Gyakran csak akkor tudatosodik bennünk otthonunk energiafogyasztása, amikor kézhez kapjuk a villanyszámlát. Ilyenkor mindannyian elgondolkodunk azon, hogy mit kellene máshogy csinálni, a pénztárcánk kímélése mellett pedig az sem utolsó szempont, hogy egy kicsit tudatosabb hozzáállással akár az ökológiai lábnyomunkat is jelentősen csökkenthetjük. Az alábbiakban olyan gyakorlati tippeket mutatunk be, melyek segíthetnek fenntarthatóbbá és költséghatékonyabbá tenni otthonunk energiafogyasztását.
1. Használjunk energiatakarékos izzókat
Ha még találunk otthon hagyományos, magasabb energiaigényű izzókat, ezeket ideje modernebb változatra cserélni, melyek amellett, hogy kevesebb áramot használnak, még hosszabb élettartammal is rendelkeznek. Ez különösen fontos lehet az udvar megvilágításánál, ahol igen erős fényekre van szükség: egy LED reflektor kiváló megoldás lehet akár a teraszt, a melléképületeket vagy a kocsibeállót szeretnénk egy kicsit világosabbá varázsolni.
2. Ne égjenek feleslegesen a lámpák
A következő lépés az legyen, hogy miután kimentünk egy szobából, ott kapcsoljuk le a lámpát. Természetesen nem arról van szó, hogy a nappalit sötétítsük be akkor is, ha két percre kiugrunk a fürdőbe, de hosszabb ideig – akár egész éjszakára – ne hagyjuk égve a lámpát, hiszen ezzel teljesen feleslegesen növeljük a villanyszámlánkat.
3. Tartsuk karban a hűtőt
Sokan használják még ma is a régi, akár több évtizeddel ezelőtt vásárolt hűtőszekrényt vagy fagyasztót arra hivatkozással, hogy abban az időben még készültek jó minőségű, tartós berendezések. Ebben persze sok igazság van, és egy teljesen jól működő hűtőt pazarlás lenne kidobni, ezek a modellek azonban jóval több energiát használnak mint a modern változatok. Ha nem akarunk megszabadulni tőlük, ne feledkezzünk meg a rendszeres karbantartásról, így a leolvasztásról és a takarításról, de arra is figyeljünk oda, hogy a hőmérséklet ne menjen 4-5, a fagyasztóban -18 fok alá, hiszen az ételek számára ez az ideális, így az alacsonyabb hőfok csak felesleges energiafogyasztást okozna.
4. Válasszunk energiatakarékos háztartási gépeket
Ha új eszközöket vásárolunk, mindig figyeljünk azok betűkkel és színkódokkal jelzett energiabesorolására: lehetőség szerint az A-osztályba tartozó gépeket vásároljuk meg akkor is, ha ezek egy kicsit többe kerülnek, hiszen a befektetésünk nagyon gyorsan meg fog térülni.
5. Mossunk okosan
A mosógép használatát persze nem kerülhetjük el, az azonban nem mindegy, hogyan tesszük ezt. Ha újabb gépünk van, használjuk az economy, vagyis energiatakarékos mosóprogramokat, melyek hosszabbak lehetnek, de kevesebb áramot és vizet használnak. A megszokott 40 fokos program helyett válasszunk alacsonyabb hőfokot, és mindig várjuk meg, hogy elég ruha gyűljön össze a dob megtöltéséhez. Ennek során arra is vigyázzunk, hogy az előírt súlyt ne lépjük túl, mert ezzel éppen ellenkező hatást váltunk ki, és túlterheljük mosógépünket.
A szárítógép nagy segítséget jelenthet, ha egymás után több adagot szeretnénk mosni, de ha elég helyünk és időnk van a ruhák hagyományos szárításához, inkább válasszuk ezt a megoldást – így a lakásban is kellemes öblítőillat terjeng majd, ráadásul az árammal is spórolunk.
6. Ügyeljünk a lakás hőmérsékletére
Ha elektromos árammal fűtünk, a rezsiszámlánk jelentős részét valószínűleg ez adja ki. Ezen szerencsére nagyon egyszerűen spórolhatunk: a hálószobát ne fűtsük 18 fokos hőmérséklet fölé, de a többi helyiségben is bőven elég, ha 20-21 fokra állítjuk a fűtőtesteket: a szervezetünk számára is ezzel biztosítjuk az ideális környezetet, így érdemes lehet inkább felvenni egy meleg pulóvert. Nyáron a klíma használatára érdemes odafigyelni, és néhány fokkal magasabb hőmérsékletet beállítani: meglátjuk, így is éppen olyan kellemesen érezzük majd magunkat az otthonunkban.
Csak egy kis tudatosságra van szükség!
Az energiafogyasztás csökkentése olykor néhány apró lépésen, máskor kisebb-nagyobb beruházásokon múlik. Egy LED reflektor beszerzése, a lámpák lekapcsolása és a légkondi okos használata nem nagy ár a fenntartható otthonért: tanuljunk egy kis tudatosságot és tegyünk aktívan költségeinket csökkentéséért, ezáltal pedig a környezetünk megóvásáért.
Partner cikk / Támogatott tartalom