Az otthonunk a biztonságunk, az a safe place, ahová bármikor jó bezárkózni egy kis időre. Azonban ezen a szigeten már nem csak akkor töltünk el sok időt, amikor menekülőre fogjuk, hála a megnövekedett home office lehetőségeknek, a magánvállalkozási formáknak és az online tanulási lehetőségeknek.
Így a személyes élettér komfortjának megteremtése kiemelten fontos feladat – gondoltad volna, hogy ehhez egy szellőztető rendszer kiépítése is hozzájárulhat? Nem is akármilyen módon! A megfelelő általános közérzettől és egészségi állapottól kezdve, az eredményes munkateljesítményig, a friss és tiszta levegőnek rengeteg pozitív hozadéka van.
Egy kiválóan szigetelt épület hővisszanyerős szellőztető rendszer után kiált
Egy modern otthon esetén ma már alapvetés a jó minőségű szigetelés, beleértve ebbe a korszerű nyílászárókat is. Ilyen módon olyan mértékű energia- és költség-megtakarításra lehet szert tenni, hogy nehéz meglátni: a rendkívüli hatékonyságnak árnyoldala is lehet.
A jó szigetelés ugyanis az elhasználódott, párás levegőt is maximálisan benntartja, amely nem csak az ingatlanra, de az emberi egészségre nézve is problémát jelenthet. Elég csak a penészedésre, dohosodásra, ezáltal pedig azokra a levegőben felgyülemlő szennyezőanyagokra gondolni, amelyek később komolyabb allergiás reakciók és légzőszervi megbetegedések előidézői lehetnek.
Már csak ebből a megközelítésből is tisztán kirajzolódik, hogy egy kiválóan szigetelt ingatlannak szellőztető rendszerre van szüksége a megfelelő mennyiségű és minőségű, friss, oxigéndús levegő biztosításához, valamint pótlásához.
De miért nem elég csak ablakot nyitni?
De miért nem elég csak ablakot nyitni? – hangzik el gyakran a kérdés. A válasz egyszerű: az ablakok kinyitásával és becsukásával nem tud megfelelő mennyiségű levegő bejutni az ingatlan összes helyiségébe, arról nem beszélve, hogy fűtési idényben nem is kifizetődő megoldás.
Ráadásul a hővisszanyerős szellőztető rendszerek (röviden: HVR) képesek:
- megszűrni a levegőt (a port, a pollent, stb.);
- gondoskodni a páratartalom megfelelő mértékéről;
- friss, tiszta levegőt biztosítani minden körülmény között.
Arról nem beszélve, hogy ezek a típusú rendszerek nem csak friss levegőt juttatnak a lakótérbe a szellőztetés során, de vissza is nyerik a távozó, elhasznált levegő hőjét. Ez annak köszönhető, hogy a működésük során két levegőáramot hoznak létre. Ebből az egyik a belső terekből elvezeti a meleg, elhasznált levegőt, míg a másik kintről friss, hideg levegőt szív be. Majd egy hőcserélőn áthaladva az elhasznált levegő hője átadódik a bejövő, friss levegőnek, anélkül, hogy keverednének egymással.
Így a friss levegő már előmelegített állapotban jut be a szobákba, ezzel jelentősen csökkentve a fűtési energiaigényt. Ezért egy hatékony szellőztető rendszer az otthon frissességének és a benne élők komfortérzetének biztosításán túl, anyagi szempontból is nagy előrelépést jelenthet.
Ha már fejben tervezel, ezeket a szempontokat is mérlegeld!
Egy szellőztető rendszer megtervezésekor számos tényezőt figyelembe kell venni, hogy a végeredmény optimális és személyre szabott legyen. Ennek jelentős részét szakemberrel célszerű összegezni – lásd a helyiségek elrendezését, a hőszigetelés és a nyílászárók minőségét, és így tovább.
Érdemes mérlegelni, hogy központi vagy – utólagos beépítéssel – decentralizált szellőztető készülék beépítésére kerüljön sor.
Végezetül a rendszer vezérlésével kapcsolatos elvárásokat is célszerű listázni, mert egyre több modell esetén lehetőség van az automatizált szabályozásra.
Energetikai vagy egészségügyi befektetés? Mindkettő!
A friss, tiszta levegő biztosítása alapvető fontosságú minden otthonban. Amellett, hogy jelentős mértékben növelheti a komfortérzetet, hosszú távon az egészséges életmód kialakításához, de még a pénzügyek tudatos kezeléséhez is hozzájárulhat. Ennek köszönhetően a megfelelő otthoni szellőztető rendszer kiépítésére egyszerre energetikai, egészségügyi befektetésként is tekinthetsz – megéri!
Partner cikk / Támogatott tartalom