Amikor a tulajdonosok megörökölték a másfél szobás panellakást, először meg sem fordult a fejükben, hogy ők lakberendezőt kérnek fel ennek a kis lakásnak a megtervezésére és felújítására. Aztán egyre több kérdés merült fel, az egyik kérdéssel megkerestek írásban, az első emailt követte a második, majd egy személyes találkozó a lakásban és végül körvonalazódtak az elképzelések.
Nagyon gyorsan eldőlt a lakás sorsa – a tulajdonosok a teljes felújítás mellett döntöttek. A nagyon alacsony költségvetés miatt a berendezést, az új bútorok, dekoráció beszerzését egy második hullámban tervezték.
A koncepció:
Kevés pénzből kellett eljutni addig, hogy egy szépen felújított, modern, világos és tágas otthon fogadja a tulajdonosokat, hiszen egy fiatal párról beszélünk, akik most szeretnék közös életüket elkezdeni ebben a kis lakásban.
A lakás elrendezése: két majdnem egyforma szoba, egy sötét konyha és a panelvilág egyik legkisebb fürdőszobája, plusz előszoba és a fürdőszobánál picit nagyobb gardrób.
Megállapodtunk, hogy kevés színből dolgozunk, semmi vadító, az alap halványszürke lesz (falak, mennyezet), a lakás stílusa minimál.
A kis lakás szerkezeti adottságain sokat nem lehetett változtatni, lévén hogy panelről beszélünk. Kivétel az előszobát és a konyhát elválasztó fal, azt kivágtuk, majd ezt követte a konyhából nyíló kis kamra fal, ennek elbontásával egy kis plusz teret és természetes fényt nyertünk az amúgy nagyon kicsire sikeredett konyhában, fény addig csak mesterséges formában jutott el ide.
A nappaliban kibontottuk a faszerkezetet ami a szobából kalakított erkélyt választotta el.
A munkálatok a parketta felszedésével folytatódtak, ez nagyon jó döntésnek bizonyult, mivel a régi parketta alatt üveggyapot volt és ez nem az egészséges anyagok táborába sorolható.
Folytattuk a munkálatokat a fürdőszobával, mindent kitakarítottunk egy új és modern fürdőszoba megalapozásához.
Ezt követték a villanyszerelési munkálatok. Itt figyelembe vettük, hogy ez egy régi építésű panelház, tehát a vezetékek öregek, a konnektorokból és kapcsolókból is igen kevés jutott, valamint a mennyezeti lámpa is a tipikus megoldást mutatta a logó zsinórral a plafon és az oldalfal között.
Minden villanyvezetéket kicseréltünk, a konnektorok, kapcsolók számát megsokszoroztuk. Álmennyezetet építettünk a szobákban, a konyhában és a fürdőben is. Ezzel könnyebbé tettük a vezetékek elvezetését a panelban, spotok, irányított fények elhelyezését is lehetővé tettük és persze design elemként is nagyon szépen mutatnak majd. Halogén spotok helyett LED lámpákat szereltünk, ezek energiaigénye a töredéke a halogén lámpákénak.
A konyhában kialakított álmennyezet az előszobában ér véget, ezzel a két tér nyitottabbá és egységessé válik, a helyiségek nem különülnek elegymástól.
A konyhánál a megrendelő kérése volt, hogy semleges színvilágra törekedjünk, így férfi és nő egyaránt magáénak érezheti. Az elbontott mini kamra helyére fiókos, ajtós szekrény került a rakodó felület és a tároló helyek növeléséhez. A világítást itt kiegészítettük a konyhapult fölötti (hideg fehér) LED izzó csíkkal, ami nagyon jól illik a modern magas fényű fehér konyhához. A konyhabútor IKEA FAKTUM, a front, az ajtók pedig abstrakt magasfényű fehér, a munkapult metálszürke, aluminium élvédővel. A konyha összeszerelését profi szakemberre bíztuk, Hegedűs Péter érdeme a tökéletes végeredmény.
A nappaliban az erkély és a szoba közötti szerkezetet lebontottuk,a fűtés csöveket gipszkarton alá rejtettük, törekedve arra, hogy a bejövő természetes fény minél jobban érvényesüljön.
A nappali tervezésekor egy meglévő sötétkék kanapét vettünk alapul és azt is tudtuk, hogy az étkező asztal itt csak egyetlen helyre kerülhet, a konyha közvetlen szomszédságába. Tapétát választottunk a tér funkcionális felosztásához és definiálásához. Ahová az egyszínű kicsit mogorva kanapé kerül, oda vidám tapétát raktunk, ami a mintájával a teret tovább növeli. Az étkező sarokban két színt használtunk, amit függőleges csíkokban raktunk fel, ezzel a belmagasság érzetét növelve.
A nappali világítása három funkciót tölt be. Körben fut és lefelé irányul az általános világítás, az étkező fölötti négyzet alakú álmennyezetben külön kapcsolható a világítás (ide majd még egy belógó csillár is kerül később), a tévézős, hangulatvilágításért felelős LED spotok a gipszkarton függőleges oldalába kerültek.
A másik szobába, ami négyzetméterre kicsit nagyobb is mint a nappali, terveztük a hálószobát és a tulajdonos részére egy kis zenehallgatós mini nappalit. Elsősorban a gipszkarton álmennyezetekkel definiáltuk a teret, majd később funkcionális térelválasztó szekrény is kerül ide.
A hálószoba részt elválasztottuk egy kellemes meleg színnel, itt is a LED spotok külön kapcsolhatóak attól függően, hogy mennyi fényre van szükségünk.
A fürdőszoba sok konzultációt igényelt, mert a megrendelő szeretett volna fürdőkádat, a zuhanyfülkével voltak fenntartásai. Átbeszéltük a pro és kontra érveket, majd megszületett a döntés: épített zuhanyfülke legyen, esőztetővel és egy nagyon világos mosdó rész, ahol kiválóan lehet sminkelni is. A zuhanyfülke padlóburkolatául kavicsokat választottunk, ezek nem csak a talpnak kellemesek (masszírozó hatás), de vizuálisan egészen kellemes otthoni spa hangulatot adnak. A padlón az előszobai járólapot folytattuk.
A mennyezetre itt is gipszkarton álmennyezet került speciális vizes helyiségekbe való LED spotokkal, ezek gyönyörűen megvilágítják a fürdőszobát.
A zuhanyfülke elé átlátszó edzett üvegfal került, ezzel kívülről is érvényesül a gyönyörű esőztető és nem zárja le és szűkíti a kis teret.
Képek:
Konyha a felújítás előtt:
Konyha a felújítás után:
Előszoba a felújítás előtt (a régi konyha ajtaja és fala, melyet elbontottunk):
Konyha és étkező a felújítás után:
Nappali a felújítás előtt, leválasztott erkély fallal, ezt szintén elbontottuk:
A nappali / étkező a felújítás után:
A hálószoba a felújítás előtt:
A hálószoba a felújítás után:
A WC a felújítás előtt:
A WC a felújítás után:
A fürdőszoba a felújítás előtt:
A fürdőszoba a felújítás után:
lakberendezés: Koppány Kata
(a lakás Magyarország legnagyobb lakóépületében, az óbudai, 315 méter hosszú, 15 lépcsőházból álló, tízemeletes, 886 lakásos ún. Faluházban van – mely a felújítást követően most már Közép-Európa legnagyobb energetikailag megújult öko panelháza)