Amikor az embernek szűkös lesz az otthona (például azért, mert bővül a család a gyerekek érkezésével, esetleg már olyan nagyok, hogy külön szobát szeretnének), akkor elgondolkozik azon, miként bővíthetné a már meglévőt. Ilyenkor jó ötlet a tetőtér beépítése.
Hogyan építsük be a tetőteret?
Csák Gyula: Teljes útmutatót természetesen nem tudok adni, ahhoz egy komolyabb kézikönyv kellene, de néhány szempontot azért megpróbálok felvillantani.
A legfontosabb, döntő kérdés a hiányzó hő-, és hangszigetelés megoldása. Mindkettő kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tetőtér élhető legyen. Többféle módszer lehetséges, én az Ytong rendszerét ajánlanám. Az Ytong falazóelemek és válaszfal lapok ugyanis nem csak a térelválasztás segítenek megoldani (tételezzük fel, hogy nem egyetlen helyiséget szeretnénk varázsolni a tetőtérben), hanem a belső klíma szinten tartását is segítik.
Többször említettem már a tetőtéri, a szokásostól esetleg eltérő síkokat és szögeket, ezzel a rendszerrel ez nem jelent különösebb gondot, mert az elemek könnyen alakíthatók akár egy fűrésszel is. Ami lényeges, hogy például fa födémek (vagy bármilyen viszonylag nagy alakváltozású födém) esetében a válaszfalakat úgy tervezzük, hogy azok mindig gerendára (keresztirányú falak esetében kiváltóra) essenek, mert így nem szakad át a pallóterítés és nem károsodnak a válaszfalak. Amikor a tetőszerkezethez csatlakozunk, akkor minden esetben használjunk valamilyen rugalmas kitöltést (például poliuretán habot).
További részleteket itt lehet és érdemes még olvasni erről, én azért azt javasolnám, hogy ne álljunk neki egyedül, legalább a tervezésnél kérjük mérnök segítségét. Annál inkább, mert akár az ablakok megfelelő elhelyezésével, a jó átszellőztethetőséggel rengeteget spórolhatunk például a nyári melegek idején.
Összességében azt gondolom, hogy a tetőtér beépítése sokak számára reális megoldást jelenthet a terjeszkedésre, ár-érték arányban is nagyon jól járhatunk vele, de érdemes előzőleg alaposan felmérni a lehetőségeket, az országos és helyi szabályokat és ne felejtsük el szakember segítségét sem kikérni!
Írta: Csák Gyula