A 44 m²-es, kétszobás lakás átalakítása során egy karakteres, “joie de vivre” hangulat megteremtése volt a legfontosabb célkitűzés. A tervező egy fiatal esküvőszervező hölgy számára alkotta meg ezt az életvidám, funkcionális otthont, ahol a botanika iránti rajongás és a nőies elegancia találkozik a praktikummal.

.A koncepció és az átalakítás
A projekt kiindulópontja egy klasszikus elosztású, kisméretű városi lakás volt, amelynek eredeti adottságai – a szűkös konyha, az átjárható nappali és a kis belmagasság – kihívások elé állították a tervezőt. A megrendelő életvitele és személyisége határozta meg az új irányvonalat: szükség volt egy teljes értékű otthoni irodára, bőséges tárolóhelyre a személyes tárgyaknak, egy házimozi-élményt nyújtó pihenőzónára, valamint egy tágas étkezőre a baráti összejövetelekhez. Mivel a tulajdonos gyakran étkezik házon kívül, a konyha esetében a kompaktság volt az elsődleges szempont.
Az eredeti alaprajzot finom beavatkozásokkal hangolták a mai igényekhez. A hálószoba ajtajának áthelyezése tette lehetővé egy kényelmesebb gardrób kialakítását, míg a nappali és az előszoba közötti ajtónyílás kiszélesítése és az ajtólap elhagyása révén a természetes fény akadálytalanul áramolhat be a bejárati zónába is.
A térérzet növelése érdekében a tervező optikai trükköket alkalmazott: a 2,45 méteres belmagassághoz 2,3 méter magas beltéri ajtókat választottak, amelyek függőlegesen nyújtják a teret.
A színpaletta a tulajdonos kedvenc árnyalataira épül: a falak domináns bézs-rózsaszín tónusát a nappali kanapéja mögött és a konyhai étkezőrészen megjelenő mélyzöld falfelületek ellensúlyozzák. A padlóburkolatok kiválasztásánál a praktikum döntött: a szobákban a macskatartás miatt is strapabíró vinylt, míg a vizes helyiségekben és az előszobában karakteres hidegburkolatot választottak.
A lakásba lépve egy világos, patchwork mintás padlólap fogadja az érkezőt, amely játékosságot visz a kis térbe. Mivel a szűkös alapterület nem tette lehetővé nagyméretű beépített szekrény elhelyezését, a tárolást könnyed, falra szerelt fogasokkal és egy visszafogott cipősszekrénnyel oldották meg. A térérzetet és a funkcionalitást egy megvilágított tükör növeli.
A konyha kialakítása a “kevesebb több” elvét követi. Mivel a tulajdonos ritkán főz, a bútor rendkívül kompakt: az alsó szekrények rejtik a beépített mosogatógépet és a tárolófiókokat, míg a magas elembe egy kisméretű hűtőszekrényt, fölé pedig egy mikrohullámú sütővel kombinált sütőt integráltak. A helyiség igazi ékköve a hatszögletű, citrommintás csempékből kirakott falburkolat, amely a fehér és zöld elemekkel friss, mediterrán hangulatot áraszt. A gyors reggelikhez egy kisebb asztal áll rendelkezésre, amely fölé – a tér vizuális tágítása érdekében – egy osztott üvegezésű, íves tükör került, ablak illúzióját keltve. A világításról az étkezőasztal felett két szürke üvegbúrás függeszték, a munkapultnál pedig a polc alá rejtett LED-szalag gondoskodik.
Ez is érdekelhet: Színesen, egyedi karakterrel berendezett enteriőr, 44m2
A lakás központi élettere a nappali, amely egyben a társasági élet színtere is. Itt kapott helyet a nagyobb vendégségek fogadására is alkalmas étkezőasztal, amely felett egy klasszikus vonalú csillár biztosítja a hangulatvilágítást. A helyiség multifunkcionalitását a mennyezetbe rejtett vetítővászon és a projektor adja, amely moziélménnyé varázsolja az estéket. A kanapé mögötti falon polcok adnak helyet a dekorációnak, míg a kanapé mellett állólámpa, a tükör két oldalán pedig falikarok teszik teljessé a világítási képet. A nappaliban is visszaköszön az íves tükör-motívum, amely a természetes fényt szórva világosabbá teszi a teret.
Ez is érdekelhet: Teljes átalakítás után lett tökéletes a 44m2-es lakás – stílusos, élhetőbb terek
Hálószoba és dolgozószoba egyben
A helyiségben kapott helyet a tulajdonos otthoni irodája is: a munkaasztal felett parafa tábla segíti a szervezést, míg a videókonferenciákhoz a tervező egy mennyezeti sínbe rejtett függönyt álmodott meg, amellyel egy mozdulattal semleges, világos háttér teremthető, elszeparálva az ágyat a kamerától. Az ágy feletti fonott lámpabúra textúrájával lágyítja az enteriőrt, míg az üvegezett beltéri ajtó gondoskodik arról, hogy a tér ne váljon nyomasztóvá.
A hálószoba a lakás legkomplexebb helyisége, ahol a pihenés, a munka és a tárolás funkciói zökkenőmentesen fonódnak össze. A hagyományos szekrények helyett a tervező egy egyedi megoldást választott: az ágy mögött, sűrű szövésű zöld függönyök mögé rejtve alakítottak ki egy tágas gardróbot, amelybe az ágy mindkét oldaláról be lehet lépni. Az ágy melletti válaszfalban kialakított fülkék helyettesítik az éjjeliszekrényeket, így nem vesznek el helyet a közlekedőből.
A vizesblokkban a geometrikus mintázatú padlólap és a falakon megjelenő trópusi mintás betétek folytatják a lakás egészén végigvonuló botanikai tematikát. A praktikum itt is főszerepet kapott: a mosógép felett egy tágas háztartási szekrény nyeli el a tisztítószereket és egyéb kellékeket, így a fürdőszoba mindig rendezett képet mutat.
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Elvira Misyuro | fotók: Vitalina Voroshkevich






























