A cserepes tetőfedés fajtái és sajátosságai
Ha a gyerek az iskolában házikót rajzol, a tetejét mindig narancssárgára vagy pirosra szinezi. Ez nem véletlen, hiszen a kisember Magyarországon a legtöbb ház tetején ilyen színű cseréptetőt figyel meg. A világszerte ismert és kedvelt, nagy múltú cseréptető többek közt annak is köszönheti népszerűségét, hogy sok formavariácóra ad lehetőséget és mindig nagyon esztétikus lesz a végeredmény. Annak ellenére, hogy manapság már sokféle tetőfedő megoldás közül választhatunk, a több mint kétezer éve használatos agyagcserép valószínüleg soha nem fog kimenni a divatból… a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
A négy elem (levegő, tűz, föld, víz) felhasználásával készülő cserép egyértelműen a legtermészetesebb tetőfedő anyag. A bevált, tradicionális technikának köszönhetően az agyagcserép nem igényel speciális felület- és anyagkezelést ahhoz, hogy időt- és időjárást álló legyen. Gyártása a téglához hasonló, meleg színét – melynek árnyalata az agyag típusától függően a sárga és a sötétvörös között mozog – a természetes égetési eljárás miatt kapja a cserép. Ezen ősi tetőburkoló módszernek igen sok előnye van. Kezdve onnan, hogy az egyszerűbb tetőszerkezetek gyorsan befedhetők, a fagy és tűzállásán keresztül odáig, hogy az esetleg lebontott cseréptető darabjai újra felhasználhatóak. Egyik kedvező tulajdonsága, hogy igen sokféle tetőszerkezet (sík, ívelt, vagy kúpszerkezet) burkolására alkalmas és attól sem kell tartanunk, hogy háztetőnk színe a nap sugaraitól kifakul. A cseréptető azonban néhány esetben igen nagy súlyú, ezért igen stabil tetőszék szükséges hozzá. A cserépelemek kétféleképpen illeszkedhetnek. Vagy egymásmellé és egymás fölé helyezik a sík elemeket (hódfarkú cserép), vagy formájuknak köszönhetően egymásba kapcsolódnak (hornyolt, sajtolt cserepek).
Hódfarkú fedés
Az egyik legrégebbi, műemlék-épületeken is látható tetőcserépforma az úgynevezett “hódfarkú” cserép. Alakja téglalaphoz hasonló, de egyik oldala íves kiképzésű. Ha a tető formája nem szokványos (mondjuk Hundertwasser ihlette), ez az ideális cserépfajta. Ahhoz, hogy a sík formájú (kissé sérülékeny) hódfarkú cserép kellően védjen az időjárás változékonyságától két vagy három egymást fedő sor szükséges. Ez a pikkelyes nevezett fedés viszont erősebb tetőt kíván emiatt a hódfarkú cserépfedés drágább, és felrakása több időt igényel. Ennek okán természetesen már a tetőszerkezet megépítése előtt tudnunk kell, hogy milyen cserép fogja házunkat díszíteni, és védeni, hogy ne kelljen később a lécezéssel, gerendázással problémánk. A nedvesebb, szelesebb éghajlatú északi országokban nem ritkán a homlokzati falakon is alkalmazzák a pikkelyes fedést. Fontos szem előtt tartanunk, hogy minél alcsonyabb a tető hajlásszöge, annál jobban kell fedjék egymást a cserépelemek, mert a “lankásabb” tető kevésbé vezeti el a csapadékot.
Hornyolt fedés
A hornyolt kerámiacserepeket előszeretettel alkalmazzák lakóházakhoz. Alakjuknak köszönhetően tökéletes vízzárást biztosítanak. A hornyolt cserepeket egy rétegben rakják fel, így a tető lécvázát kevésbé terhelik meg. Egyszóval: a hornyolt cserép a leggazdaságosabb építési feltételeket kínálja. Ez a cseréptípus az elemek szélén lévő, hézagmentes kapcsolódást biztosító horonyról kapta a nevét. Ha egy kevésbé masszív, vagy tetőzetet szeretnénk felújítani, érdemes a hornyolt fedést választani. Ahhoz, hogy egy gyengébb vázzal bíró ház tetejét a rusztikus rajzolatú hódfarkú cseréppel tegyünk izgalmasabbá, meg kellene erősítenünk az azt alátámasztó tetőszéket, ami nem kis ráfordítást igényel. A hornyolt cserép a hódfarkúnál keményebb anyagú, így jobban ellenáll a viharnak, és a mechanikai hatásoknak, viszont emiatt nehezen faragható és az ívelt formájú tetőkön nem lehet elhelyezni
Sajtolt cserepek
A sajtolás technikájának köszönhetően a gyártók és a megrendelők teret engedhetnek a fantáziájuknak. Ez a precíz gyártástechnológia bonyolultabb lakzatú elemek sorozatos termelését teszi ehetővé. A történelmi múltú, mediterrán stílusú, kolostorfedésekre emlékeztető tetőzet mellett az egyszerűbb, hullámformájú mintázat is megtalálható a sajtolt cserepek között. Ez a vákuumos sajtóval készült cserép gyakran előre megszerkesztett tetőrendszer anyagaként kerül a piacra. Komplikáltsága miatt felrakása szakember közreműködését, adott esetben gépesített eljárást igényel. A megrendelő valószínüleg kétségbeesve törölgetné a homlokát a rengeteg tartozék és kiegészítő láttán. Sok esetben a tetőkompozíció 4-5 féle cserépből tevődik össze. Az elemek nemcsak oldalt, hanem alul és felül is egymásba apcsolódna. E kimunkáltabb illeszkedésnek köszönhetően tökéletes vízzárást eredményez, de ezen a stabil szerkezeten a por és a porhó sem jut át. Így kiválóan alkalmazható laposabb (akár 35 fok alatti) hajlásszögű tetőszékek héjalásánál. Persze az építkezési trendek a cserepek világát sem kerülik el; a sajtolt cserépfajták között manapság színezett beton-, vagy üvegcserepekkel is találkozhatunk.