Egy, az épület jellegéhez és méreteihez tökéletesen illeszkedő hőszivattyú nagyságrendekkel csökkentheti a fűtésre és hűtésre fordított energiafelhasználást. Amellett, hogy a rezsin sokat spórolhatunk, ez jóval környezetkímélőbb megoldás a hagyományos kazánokkal és klímákkal összehasonlítva.
Mire jó a hőszivattyú?
A hőszivattyú egy fűtő- és hűtőfunkcióval egyaránt rendelkező berendezés. Működésének lényege, hogy az egyik oldalon kivont hőt elszállítja a másik oldalra – egyik oldalon tehát hűt, a másikon fűt. Télen hőszivattyúval fűthetjük a lakást (vagy bármilyen épületet), nyáron pedig fordított üzemmódban működhet, vagyis képes az épületben lévő felesleges hőt kivezetni a szabadba. Ilyenkor a fűtéssel ellentétben a fűtéscsövekben nem meleg, hanem hideg vizet keringtet a rendszer.
A berendezés a fűtéshez szükséges energiát nyerheti a levegőből, a talajból, de akár a talajvízből. is. Üzemeltetéséhez elektromos áram szükséges, ám fogyasztása kifejezetten alacsony, és ezt akár napelemek segítségével is lehet fedezni.
1
Mekkora teljesítményű hőszivattyút válasszunk?
Erre a kérdésre pontos választ az energetikai számítás (hőszükséglet) ad, amelyet egy hőszivattyú telepítésében és üzemeltetésében jártas szakemberrel érdemes elkészíttetni.
A hőszivattyú teljesítménye ugyanis az adott épület hőveszteségétől függ. Ez pontosan megegyezik az épület fűtési hőszükségletével, vagyis a hőmennyiséggel, amit a fűtés során elő kell állítani. A hőveszteség mértéke olyan tényezőktől függ, mint például:
- az épületet határoló felületek mérete,
- a hőszigetelés hatásfoka,
- a külső és belső hőmérséklet közötti különbség.
A hőszivattyú teljesítményét a fentiek mellett annak ismeretében kell megválasztani, hogy az adott földrajzi helyen mekkora a leghidegebb téli napok valószínű minimumhőmérséklete. Továbbá figyelembe kell venni az egyes helyiségekben elvárt hőmérsékletet és a hőt leadó berendezések (fűtéscsövek, radiátorok) nagyságát. Ha használati melegvíz előállítására is sor kerül majd, ezt is bele kell kalkulálni a tervezésbe.
2
Monoblokk- vagy split hőszivattyú – melyiket érdemes megvenni?
A hőszivattyúk két nagy csoportja a monoblokkos és a split készülékek. A split hőszivattyúnál a kültéri mellett van egy beltéri egység is. A monoblokk szivattyú esetében a berendezés egyetlen, kompakt egységből áll, amit az épületen kívül helyeznek el.
A split hőszivattyú jellemzői:
- két egységből áll, az ezeket összekötő réz csővezetékben klímagáz van. Ennek a csővezetéknek a kiépítése költséges és csak a megfelelő szakember tudja elvégezni.
- az esetlegesen a csőrendszerben maradó levegő jelentősen ronthatja a hőszivattyú hatékonyságát,
- a split hőszivattyú megvásárlását, valamint a telepítésével és az üzemeltetéssel összefüggő javításokat csak olyan szakember végezheti, aki rendelkezik a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság ehhez szükséges engedélyével.
A monoblokkos hőszivattyú jellemzői:
- A kültéri egység közvetlenül meleg vizet készít. Az ehhez szükséges körfolyamat egy zárt rendszerben zajlik. A monoblokkos hőszivattyú működéséhez ezért nem szükséges klímagáz. A házba csak a (fagyálló folyadékkal kevert) meleg vizet kell bevezetni. Beüzemelése jóval egyszerűbb és gyorsabb, mint a split hőszivattyú esetében.
- Mivel nincs beltéri egység, így nincsen semmilyen zavaró hanghatás.
