A padlás szigetelése energetikai, rezsicsökkentési és komfort szempontjából is nagyon fontos. Gondolt arra, hogy a megfelelő padlás hőszigeteléssel akár 20-30% fűtési költséget is megtakaríthatunk? Ha jó a szigetelés, a padláson át távozó energia 70-90%-át meg lehet takarítani. De milyen módszerekkel, anyagokkal lehet elérni ezt az eredményt?
Ha nincs megfelelő födém szigetelés, akkor ezen a nagy felületen rengeteg hő eltávozhat. És közben pont a padlás az helyiség, amit a legegyszerűbben, leggyorsabban lehet szigetelni. Bizony, ha szigeteljük a padlásteret, akkor a téli, hideg időben jelentősen spórolhatunk a fűtési költségen, nyáron pedig felvehetjük a harcot a brutális hőséggel. Talán nem is gondolnánk, de egy kánikula során akár 45-60 celsius fokra is fel tud melegedni a padlástér. És ha nincs szigetelve a födém, az egész ház felforrósodhat.
Melyik födémtípusnak mik az előnyei, hátrányai?
Alapvetően fa vagy beton födémmel fogunk találkozni. A fafödém előnye, hogy jobb hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkezik, mint a betonfödém. Hátránya, hogy sokkal érzékenyebb a vízre, párára, hóra. Vagyis figyelnünk kell arra, hogy minél kevesebb pára jusson a lakótérből a padlástérbe és a padlástérben kialakuló pára minél gyorsabban eltávozzon, kiszellőzzön. Erre a célra találták ki a tetőfóliát, ami vízzáró, de páraáteresztő tulajdonsággal is bír. A fafödémek szigetelésére nagyon kell figyelni, ha rossz szigetelőanyagot választunk, akkor gombabetegségekkel, jelentős fakárokkal szembesülhetünk. A beton födém kevésbé érzékeny a vízre, viszont sokkal rosszabb az alapvető hőszigetelő képessége, mint a fának.
Milyen anyagot használjunk a szigteléshez?
Polisztirol
Ha sima betonfödémünk van, akkor kiváló választás a polisztirol. Viszont ezt az anyagot ne használjuk fafödém esetében, mivel nem páraáteresztő anyag, és ahogy fent is írtuk, gondot okozhat a páralecsapódás. A penészfoltok eleinte csak a födémen, később a lakórész falán is megjelenhetnek. A polisztirol hátránya még, hogy gyúlékony, vagyis egy faszerkezet esetében nem előnyös. Gyengébb a hangszigetelő tulajdonsága is, vagyis ha forgalmas út mellett lakunk, akkor válasszunk jobb hangszigetelő anyagot.
Porblémát okozhaz az alakíthatóság, a merev polisztirol lapokkal nehezen tudjuk szigetelni a kémények környékét, cikk-cakkokat, beugrókat. Viszont a hiányos szigetelésnek köszönhetően hőhidak alakulhatnak ki, ami újabb penészedéshez vezethet.
Kőzetgyapot
A kőzetgyapotnak nagyon sok előnye van amellett, hogy kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Nagyon jó hangszigetelő, nem éghető, ez egy nagyon fontos szempont, egy esetleges épülettűz esetében az idő és a nem éghető szigetelés hatalmas előnyt jelent a tűz megfékezése során. Nagyon jó a páraéteresztő képessége, a levegővel megegyezik a páradiffúziós ellenállása, vagyis az épületben keletkező pára könnyen kijut a falakon keresztül. Utóbbi tulajdonsága miatt bátran ajánljuk fafödém szigeteléséhez! Könnyen vágható, bár arra számítsunk, hogy a vágás során porzik, szúr. Környezetbarát termék és újrahasznosítható! Tegyük hozzá, hogy a kőzetgyapot előállításához jelentős energia szükséges!
Üveggyapot
A padlásszigetelések egyik legnépszerűbb anyaga az üveggyapot. Nagyon jó az ár-érték aránya, kiváló hőszigetelő és nagyon jó a páraáteresztő képessége. Vagyis újabb kiváló anyag ahhoz, hogy fafödémet szigeteljünk. Ráadásul egyszerűen kezelhető, tűzálló, nem éghető, könnyű a súlya. Az utóbbi szempont jól jön a szállítás során és az sem mindegy, hogy az épületszerkezetre mekkora súly nehezedik. És hogy tovább méltassuk az üveggyapotot: rugalmas, jól vágható, egyszerűen alakítható, könnyű vele dolgozni. Beépítése során minimális hulladék keletkezik.
És a fújható szigetelőanyag?
Az üveggyapotnál már csak egy jobb dolog van, ez pedig a fújható szigetelés. A fújható szigeteléseken belül vannak üveg, kőzet és polisztirol szigetelések is. Ezeknek nagy előnye padlás szigetelés esetében, hogy a legkisebb résbe is bejutnak, a kivitelezés gyors és pl. borított fafödém esetében magába résbe a két deszka közé fújható. Ami hagyományos tekercses vagy táblás szigetelés esetében sokkal nehezebben kivitelezhető.
Melyek a legfontosabb előnyei a megfelelő padlásszigetelésnek?
Először is spórolunk a fűtésszámlán télen, a klímaköltségeken nyáron. Akár 5-7 fokkal is hűvösebb lehet egy jól szigetelt épületben nyáron.
Jobb lesz az épületen belül a komfortérzetünk. Nem hűl le olyan gyorsan az épület, nem érezzük azt, hogy hiába fűtünk állandóan mégis hideg van. Nyáron pedig nem forr fel az agyvizünk a hőségtől.
Kevesebbet kell szervizeltetni a kazánt és a klímát. Nem megy állandóan a kazán, mivel egyenletesen tartja a padlás szigetelés a hőt a házban, így nem kell attól félnünk, hogy a kazán éjjel-nappal dolgozik és csúcsra járatjuk. Ugyanez igaz a klíma esetében is.
Nyáron kevesebbet fogjuk használni a klímát. A klíma helyes használata ugyanakkor odafigyelést igényel, a nem megfelelően beállított hőmérséklet, a túl nagy hőingadozás, vagy az, hogy nem végezzük el a megfelelő karbantartást, tisztítást, mind kihathat az egészségi állapotunkra.
Sőt még a penészedés problémájával is számolni kell abban az esetben ha a falakat már szigeteltük, de a födémet még nem. A hőhidaknál, ahol szigetelt és szigeteletlen szerkezetek találkoznak, a levegő páratartalma lecsapódik a hideg, szigeteletlen felületeken, és ezzel a penészgombák teret nyernek és a penészedés folyamata megkezdődik.
És az utolsó, bár nem elhanyagolható előny, hogy növekedni fog az ingatlanunk értéke. Jóval többet kérhetünk egy olyan házért, aminek szigetelt a padlása, mint egy szigeteletlen ház esetében.
Ha el akarjuk érni, hogy a fűtésre költött pénz és energia jelentős része ne távozzon el dolgavégezetlenül az épületből (vagyis hogy ne az utcát fűtsük), akkor mindenképp szigeteljük a padlást! Ezzel két legyet ütünk egy csapásra, hiszen a nyári hőség ellen is véd a megfelelő szigetelés és kevesebbet kell költenünk légkondira is.
Partner cikk | további cikkek Lakásfelújítás, építkezés témában