Az alábbi képeken látható családi ház kialakítását és berendezését a japán és ázsiai stílus elemei inspirálták – harmónia a természettel, shoji tolóajtók, fával burkolt mennyezet, vízszintesen osztott ablakok, nyugalmat árasztó kert a víz fontos jelenlétével.
A berendezés szellős, tágas, a színpaletta és anyagválasztás természetes, a ház “szíve” a nappali, konyha, étkező nyitott együttese.
Mit jelent a shoji szó? A mai Japánban a shoji (ejtsd: sodzsi) kifejezés alatt fából készült tolóajtót értenek, amire fényáteresztő papír van feszítve. Ezek az ajtók fa sínben közlekednek könnyedén és halkan. Ajtók, falak és ablak “árnyékolók” készülnek belőle. Az eredeti ötlet Kínából származik, és a VII-VIII. században jutott el Japánba. Mindkét nyelvben a szó arra utal, hogy “valamit elzárni”, “eltakarni”. Abban az időben minden válaszfalat, szabadon álló paravánt, illetve ajtót ezzel a névvel illettek. A XII. századdal japán különlegességévé vált a papír borítású tolóajtó, a shoji. A rajta lévő jó fényáteresztő képességű papírt shoji papírnak kezdték el nevezni. Nyugaton ezt hívjuk rizspapírnak, melynek egyébként semmi köze sincs a rizshez. Ami a shoji termékeket egyedülállóvá teszi, az maga a papír. Szép textúrájú, finom anyag, mely a legforrób nyári napból is csak kellemes hangulatos szórt fényt enged át. (
forrás)