- Költséghatékony megoldás, mivel ára és telepítési költsége is alacsonyabb, mint a split hőszivattyúké.
- Bárki megvásárolhatja, nem szükséges klímahatósági engedély hozzá.
Összegezve a fentieket megállapíthatjuk, hogy a mai, modern monoblokkos hőszivattyúk is megbízhatóan garantálják a leghidegebb téli időjárásban is a kellemes meleget a lakásban. Kompakt felépítésükből következően pedig telepítésük és üzemben tartásuk is egyszerűbb a split hőszivattyúkénál. Így a két típus közül egyértelműen ezeket érdemes választani.
3
Biztosan a legolcsóbb hőszivattyú éri meg a legjobban?
Amikor hőszivattyút vásárolunk, akkor is szembetalálkozhatunk olcsóbb, noname berendezésekkel. Az alacsonyabb bekerülési költség vonzó lehet, de könnyen előfordulhat, hogy utólag mégis meg kell fizetni az árát. Ugyanis a későbbiekben a megfelelő alkatrészek beszerzése és a szervizháttér kulcsfontosságú. A neves gyártók esetében ez biztosítva van, a névtelen, olcsó készülékeknél általában nincs. De olyan, előre nem látható problémák is jelentkezhetnek a későbbi használat során, mint például a magasabb zajszint vagy a gyengébb hatásfok.
A másik tényező, ahol nagyon mellé lehet fogni, ha valaki nem elég körültekintő, az a hőszivattyú üzembe helyezése. Itt elengedhetetlen a megfelelő szakmai (pl. gépészmérnöki) képzettség és a kellő jártasság ezen a speciális területen. Ha egy olyan “szakemberre” bízzuk a hőszivattyú üzembe helyezését, aki nincs a helyzet magaslatán, jelentős, akár óriási többletköltségekkel is számolhatunk. Ezért érdemes alaposan utánajárni, hogy megbízható, referenciákkal rendelkező, valódi szaktudással bíró szakemberrel végeztessük el ezt a kényes műveletet.
4
Hőszivattyú: többet nyer vele, mint gondolná
Mint ahogyan a cikk elején már említettük, egy jól megválasztott és megfelelően beüzemelt hőszivattyú fűtésre és hűtésre is használható. Tehát kiválthatja a gázkazánt és a klímaberendezést is. Magasabb bekerülési költsége pedig hosszú távon megtérül, hiszen a rezsit nagyságrendekkel csökkenti. Ráadásul a hőszivattyúba fektetett összeggel nő az ingatlan értéke is – ez a befektetés tehát semmiképpen nem vész kárba.
Magyarország területén a fűtési szezonban 3,7 fok az átlaghőmérséklet. Egy megbízható monoblokk hőszivattyú padlófűtés esetén könnyedén biztosítja a lakásban a 22 fokos hőmérsékletet. Mivel nem tartozik hozzá bonyolult beltéri egység, a beszerelése egyszerű. Olyannyira, hogy megfelelő rendszertervezéssel és szakmai támogatással házilag is telepíthető, lényegesen gyorsabban, mint egy split hőszivattyú.
Ráadásul a hűtés és fűtés mellett a berendezés a háztartásban felhasznált meleg vizet is képes előállítani. Ennek révén megspórolható a villany- vagy gázbojler energiafelhasználának rezsiköltsége is.
A modern, környezetbarát épületgépészeti berendezések forgalmazása és üzemeltetése terén élenjáró egyik hazai vállalat az EasyKit. A náluk kapható monoblokkos hőszivattyúk neves gyártók kiváló minőségű, megbízható termékei. Az EasyKitnél a hőszivattyúk telepítéséhez szükséges elméleti ismeretanyag és szakértelem egyaránt rendelkezésre áll. Szakértőik nem csak a megfelelő készülék kiválasztásában segítenek, amely a szóban forgó épület paramétereivel leginkább összhangban van, de az üzembe helyezést is megbízhatóan elvégzik.
további cikkek építkezés, lakásfelújítás ötletekkel, tippekkel