Az embernek mindig célja volt, hogy a lehető legjobban védje a saját testét bármivel szemben, legyen az hő, tűz, vagy szennyeződés. Amikor pedig olyan foglalkozások alakultak ki, amelyek ezek egyikét magukba foglalták, elkerülhetetlen volt a munkaruhák bevezetése. A funkcionalitás, biztonság és védelem volt az elsődleges feladat, amelyről azt gondolhatnánk, csak az ipari forradalom után alakult ki. Az igazság azonban ennél távolabb nem is lehetne!
A harci munkaruha – katonák, harcosok
A munkaruha bérlés nem mindig volt ilyen elterjedt, inkább örökre kapták a munkások a védő felszerelést. A harci ruha már az ókorban is eltérő volt az utcai viselettől, gondoljunk csak a gladiátorok viseletére. A páncél és a sisak természetes módon védte a harcosok testét a küzdelemben, legyen szó késről, lándzsáról vagy közelharcról. Idővel pedig a lovak is kaptak harci öltözetet; mint sisakot, nyerget, amely a testüket, főképp szemüket védte, miközben a lovaglást is megkönnyítette az ember számára.
Innentől egyenes út vezetett a katonai munkaruháig, majd a rendőri ruházatig. A harci ruházatot, amely legfőképp páncélból és sisakból állt, felváltotta a katonai egyenruha, amelyen már a klasszikus értelemben vett páncélnak nem volt helye. A kardot és lándzsát felváltotta a lőfegyver, a funkcionalitást pedig a kényelem. A páncélok tömege sok esetben a több tucat kilót is elérte, amely nem segített a harcban. Fontosabbá vált a mozgékonyság, mobilitás, hiszen a lőfegyverek megjelenésével ritkább lett a közelharc.
Emellett pedig olyan katonai ruházatra volt szükség, amely segíti a környezetbe való beolvadást is – gondoljunk csak a barna, zöld, fekete vagy a terepmintázatú ruhadarabokra. A golyóálló mellény megjelenésével kitűnő kiegészítőt talált fel az emberiség a katonai és rendőri ruházathoz. A különleges textília, amely a katonák és rendőrök testét borítja, nem más, mint egy gyorsan száradó poliészter, amely pamut és rip-stop szövet (szakadásmentes anyag) keveréke. Ez a sűrű szövésű munkaruha különösen tartós, ugyanis a stressz pontokon háromszorosan varrt, ezzel elérve, hogy ne szakadjon.
Munkaruházat az iparban
Bármilyen történelmi filmet nézünk meg, láthatjuk, hogy már a középkorban is hordtak kötényt a kovácsok, patkolók, amivel védték testüket a lángoktól, sérülésektől. Ezen kívül egy kitűzőt hordtak, amelyen a nevük és a foglalkozásuk szerepelt, így azonnali legitimitást kölcsönözve maguknak. A kötényen és a kitűzőn kívül más megkülönböztetett munkaruhájuk nem volt, mert a munkaruházat forradalma a 19. században érkezett el. Az ipari forradalom idején gyárakat húztak fel, ahol elkezdődhetett a tömeggyártás. Ezzel egyidejűleg megjelentek a különböző kemikáliák, de a szerszámok, olajok, higiénés szerek mind veszélyeztették a munkások testi épségét. Meglepő módon azonban 1873-ban a farmer lett a munkaruha. A Levi Strauss és Jacob Devi által megalkotott erős anyag tartós volt, és még a feltalálók is munkaruhaként árulták. Mivel számtalan zseb is elhelyezhető rajta, hamar az ipari munkások kedvence lett, és a farmernadrág mellett egyéb változatai, például az overálok is megjelentek. Volt helye a szerszámoknak, praktikus volt, kényelmes és tartós – mi másra lehet még szükség a munkaruhánál? Napjainkban is szívesen nyúlunk egy régi darabhoz a kerti munka esetén, régen sem volt ez másképp!
A szolgálók munkaruhája
A legnagyobb megkülönböztetéssel a szolgálók, cselédek, kiszolgáló személyzet munkaruhája volt tetten érhető. A 18. században a személyzet a család által meghatározott munkaruhát kellett, hogy hordja. Ezen a munkaruhán szerepelt a család neve is, így azonnal látható volt, melyik családhoz tartozik a személyzet. Ez presztízskérdés is volt, hiszen státuszhoz, kedvezményekhez, előnyökhöz juthattak a városban, ha neves család kiszolgáló személyzete lettek.
A modern munkaruházat
Napjaink modern munkaruháinál már a divat is fontos szempont, ezért létezik női, férfi és uniszex munkaruha is. A női munkaruhák több színben, árnyalatban kaphatók, illetve a pólónál, munkakabátnál és pulóvernél a derékrész be van szűkítve, ezzel is kiemelve a női vonalakat. A munkaruha brand értéket is képvisel – a cég logója megjelenik a ruhán, így maga az alkalmazott is képviseli a céget, ezért fontos jól megválogatni a kollégákat. A cég a nevét, logóját adja, és ugyanez történik fordítva is!
Természetesen a biztonság számos szakmában jelenleg is prioritást élvez. A hegesztők munkaruházata, tűzoltók öltözéke mind olyan ruhadarabok, amelyek a tűz, láng, olaj vagy épp a kemikáliák ellen is védenek. A funkcionalitás tehát ugyanúgy megmaradt, csak kiegészült a divattal!
Partner cikk / Támogatott tartalom