A probléma? Az épületek Európában az energia 40%-át nyelik el. A megoldás? Olyan komplex lépések felvállalása, amelyek lehetővé teszik az energiamegtakarítást mind a kereskedelmi, mind pedig a lakóingatlanokban.
Magyarországon az egyre magasabb villamosenergia-számlák miatt sorra zárnak be a szolgáltatóhelyek. Októberben az infláció elérte a 21%-ot. – az árak egyre emelkednek, ezért az építési beruházás vagy felújítás megindításáról szóló döntést későbbre halasztjuk, vagy olcsóbb helyettesítő anyagokat, termékeket kívánunk használni. De ennek nem kell így történnie. Az építési piacon egyre több olyan megoldás jelenik meg, amelyek célja a megtakarítás és az energetikai biztonság megőrzése.
Hogyan lehet a megoldást az igényekhez igazítani?
Vajon a fenntartható építészet elérhető-e az egyéni ügyfelek számára is?
Erre kívánunk válaszolni!
A Föld, az egészség… no és a pénztárcák védelméért
A hagyományos technológiákkal épült házak problémái a hőhidak, azaz azok a helyek, ahol a hő elszökik. Ezek általában két építési elem csatlakozásánál jönnek létre. Ezért is olyan fontos a magas hővezetési tényezőjű szigetelőanyagok használata. Már az építés során gondoskodni kell a lapok megfelelő elhelyezéséről és védelméről, illetve a vasbeton áthidalók hőszigeteléséről.
Továbbá, ha a házat hőtechnikailag korszerűsíteni kell, akkor:
- a tető hőszigetelésén,
- az ablakcserén,
- energiatakarékos redőnyök beépítésén kívül (ez utóbbiak hatékony gátat alkotnak, és több tíz százalékkal csökkentik az ablakok hőveszteségét)
– mérlegelni lehet a beruházást egyéb energiaforrásokba. Ezek lehetnek napkollektorok, hőszivattyúk vagy hővisszanyerés. Az ilyen technológiák vásárlásával és telepítésével kapcsolatos kezdeti költségek nagyobbak, de hosszú távon reális megtakarítást tesznek lehetővé.
A lakóépületek vagy irodák hőveszteségének csökkentésére szolgáló alapvető módszerek mérlegelésekor érdemes ellenőrizni a fűtési rendszereket, szabályozni a hőmérsékletet, valamint szigetelni az ablakokat és az ajtókat. Az energiafelhasználási költségeket nem csak saját lakásunkban vagy házunkban érdemes korlátozni, hanem a munkahelyünkön is. Ha üzleti tevékenységünkhöz helyiséget keresünk, mérlegelhetjük egy régi épület felújítását is.
Ha viszont úgy döntünk, hogy beruházunk egy új épületbe, érdemes megfontolni, hogy az egész folyamatot az energiatakarékos építészet követelményei szerint valósítsuk meg. Az energiaveszteségek minimalizálásának titka többek között az épület tömbjében, konstrukciójában, az ajtók, ablakok szerkezetében, típusában és elhelyezésében, továbbá a jó hőszigetelésben rejlik. Átgondolt megoldások alkalmazásával elérhetjük, hogy a hideg hónapokban az épület jobban megtartsa a hőt, nyáron pedig hűvösebb legyen benne.
Az energiaveszteségek minimalizálása Aluprof termékekkel
Becslések szerint a hő akár 25%-a is elveszik az ablakokon és az ajtókon keresztül, ez pedig nagyobb energiaszámlákat eredményez.
E veszteségek minimalizálására megoldás többek között a passzív házak építése, ahol az éves energiaigény nem haladja meg a 15 kWh/m2 értéket (fontos: ez nem azonos az energiatakarékos épülettel – itt az igényküszöbök magasabbak). A passzív ház egy példa az egyszerű szerkezetre, jól átgondolt helyiségelrendezéssel és a rekuperációs rendszerrel, vagy napelemes berendezésekkel és nagyszámú üvegezéssel. Ilyen típusú építményeknél nyernek alkalmazást az Aluprof MB-104 PASSIVE rendszer alumínium ajtói és ablakai, amely megfelel a legszigorúbb előírásokat, és lehetővé teszi a külső szerkezetek, ajtók, ablakok vagy kirakatok és szélfogók építését.
Dom Ikara, Varsó, Lengyelország. Felhasznált rendszerek: MB-70, MB-SR50N, MB-77HS
Az MB-79N rendszerű Aluprof alumínium ajtók és ablakok szintén magas színvonalat képviselnek. A rendszer lehetővé teszi számos fajta olyan ablakszerkezet, egy- és kétszárnyú külső ajtó és ajtós portálszerkezet kialakítását, amelyek fokozott hő- és hangszigetelési követelményeknek tesznek eleget. A cég kínálatában ez az egyik legmodernebb, ugyanakkor költségét tekintve optimalizált termék, amely ilyen magas műszaki feltételeket teljesít.
A takarékosság, a vizuális értékek és a biztonság szempontjából kivételes megoldás az Aluprof MB-SR50N EI rendszerű tető-felülvilágítója. A kvantumpont-technológia és a napelemes üvegezés kombinációja, továbbá a szerkezetnek a tető részeként való felhasználása egyszerre biztosítja a fényhez való hozzáférést, napenergia kinyerését és a védelmet tűz esetén.
– Ennek a technológiának a hasznosítása áttörést jelenthet az épületek energetikai mérlegében – mutat rá Wojciech Kulej, az Aluprof termékfejlesztési igazgatója.
Az MB-SR50N EI rendszerű Aluprof tető-felülvilágítók megjelenítése
A cég kínálatában különböző hőszigetelési, vízzárósági és légáteresztési paraméterekkel rendelkező termékek találhatók, így olyan megoldást választhatnak, amely megfelel az igényeiknek és a pénztárcájuknak.
Let’s build a better future!
Manapság az egészséges otthonok azok, amelyek optimalizálják a víz- és energiaköltségeket, nem élnek vissza az építési erőforrásokkal, lehetővé teszik a mindennapi életet egy egészséges térben, és a közjó érdekében minimalizálják a környezeti hatásokat. Létrehozásuk a fenntartható építés elveinek megfelelően létrehozott megoldásoknak és termékeknek köszönhető. Az Aluprof cég tudatában van ennek, ezért gyártja őket alumíniumból – az egyik leginkább környezetbarát és többszörösen újrahasznosítható építőanyagból. Az eredmény?
– Nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem csupán a fenntartható építés trendjeit követjük, hanem mindenek előtt mi hozzuk létre azokat, részt veszünk a további fejlődési irányának kijelölésében az építészet és az építőipar területén – állapítja meg Tomasz Grela, az Aluprof SA. igazgatótanácsának elnöke.
IRCLE WOOD HOUSE, IZABELIN, LENGYELORSZÁG. Felhasznált rendszerek: MB-SR50N, MB-77HS
A cikk az Aluprof támogatásával készült.
ALUPROF HUNGARY KFT.
2120 Dunakeszi
Bagoly u. 11, Budapest
Magyarország
+36 27 542 600
aluprof.com/hu