Fiatal nő otthona az egyszobás, 47m2-es lakás. A belsőépítész a berendezéshez klasszikus alapot használt – mennyezeti vakolt szegélylécek, festett falak díszlécekkel, padló fa textúrával, lágy bézs színárnyalatok – és modern bútorokat választott. Az ilyen enteriőrök időtállóak, a klasszikus alapban később könnyen cserélhetőek a bútorok.
A kívánságok alapján a projektben a fő kihívás az volt, hogy ötvözzék a klasszikus és a modern stílust, sok rejtett tárolórendszert építsenek be, de egy tágas, bútorokkal nem zsúfolt enteriőrt alakítsanak ki. Az építtető a lakást válaszfalak nélkül adta át. A nedves zóna meghatározott helyét követve a tervező a következő elrendezést javasolta: a bejáratnál egy nagy előszoba beépített tárolórendszerekkel, innen nyílik a fürdőszoba és a konyha-nappali bejárata, a konyha a fürdőszobával szomszédos falon kerül beépítésre. A hálószobába a nappaliból lehet belépni, a két zónát függönnyel ellátott átjáró választja el. A lakásnak két ablaka van, így a nappali-konyha és a hálószoba is kap természetes fényt.
A kivitelezés során hagyományos anyagokat használtak, és a klasszikus részleteket hangsúlyozták. A fürdőszoba kivételével minden helyiség falai semleges bézs árnyalatúak és klasszikus díszléceket kaptak. A mennyezet és a falak találkozását magas, stukkódíszes szegélyek díszítik – ez is a klasszikus stílusra utal, segít továbbá vizuálisan magasabbra helyezni a mennyezetet. A padló szegélylécei szintén magasak és a falakkal azonos színűre vannak festve.
A választott padlóburkolat fa hatású Quick-Step vinyl padló, egy praktikus anyag, melyet nem befolyásol a nedvesség és ellenáll a mechanikai igénybevételeknek – így akár folyosókon és konyhákban is lerakható. Egy kis lakásban fontos, hogy egységes padlófelületet alakítsunk ki, anélkül, hogy különböző anyagokból álló “foltokat” hoznánk létre, melyek vizuálisan töredezetté teszik a teret.
A fürdőszobában a festék ugyanolyan árnyalatú, mint a lakás többi részében (Little Greene), a padlón és a zuhanyfülkében pedig nagyméretű, márvány mintájú kőporcelánnal burkoltak.
A tükrök nagy szerepet játszanak a dekorációban. Ezek vizuálisan feldobják a teret, és növelik annak pompáját. A kanapé melletti falat, a hálószoba sarkát, az előszobát és a fürdőszobát díszítik a díszlécekkel keretezett tükörpanelek.
A fő tárolórendszer a folyosón található. Ez különböző kialakítású szekrények kombinációja, hogy azok illeszkedjenek a falakhoz és a szoba egyéb funkcionális elemeihez – például a fürdőszobába vezető ajtót magába foglaló fal mentén a szekrények faborításúak – akárcsak a konyhabútor oszlop, amelyhez csatlakoznak.
A szemben lévő szekrények a falak színében készültek, és díszlécekkel vannak ellátva. A frontok egy része tükrös, ami a folyosó tükrös paneljeinek formáját idézi. A belsejében nemcsak a tárolás van megszervezve, hanem van itt egy mosó- és szárítógéppel ellátott háztartási rekesz is, valamint egy beépített vasalódeszka.
Az előszobában található szekrények mellett a hálószobában két kis szekrény is található az ágy két oldalán. A fürdőszobában van hely a kozmetikumok és piperecikkek tárolására, például szekrény a mosdó alatt, tükrös szekrény a mosdó felett és egy a vécé felett.
A konyhabútor kompaktnak tűnik, de tágas. A felső szekrények nem nyúltak a mennyezetig (a hátfal így sokkal dekoratívabb), de a tárolást magas oszlopokba rendezték, beépített készülékekkel.
Az általános világítást minden helyiségben mennyezetre szerelt spotlámpák adják – ezt egészíti ki a mennyezeti és bútorvilágítás – ezek fényhőmérséklete megegyezik a spotlámpákéval. Vannak helyi világítási megoldások is – fali lámpák az ágy mellett, egy csillár az étkezőasztal felett, egy lámpa a fürdőszobai tükrös szekrény felett.
Alaprajz:
további cikkek kis lakás berendezése témában | Alena Gerasimova