Otthonunk rendkívül fontos szerepet tölt be az életünkben, hiszen ide térünk haza egy hosszú munkanap után, ide menekülhetünk a világ elől és természetesen itt töltjük az időnk legnagyobb részét. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a lakásunk amellett, hogy funkcionális, biztosítja a kényelmünket és tükrözi a személyiségünket is. Ez a kényelem a hideg hónapokban különösen fontos: egy meleg, otthonos lakásba mi is sokkal szívesebben térünk haza egy fagyos estén. De hogyan biztosíthatjuk ezt úgy, hogy a stílust és az esztétikát is megőrizzük? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
1. A fűtés is lehet stílusos
A hideg hónapokban az a legfontosabb feladatunk, hogy otthonunkban fenntartsuk a megfelelő hőmérsékletet. Ezt persze biztosíthatjuk egy régi, kopott olajradiátor vagy egy gázkonvektor segítségével is, de ha számunkra a külcsín is fontos, ezeknél sokkal esztétikusabb megoldásokat is találhatunk.
Egy modern otthon ma már szinte elképzelhetetlen légkondicionáló nélkül: egy dekoratív split klíma már nem csupán a fülledt nyári napokat teszi elviselhetőbbé, hiszen akár a téli fűtés hatékony eszköze is lehet. Fontos előny az is, hogy a split klíma használata rendkívül energiatakarékos más fűtési rendszerekhez képest, ez az eszköz tehát nem csupán a külsőségekről szól – hosszabb távon rengeteget spórolhatunk is vele.
2. A színek is fontosak
A falfesték színeinek több köze van az otthon melegéhez, mint azt gondolnánk – természetesen átvitt értelemben. A megfelelő árnyalatok kiválasztása az egyik legfontosabb lépés, ha barátságos és stílusos enteriőrt szeretnénk létrehozni: a hideg, fehér falak helyett érdemes tehát meleg tónusokat vinni az életünkbe.
A földszínek, így a bézs, a terrakotta, a sötétzöld vagy a meleg barna rendkívül kellemes, meghitt hatást keltenek; a pasztell árnyalatok finomságot és eleganciát visznek a térbe, a sötétebb, mélyebb színek, így a borvörös vagy az olajzöld pedig az otthonos, meleg luxus hatását kelti. Ha a lelkünket is szeretnénk egy kicsit melegen tartani a téli hónapokban, a festékeket válasszuk meg körültekintően, így minden nap alig várjuk majd, hogy végre hazaérhessünk.
3. Puha anyagok, textíliák
A melegről elsősorban a fűtéssel gondoskodunk, de ne becsüljük le a puha takarók vagy a szőnyegek szerepét se. Egy vastag, kötött takaró a hideg, téli esték kötelező kelléke, ami amellett, hogy melegen tart minket, még dekoratív kiegészítőként is szolgál. A tökéletes összkép kedvéért válasszunk mellé színben és anyagban hozzáillő párnahuzatokat, amikben az a legjobb, hogy akár szezonálisan is cserélhetjük őket, így a nappali stílusát percek alatt megváltoztathatjuk.
A szőnyegek télen a szigetelésben is szerepet játszanak, ráadásul a hőérzetünket is növelik. Talán ennél is fontosabb azonban a függönyök jó megválasztása, hiszen egy nehéz, vastag szövet csökkentheti az ablakok mellett beszökő hideg mennyiségét, ezáltal biztosítva azt, hogy a lakásban kellemes meleg uralkodjon.
4. Meleg fények
A lámpák segítségével persze nem varázsolhatjuk melegebbé az otthonunkat, a lakás megvilágítása azonban alapvető szerepet játszik a hangulat megteremtésében és a szoba stílusának kialakításában, ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy igazán jól érezzük itt magunkat. A borongós téli estéken felejtsük el a hideg fényű mennyezeti lámpát: egy fényfüzér, egy búrás állólámpa vagy néhány illatgyertya segíthet abban, hogy megteremtsük az otthon romantikus, elegáns és igazán meleg hangulatát.
Nem csak a fűtés számít!
A meleg otthon fogalmát nem kell mindig szó szerint értelmeznünk. Természetesen nagyon fontos, hogy a hideg hónapokban is kellemes hőmérsékletet biztosítsunk, amiben egy split klíma tökéletes társunk lehet, emellett azonban az sem mindegy, hogy hogyan rendezzük be az életterünket. Egy meleg színű falfesték, egy puha takaró vagy egy jól pozícionált lámpa is segíthet abban, hogy otthonunk kényelmes és stílusos legyen, válasszunk tehát körültekintően!
Partner cikk / Támogatott tartalom