Bioklimatikus és organikus ház Bretagne-ban. A Morbihani-öböl partján, AURAY vonzáskörzetében álló ház az organikus építészetből merít, hogy a passzív elemek összessége révén bonyolult technikai megoldások nélkül is kiváló energetikai teljesítményt nyújtson.
2012-ben épült meg egy óceáni éghajlat alatt fekvő régióban. A tulajdonosok azzal a szándékkal vágtak bele a projektbe, hogy a BADEN területén fekvő telkükön egy olyan új ház épüljön, amelynek kertje tudatosan megtervezett, medencéje környezetbarát és ezeket még a ház előtt, egy tervezőmérnök és egy tájépítész segítségével megvalósították.
Egy olyan kertre vágytak, amely nyugatról megvédi a házat, keletről pedig veteményessel rendelkezik. Az építmény körüli új természeti környezet tehát kivételes hangulatot teremtett.
A terv eredetileg egy alacsony fogyasztású, vegyes fa- és betonszerkezetű bioklimatikus házra vonatkozott, amely egy 5,8 kW-?os hőszivattyúval és vízmelegítővel rendelkezik. A számítások szerint egy ilyen ház energiafogyasztása 31 kWh/m2/év a fűtésre, a vízmelegítésre és a higroszabályozású szellőzésre. Az építkezés előrehaladtával azonban a terveket felülírta a valóság!
További leírás a képek után…
A házat a telek északnyugati részére helyezték el, hogy a lehető legtöbb hely jusson a kertnek és a terasznak. Az északi, faszerkezetű garázs a félköríves tetőszerkezetével és cink burkolatával egyrészt a természeti elemek elleni védelmi funkcióját hangsúlyozza, másrészt a bejárati ajtót védi az előtetővel.
A ház északi homlokzata kevés nyílással rendelkezik. Beton kőkockákból készült, amelyek bentről láthatók maradtak, a kinti szigetelésről pedig egy hozzáadott faszerkezet, 120 mm-es kőzetgyapot és egy külső burkolat gondoskodik. A külső és válaszfalak nemcsak alátámasztják a fafödémet, de a ház fűtéséről is gondoskodnak a magas hőtehetetlenségük révén, így télen és nyáron is hozzájárulnak a kellemes hőérzethez.
A 145/45-ös faszerkezetű házfalak a 145 mm-es kőzetgyapot szigeteléssel együtt egy beton síkalapon állnak, amely alatt egy 200 mm-es polisztirol réteg és egy hozzáadott 50 mm-es szigetelőréteg található, megakadályozva a vonalszerű hőhidak létrejöttét. A két, 45°-os tetőrészből álló tetőszerkezet természetes palából készült, a cink borítású boltív pedig a padlásablakot és a tűzifaraktárat is védi.
A tető szigetelése 300 mm vastagságú kőzetgyapot. A függőleges és dőlt szerkezet párazáróval rendelkezik, amely biztosítja a légszigetelést – ezt 2 teszt is alátámasztotta.
A medencével szemben egy majdan lilaakáccal díszített pergola köti össze a konyhát, a teraszt és a faszerkezetű, polikarbonát tetővel és fakeretű, dupla üvegezésű falakkal védett télikertet. A télikert kövekkel, tört palával és törpecserjékkel van díszítve, amelyek télen plusz hőt szolgáltatnak; nyáron pedig nyitva marad és a fa tolóajtókkal biztosítja a levegő szabad áramlását és a ház levegőjének természetes felfrissülését.
Mindezek a passzív elemek lehetővé tették, hogy a hőszivattyúra ne legyen szükség, helyette kiegészítő fűtés épült: egy 6 kW teljesítményű fatüzelésű kályha, valamint hőmegtartó radiátorok nagy teljesítményű folyadékkal, melyeknek teljesítménye 80 és 90 kWh/m2/év közé tehető, ami a THPE (nagyon magas energetikai teljesítmény) szabványnak felel meg.
A ház a készítők erőfeszítéseinek köszönhetően a lakókörnyezet teljes megváltozásához is hozzájárult, mivel a színek játéka iránti vonzódásuk és a környezettel való harmónia iránti törekvésük teljesen új fejezetet nyitott meg az organikus építészetben. Ez egy olyan építész munkája, akit egyszerre inspiráltak a David PEARSON-féle „GAIA-ház alapelvei”, mind a passzív lakóépületek elve.
Építész: Patrice Bideau
Fotók: Armel Istin