Ebben a kis 40m2-es, egyszobás lakásban két célt fogalmaztak meg: az elosztás áttervezésével közelebb kerülni egy kétszobás otthon funkcionalitásához, és a fiatal nő tulajdonosnak egy könnyed, „friss” enteriőr létrehozni kevesebb dekorációval. Végül lett külön hálószoba és nappali, sőt még egy kis gardrób is.
Egy teherhordó fal két részre osztotta a teret, ami megnehezítette a zónák áthelyezését. A fiatal nő otthonában gyakran vendégeskednek a barátai, így az egyszobás lakásban kellett egy elszeparált háló zóna. Végül a szobát kettéosztották: egy nappalira és egy hálószobára.
A válaszfal eltolásával a pillér szélétől egy kiugrás keletkezett. Ezt kihasználva egy tárolásra alkalmas, polcos falfülkét alakítottak ki. Az előszoba, a konyha és a nappali lényegében egyetlen, határoló falak nélküli teret képeznek, így sikerült megőrizni a tágasság és a „levegősség” érzetét a közösségi zónákban.
Ez is érdekelhet: Kis sötét szobák helyett tágasabbra hangolt modern tér 40m2-es lakásban
„A megrendelő tisztában volt vele, hogy a lakás kicsi, és a gardróbot fel kell áldozni a nappali javára” – meséli a projekt tervezője. – „A szezonális holmijait van hová vinnie tárolásra, de nem hagyott nyugodni minket a gondolat, hogy a fiatal hölgynek rendszeresen ide-oda kell majd szállítania a dolgait. Ezért a nappali egy részét végül mégiscsak leválasztottuk egy kis gardrób számára.”
A lakás padlóját klikkes rendszerű vinyl SPC burkolattal látták el. „Ez egy kopásálló burkolat, amelyet könnyű karbantartani” – indokolja a választást a tervező. – „Az egységes, megszakítás nélküli fektetés vizuálisan megnövelte a térérzetet.”
A sarok elrendezésű konyhabútor hangsúlyos elemmé vált. A felső szekrények nem követik az alsók vonalát – ez a megoldás még inkább kiemeli a matt és a texturált fa hatású frontok közötti kontrasztot. A mosogató feletti, beépített világítással ellátott polcok oldják a konyha technikai jellegét.
Ez is érdekelhet: Remek nyitott elosztás és nagyon hangulatos sötét dekoráció 40m2-es lakásban
A nappali és a hálószoba közötti falba már a tervezési fázisban beterveztek egy falfülkét az üvegtéglák számára. Ezzel egy ablak-imitációt hoztak létre, amelyen keresztül a természetes fény a hálószobából a nappaliba jut. Érdekesség, hogy a helyiségek eltérő fényviszonyai miatt az üvegtéglák színe a két szobából nézve különbözőnek látszik.
Figyelemre méltó részlet: a válaszfal eltolásának köszönhetően a kanapé mögött egy nyitott falfülke jött létre, amelyet polcokkal hasznosítottak.
Ez is érdekelhet: Egyszerű, nem hivalkodó, de egyedi berendezés fiatal nő 40m2-es otthonában
A jövőben két személy is lakhat a lakásban, ezért a hálószobában a teljes értékű gardróbszekrény helyett a franciaágy kapott prioritást (az öltözködéshez nem jelent nehézséget átsétálni a gardróbba). Az ágy felnyitható mechanizmussal és ágyneműtartóval rendelkezik. Az ablak mentén elhelyezett sminkasztaltól balra polcok és egy fiók biztosítanak helyet a legszükségesebb dolgoknak.
Ez is érdekelhet: Szekrény, mely egyszerre fal és tárolóhely – 40m2-es lakás modern, ötletes berendezése
Probléma és megoldás: az ágy és az éjjeliszekrények elhelyezése a falhoz képest aszimmetrikus volt. A kompozíció kiegyensúlyozása érdekében az ágy mögötti falat az éjjeliszekrényeket is figyelembe véve gipszkartonból előtétfalat készítettek. A kiugrás mögé egy profilt rejtettek el a dekoratív, esti hangulatvilágítás számára. Az így kialakult falfülkét hangsúlyos smaragdzöldre festették, és ehhez választottak egy azonos színű fejtámlával rendelkező ágyat.
Ez is érdekelhet: Remek térszervezés és fiatalos, modern berendezés egy fiatal nő 40m2-es lakásában
A fürdőszobában nagy hangsúlyt fektettek a tárolásra: a kád mellett oldalsó polcok találhatók, a mosdó alatt tágas fiókok, a beépített WC-tartály felett pedig egy nyitott polc a kiegészítők vagy dekorációk számára. Itt kapott helyet a bojler is, amelyet egy bútorfront rejt el.
Ez is érdekelhet: Fiatal lány aranyos kis lakása – egyszerű, kényelmes berendezés 40m2-en
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Anastasia Kriger | fotók: Zsenya Muravjova