A megfelelő színek, minták, textúrák kiválasztása és összehangolása, egy olyan lakberendezési design séma kialakítása mely külsőre és érzetre is kellemes nem könnyű feladat, de a legtöbben akkor bátortalanodnak el igazán, amikor élénk, merész színek és nagy minták kerülnek a képbe.
Visszafogott színpalettával és finom mintázatokkal dolgozni egy dolog, de ha vibráló színárnyalatok és látványos minták kellenek, ezeket összehozni már komoly feladat.
Lars Contzen német designer az excentrikus, nagyszabású, grafikus dekorációiról ismert és az élénk, merész színekkel kialakított enteriőrök a kedvenc terepe. Éveken át tökéletesítette a színek és minták használatának művészetét a lakberendezés és dekoráció határait feszegetve. Contzen nemrég indította el új termékvonalát, mely találóan a Colourcourage nevet kapta. (A Colourcourage Lars Contzen saját színrendszere, mely levédett szín családokat tartalmaz – a gyártó partner hálózat e szín paletták szerint készült anyagokat és termékeket szállít – így biztosított a teljesen harmonikus és egységes belsőépítészeti, építészeti és lakberendezési koncepció.) Lars Contzen hitvallása szerint a jó design válasz a jelen kulturális áramlataira, saját munkáját és művészetét így a modern, színes, multimédiával átszőtt világ határozza meg.
Honeycombballs – tapéta, Lars Contzen
Az alábbiakban a Freshome magazin Lars Contzennel folytatott beszélgetéséből idézünk néhány gondolatot a színek és minták szerepéről a lakberendezésben.
Milyen tanácsot adna azoknak, akik nagyméretű mintákat szeretnének sikerrel alkalmazni az otthonukban?
LC: Először is, nem kell tartani a nagyméretű mintáktól. Véleményem szerint, mint designer, nagyobb bátorságra van szükség apró minták alkalmazásakor. A nagyobb arányoktól a tér elkezd megnyílni – a szoba strukturáltabb, letisztultabb lesz és nagyobbnak fog tűnni. A kis minták hamarabb válnak idegesítővé és keltenek zártabb hatást. A mintákkal kapcsolatban általánosságban azt a tanácsot adnám, hogy egy típusú grafika jelenjen meg, mely a hozzá jól megválasztott színekkel egységes koncepció érzetét kelti majd.
Micro tapéta – Lars Contzen
Mennyire fontos a szín a lakberendezésben és mennyire fontos az, hogy a színpaletta egy térben harmonikus és kiegyensúlyozott legyen?
LC: Ha valaki egy lakberendezési projectben a feltűnő színek használata mellett dönt, akkor még fontosabb, hogy a megfelelő módon tegye. Az eredménynek azonnali hatása van az ott élő emberek közérzetére. A színek a felelősek a szoba alaphangulatért és az atmoszférájáért. A döntés tehát nagy felelősséggel jár.
Paradiso tapéta – Lars Contzen
Milyen tanácsot adna azoknak, akik tartanak az élénk, erős színektől az otthonuk dekorációjakor?
LC: Az otthon kellemes és kiegyensúlyozott dekorációjának sok módja van. Ha valaki fél az élénk, erős színektől, azt tiszteletben kell tartani. Az egyetlen tanács amit adhatok, hogy senki se gondoljon a lakásdekorációra mint egy hosszantartó dologra. Néha kis változtatások is életre keltenek és imádnivalóvá tesznek egy otthont. Ha valaki hajlandó energiát áldozni rá, az hamarosan automatikusan kísérletezni kezd a színekkel és mintákkal.
Life is Punk tapéta – Lars Contzen
Mennyire fontos az, hogy az egy térben található különböző elemek – falak, padló, bútor stb – kiegészítsék egymást és együttesen hassanak?
LC: Ez a munkám alapkoncepciója. Szín és minta hiteles használata koncepciózus gondolkodáson és egy egységes rendszeren kell alapuljon. Minél feltűnőbb és élénkebb egy anyag színe, mintája, annál fontosabb, hogy passzoljanak a környező anyagok és design elemek. Az elmúlt években egymással kombinálható anyagok és termékek rendszerén dolgoztam. Ha úgy dönt valaki, hogy a Contzen design-t választja a belsőépítészetben, egy egységes, szinkronizált termékrendszert kap. A koncepció, hogy az építészet és lakberendezés erős, de esztétikus színekkel töltse meg a teret, a szoba látványa és hangulata szinte műalkotást, egy konstruktivista festményt idézzen, mely így túlmutat a helyiség fizikai dimenzióin. A szoba szinte a felületek dekorációja nélkül válhat így dísszé.
Target tapéta – Lars Contzen
link: Colourcourage