Az egy álom, amikor egy építész-lakberendező házaspár saját magának tervezheti meg azt a házat, amiről megismerkedésük óta álmodtak. Ezt az álmot a ház tulajdonosai 2017-ben megélhették és azóta nincsen szabad perc, amit ne itt töltenének a Balatontól egy kőhajításnyira…
Nyári Atilla, építészmérnök: Az igény az volt, hogy kényelmes, de funkcionálisan tökéletesen átgondolt, egyszerű, ugyanakkor otthonos tereket hozzunk létre, ahol három csodakisányunkkal és a nálunk gyakran vendégeskedő nagyszülőkkel, barátokkal együtt tölthessük önfeledten minden időnket. 55m2 a földszinti, és 35m2 az emeleti hasznos alapterület (ebbe a 190cm-nél nagyobb belmagasságú részek számítanak bele), nagy kihívás volt ennyi hálószobát és sok tárolót kompaktan elhelyezni benne.
A ház tájolását úgy oldottuk meg a kompakt méretű telken, hogy a kocsibeálló szinte egész nap árnyékban lehessen, közel a ház bejáratához és messze a gyerekek kerti birodalmától, hogy a beálló autót megóvhassuk akár egy pattogó labdától vagy egy trambulinból szaltózó gyerektől is.
A ház éke az a doboz, amit belülről inkább kuckónak szeretünk hívni és amiben lányainkkal minden esténket zárjuk. Utcai front, ez az oldal néz a Balaton felé. Alul a terasz, felül a kuckó látható kívülről.
Kezdjük talán a kuckóval és a leggyakrabban felmerülő kérdéssel, hogy miért nem emeleti teraszt építettünk helyette. Ennek három oka van. Az a tapasztalatunk, hogy a kertes házakban az emeleti erkélyt / teraszt legfeljebb csak ruhák szárítására használják, ezt mindenképpen el akartuk kerülni. A második, hogy a viszonylag kicsi telekméret miatt ki volt centizve, hogy mi mekkora lehet, a kuckó viszont nem számított bele a területbe, így a térnövelést szabályosan oldhattuk meg. A harmadik pedig, hogy mi egy elég kuckózós család vagyunk – szeretünk bekucorodva olvasni a gyerekeknek és ehhez szerettünk volna egy teret teremteni, amit tényleg minden nap használunk, sőt a nagynénik és nagybácsik a kuckóban alszanak, ha nálunk járnak.
A földszinti alaprajz nagyon világos, átlátható és könnyen átjárható. Már a falazáskor pontosan tudtuk, hogy hogyan fog kinézni a konyhánk, hol tároljuk a boros poharakat és a villákat, és az alapos tervezésnek köszönhetően az ablakot a megálmodott konyhatervbe helyezve építhettük meg, amit körbeölel az egyébként nem asztalos által készített bútor. A bútoráruház által készített magasfényű korpuszt egyedi fogantyúkkal dobtuk fel.
A funkcionalitásra másik példa, a lépcső alatti tér mindkét oldalon maximális kihasználása. A konyha felől a kétajtós hűtő és spejzként használt magas elem, míg az előszobában csavarokat, izzókat, porszívót, felmosóvödröket és úgy általában mindent elnyelő szekrényt rejtettünk el.
A nappaliba rengeteg ülőhellyel számoltunk, hogy minden családtagunk beférjen, azóta persze bővült a tér a falon képekkel, szőnyeggel, könyvszekrényekkel is.
Még a földszinten maradva, beleszerettünk egy általunk kitalált mintába, amit csak méregdrágán tudtunk legyártatni ezért az előszobában és a lépcsőházban egy tértágító tükörrel duplikáltuk a tapétát.
Az emeleten a mesekuckó az egész család kedvence. Ide ülünk le esténként mesét olvasni, és a varázslatos hangulat megteremtésében a famennyezetbe rejtett csillagos égbolt világítás is segít minket.
A hatalmas gyerekszobát úgy terveztük meg, hogy később, ahogy a Lányaink nőnek egy válaszfal felhúzásával megoldhassuk a kettéválasztást. De már most két légkondi, két mennyezeti világítás, két bejárati ajtó van a térben, így elkerülhetjük a későbbi óriási káosszal járó munkálatokat.
Egyedi tervezés még a házhoz passzoló kerti fészer is, ami a grilltől a fűnyírón át a bicajokig mindent elnyel.
Alaprajzok, földszint és emelet:
tervező: ANY Architects | Fotók: Csondor Ágnes www.agnescsondor.com | további cikkek 50 és 100n2 közötti lakások lakberendezése témában | modern házak