Ha el szeretnél adni valamit, nagyon fontos a vizuális megjelenítése. Nincs ez másképp egy lakásnál vagy kertes háznál sem. Ha szeretnéd eladni, vagy akár kiadni otthonod, akkor nagyon fontos, hogy ezt megfelelő fotókkal tedd, így ugyanis sokkal nagyobb eséllyel éred el a célodat. Az alábbi tanácsok megfogadásával könnyű dolgod lehet a lakásfotózásnál!
Rakj rendet a helyiségekben
Az első és legfontosabb lépés a rend. Nem fogsz tudni jó fotókat készíteni a szobáról, ha nincs benne rend, és kerülgetni kell a széthagyott holmikat, esetleg kihagyni a rumlisabb részt a képekről. Törekedj arra, hogy a lehető legnagyobb rendben és tisztaságban készítsd el a képeket, így a szoba minden szeglete szerepelhet rajta, takargatás vagy utómunka nélkül. A rendetlenség gócpontjai gyakran az étkezőasztal és a konyhapultok, a dohányzóasztal és a kanapé, valamint az előszoba. Rejtsd el a vezetékeket, ágyazz be és csukd le a vécéfedelet! Az otthonodról készült fényképeken ne legyen bekapcsolt tévé- vagy számítógép képernyő, személyes adatokat tartalmazó részlet és figyelj arra, hogy miközben a képet készíted, te se jelenj meg valamilyen tükröződő felületen.
Legyen minél több fény
Mindenképpen világosban vagy a helyiséget megvilágítva készítsd el a képeket! Törekedj arra, hogy lehetőleg természetes fénynél fotózz, de semmiképp sem azzal szemben, hiszen az ronthatja a kép minőségét. Ahol nem oldható meg a természetes “világítás”, ott használj direkt fotózáshoz alkalmazható lámpákat. Kerüld a telefon vagy fényképezőgép vakujának használatát! Természetes fénynél a felvételek tisztábbak lesznek, és a fehéregyensúlyt (amikor a fehér felületek a fényképen valóban fehérnek tűnnek, nem pedig sárgának vagy kéknek) könnyebb lesz eltalálni. Az árnyékok nem fognak furcsán kinézni. Próbálj meg a kora reggeli vagy késő délutáni órákban fényképezni, vagy amikor a legjobb a fény az otthonodban. Húzd fel a redőnyöket, függönyöket és akár az ajtókat is tárd ki, hogy minél több természetes fény jusson be. Kerüld azonban a napfénnyel túl erősen megvilágított helyeket a szobában, melyek éles kontrasztokat hozhatnak létre a megvilágított és az árnyékban lévő dolgok között.
Készíts “egész szobás” felvételeket
Nem baj, sőt előnyös lehet, ha egy-két érdekes részletről közeli képet is készítesz, de próbáld meg a fő helyiségeket teljes egészében megörökíteni, hogy az egész teret megismerhesse az érdeklődő.
Használj egységes megvilágítást
Ne keverd a különböző színhőmérsékletű és típusú megvilágításokat egy fotón. Legjobb, ha az asztali és egyéb lámpák kikapcsolva maradnak – a fotóid sokkal természetesebbek lesznek. Ha a szoba túl sötétnek tűnik a világítás bekapcsolása nélkül, használj állványt, és hagyd hosszabb ideig nyitva a zárat a felvétel elkészítéséhez, így nem lesznek elmosódottak a fotók.
Nem számít az eszköz
Egy lakásfotózásnál talán nem is az a lényeg, hogy minél jobb minőségű fotó készüljön, sokkal inkább a kép tartalma az, ami fontos. Éppen ezért akár egy mobiltelefon használatával is készülhetnek ezek a fotók, hiszen már egy régebbi modell, például az iphone 11 is tud olyan minőségű képeket készíteni, amivel megelégedhetsz. Fontos, hogy álló és fekvő formátumban is készíts fotókat, hiszen vannak olyan felületek, amik egyiket vagy másikat jobban preferálják.
Ne használj nagylátószögű és halszem objektíveket
Próbáld meg a fényképezőgépet vagy a mobiltelefont egyenesen, a falakkal párhuzamosan tartani, és ne döntsd felfelé vagy lefelé amikor elkészíted a felvételeket. Ha megdöntöd a fényképezőgépet, a függőleges vonalak a fényképen eltorzulnak, ami nem fog profin kinézni. Szánj egy-két pillanatot arra, hogy meggyőződj arról, hogy a függőleges és vízszintes vonalak egyenesek a szobában, mielőtt megnyomod az exponáló gombot. Készíts néhány különböző felvételt ugyanabból a szögből, hogy kiválaszthasd a legjobb verziót.
Tartsd alacsonyan a kamerát
A jó beltéri fotók készítésénél fontos szempont, hogy milyen magasan van a kamera a földtől. Ha a fényképezőgép a szemmagasságnál alacsonyabban van, a fotók jobban hasonlítanak a magazinokban látottakhoz.
Tisztítsd meg a lencsét
A fotók elkészítése előtt egy mikroszálas rongy segítségével óvatosan töröld le a foltokat és szennyeződéseket az okostelefon vagy fényképezőgép lencséjéről.
Ne legyen mű a fotó
A rendrakáshoz kapcsolódóan meg kell említeni azt is, hogy nem kell túlzásba esni ezzel kapcsolatban, hiszen a túlságosan beállított és mű hatást keltő helyiség taszító lehet. Ha úgy teszel, mintha valóban élnének az adott lakásban, és otthonosabbá varázsolod azt például egy díszpárnával vagy egy takaróval a kanapén, akkor máris elérheted a célodat, hogy vonzóvá tedd az adott ingatlant.
Támogatott tartalom