Egy újszerű kezdeményezés – mely több, mint falfestés, a lakberendezés folyamatának szerves részeként öltözteti otthonunkat. A Paintwall alkotói, kortárs ipar- és képzőművészek a tér egészére reagálva textilkiegészítőkben, csempékben, különböző térplasztikákban is gondolkodnak azonos képi struktúrán belül.
Különleges ötlettel állt elő egy nyolc művészből álló alkotócsoport. A Paintwall lakásöltöztető brigádja egészen újszerű szolgáltatást kínál: életre keltik a teret, vagyis életünk legfontosabb kiegészítőinek, személyes és közületi tereinknek kívánnak személyiséget adni. A festmény szinte lemászik a falról, s magáévá teszi a teljes belső teret. Így lesz a lakásból, irodából, óvodából vagy szállodából élhető, praktikus műalkotás… a teljes cikkhez kattintson a képre>>
A Paintwall szó szerinti fordításban azt jelenti: falfestés. A László Zsuzsi grafikus által életre hívott kezdeményezés azonban több ennél. Egy megvalósult álom, amely megszabadítja a falakat tereket lezáró végességüktől. Számos hazai képző- és iparművész aktivizálta kreatív energiáit, hogy megmutassa: a lakásöltöztetés nem áll meg a falfestésnél, a személyiség határai kiterjeszthetőek a körülöttünk lévő térre, amely képes kommunikálni. Az egyedi minták, a térbe álmodott részletek ugyanis megjelennek a kiegészítőkön, textileken, lámpákon, alternatív felületeken – egységes térélményt alkotva, amely mostantól mindenki számára elérhető.
Az ötlet egyediségét a komplexitáson túl a személyesség adja. A Paintwall tervezői nem sablonokat bocsátanak áruba, hanem ötleteket vetnek fel, melyek alapján a megrendelő stílusát és a tér lehetőségeit figyelembe véve megszületik az interaktív alkotás. Az alkotás pedig sokféle technika segítségével képes kommunikálni az egyszerű textilmegoldásoktól a csempéken, üveg- vagy fafelületeken keresztül a tapétára nyomott vagy éppen kézzel felfestett mintákig. A Paintwall alkotói fontosnak tartják elválasztani tevékenységüket a lakberendezéstől: nem lakberendezni akarnak, hanem együttműködve a megrendelővel, lakberendezővel, belsőépítésszel: öltöztetni, harmonizálni, élményt fokozni. Hogy mindez már kezdettől fogva mindenki számára befogadható, érthető legyen, valósághű 3D-s álló- vagy mozgóképek egészítik ki a tervezési folyamatot, így a látványterv alapján bárki könnyedén elhelyezheti magát a felvázolt térben.
A képző- és iparművészet különböző területeiről érkezett alkotók mind más-más oldalról közelítik meg a feladatot, így emelve művészi szintre egy olyan egyszerű dolgot, mint a lakásszépítés. László Zsuzsi (grafikus), az ötletgazda, munkáiban mindig is egységes grafikai struktúrára törekedett, amely a Paintwallban képes átlépni a hagyományos két dimenzióból egy kézzelfoghatóbb háromdimenziós megjelenítésbe. A feladat izgalmasságát az adja, ahogy a különböző anyagok, faktúrák, felületek találkoznak ugyanabban a grafikai közegben. Fóris Barbara (textiltervező) a Paintwall textil kiegészítőinek szakértője túl a ruhákon és jelmezeken, nagyobb felületek, terek megkomponálását tűzte ki célul. Mások, mint Horváth Mónika (illusztrátor) vagy Veres Gábor (festőművész) a tér plasztikus változásait kívánják vizsgálni, míg László Bandy (képzőművész), aki egy mesterséges térben, az általa kitalált „dobozban” tanulmányozza a vonalak egymáshoz való viszonyát, az emberléptékű, sőt emberlakta „dobozokban” való gondolkodás mentén indult el. Varga László (képzőművész) térszemléletét egész termeket betöltő installációkon keresztül alakította, Krebsz Iván (képzőművész) a színek, formák és az ember találkozásának különös intimitását igyekszik láttatni, Lévai Dóra (grafikus) pedig az animációs filmekre jellemző dinamikával emeli ki mintáit a fal síkjából a térbe. A kísérletező kedv azonban egyetlen esetben sem megy az élhetőség vagy a praktikum rovására, igazolva, hogy a művészet nem valami elvont, párhuzamos dimenzióban létező luxuscikk, hanem mindennapi életünk dinamikus része.
link: paintwall