A 45m2-es lakásban fiatal férfi számára alakított ki érdekes életteret a belsőépítész stúdió. A építő által javasolt térkiosztás két külön helyiséget – nappalit konyhával és hálószobát – javasolt, de hosszas elemzés után végül úgy döntöttek, hogy egy nagy, nyitott, téglalap alakú teret hoznak létre, melynek a kerületét elsődleges és másodlagos funkciókkal töltötték ki.

A tér kialakítása, alaprajz
Az előszobán keresztül egy nagy térbe jutunk, amely konyhából, étkezőből, nappaliból, dolgozórészből és hálórészből áll. Mindegyik funkció számára találtak helyet, és igyekeztek ezeket a lehető legkompaktabban elhelyezni, hogy több szabad teret hagyjanak a férfi tevékenységei számára.
A kis alapterület ellenére olyan teret szerettek volna létrehozni, amely nem válik egyhamar unalmassá, hanem hosszú távon is érdekes marad a tulajdonosa számára.
Konyha és étkező
A téglalap alakú tér egyik oldalán helyezkedik el egy kompakt konyhablokk. A rozsdamentes acélt választották modern anyagként, amely könnyen tisztán tartható, praktikus, és képes beleolvadni a környezetbe, miközben a lehető legkevésbé vonja magára a figyelmet. A konyhát asztalosműhely készítette el.
Egy ikonikus Louis Poulsen PH 5 függő lámpa alatt helyezték el az étkezőasztalt és a székeket, a kompozíció képezi a nagy tér középpontját és domináns elemét. Az asztal formája nemcsak barátságos hatást kelt a kompakt térben, hanem lehetővé teszi, hogy különböző irányokba ülve más-más perspektívából érzékeljék a helyiséget.
A magas konyhai egység olyan főbb készülékeket rejt, mint a hűtőszekrény, fagyasztó, sütő, mosógép, kompakt mosogatógép és egy bojler. A szekrény felső részeiben egy rejtett elszívórendszer kapott helyet, amely egy rozsdamentes acélból készült dizájn elszívócsőhöz csatlakozik.
A nagy tér egyik kiemelkedő eleme a kerületén végigfutó sínes függönyrendszer. Ez lehetővé teszi, hogy bármelyik zónát (vagy az összeset) el tudják rejteni. Egy mosatlan edényekkel teli konyhai blokkot, egy bevetetlen ágyat vagy szétpakolt dolgozósarkot egy kézmozdulattal el lehet takarni.
Kanapé, dolgozósarok, háló pódiumon
A lakás sötétebb, természetes fénytől távol eső részét igyekeztek minél jobban megnyitni. Az üveg / fém válaszfalak fényt engednek be a fürdőszobába és a gardróbba. A fényes fehér mozaikpadló vizuálisan elválasztja a lakóteret a műszaki tértől, így hoztak létre tapintható kontrasztot a hideg fehér csempék és a meleg, ipari stílusú kőris parketta között.
A szekrénysor a folyosóba vezető átjárónál megszakad, majd egy fülkében megbúvó kanapéval folytatódik. A kanapé elég nagy ahhoz, hogy vendéget is elszállásoljon éjszakára, a párnákat pedig a használó igényei szerint hosszában vagy keresztben is el lehet helyezni.
A kanapéfülke végén található egy könyvespolc, amelyből egy munkakonzol nyúlik ki hídként. Ebben három szekció található különféle eszközök és személyes tárgyak tárolására. A polcok perforált fémpanelekből készültek, hogy jobb szellőzést biztosítsanak az elhelyezett berendezéseknek.
A konzolasztal „beleolvad” a másik oldalon lévő polcos szekrénybe, amelyet a megrendelő dekorációinak, könyveinek és emléktárgyainak tárolására terveztek.
Az MDF bútorsor a lodzsára nyíló ajtónál megszakad, majd egy válaszfallal folytatódik, amely a szoba geometriáját hivatott fenntartani. Innen indul egy pódium, melyen 2×2 méteres matrac biztosít kényelmes alvóhelyet. Az ágy oldalán egy kis rejtett tárolórekesz található az éjjeli holmiknak.
A pódium mellett egy beton oszlop emelkedik a mennyezetig, ezt meghagyták eredeti formájában, mint egyfajta díszítőelemet a sima, meleg tónusú falak hátterében – valami nyers és brutális, utalásként az adott terület ipari múltjára. Erre az oszlopra került egy egyedileg készített világítótest, hullámos üvegburát választottunk, hogy szórt fényt és érdekes vizuális hatásokat hozzunk létre. Ugyanezt az üveget használták az üveg-fém válaszfalhoz is, hogy beengedje a fényt, de elhomályosítsa a mögötte lévő teret.
A falak nagy részét kiegyenlítették és világos, meleg színű festékkel festették le. A vakolatréteg elfedte az új építésű ház rendezetlen téglafalát, valamint azokat a gipszkarton betéteket, amelyekkel a nagy tér téglalap alakú geometriáját hozták létre. A mennyezeti betonfelületet ugyanolyan színnel festettük le, mint a falakat, de kiegyenlítés nélkül, hogy megőrizzük a tér ezen síkjának textúráját.
további cikkek kis lakás berendezése témában | Belsőépítészek: berezen studio / fotók: Yevhenii Avramenko