgy is kis teret. Ehelyett emeljük ki az összefüggő padlózatot, amellyel szintén a kellő térhatást érhetjük el.
fotó: Emilia Decor
9. Akasszunk fel nagy tükröket!
Egy tükör a szobában komolyan meg tudja csalni a szemet, és a helyiséget kétszer akkorának érzékeljük, mint az valójában. Ez főleg akkor a legérzékletesebb, ha a tükör legalább ajtó, vagy ablak méretű. A maximális hatás érdekében használj állótükröt, óriás méretű fali tükröt, vagy akár elnyújtott tükörcsempét.
fotó: Lorla Studio
10. Minimalizáljuk az asztalok használatát!
Egy kis helyiséget nem lehet túl sok bútorral megtölteni. Mert hát mi értelme egy nappalinak, ahol nem lehet elférni? De az egyetlen bútordarab, amit ki tudunk iktatni, az a terjedelmes dohányzóasztal. Tegyünk be egy keskenylábú asztalt, ettől a tér átláthatóbb lesz, és a lábainkat is jobban ki tudjuk nyújtani, amitől a nappalit „fizikailag” is tágasabbnak érezzük.
fotó: Sheila Rich Interiors, LLC
Ezt a trükköt más bútoroknál is alkalmazhatjuk. A szobát vékonylábú kanapéval, székekkel rendezzük be!
fotó: Move2
11. Felejtsük el a dohányzóasztalt!
Igazán merész akarsz lenni? Mellőzd a dohányzóasztalt és helyettesítsd kis asztallal, vagy bútorpárkányokkal, ahova le tudod tenni a poharakat, vagy más dolgokat. Azáltal, hogy szabadon hagyjuk a szoba közepét, a tér szellős, és tágas lesz. Egyébként sokszor az egyetlen, amire szükséged lehet, egy megfelelő puff, vagy lábtartó.
fotó: Websters Interiors
12. Legyenek nyitott polcaid!
Míg a „kevesebb néha több” elv mindig egy jó irány, néha mégis több tárolóra van szükség. Ilyenkor zárt szekrények helyett érdemes több nyitott polcot is használni, amire látványos kiegészítőket is tehetünk. Ezáltal nincs olyan érzésünk, hogy értékes helyet, akár 25-50 centimétert veszítettünk.
fotó: Lagom architectes
A nappali tárolóbútorainak funkcióját meg is duplázhatod, ha ezeket a bútordarabokat padként is használod. De bizonyosodj meg róla, hogy az ülőalkalmatosság elég erős ahhoz, hogy elbírjon egy embert.
fotó: Mon Concept Habitation
13. Tervezzünk be több fókuszpontot is!
Végtére nem kéne megijednünk néhány meghatározóbb kiegészítő használatától, vagy, hogy egyéniséget adjunk nappalinknak. Még akkor sem, ha ez megtöri a falakat és nem a láthatatlan, minimalista illúziót kelti. Ahelyett hogy egy főbb jellegzetességet emelünk ki (vagy egyet sem) vonjunk be több középméretű fókuszpontot, így a szem körbepásztázza a szobát, és a teljes teret érzékeli.
fotó: Bjurfors Göteborg
lakberendező ajánló: Bérczes Réka | képek forrása: Houzz albumunkban | további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel