A mai modern otthonok átlagos alapterülete kisebb mint a régi időkben a nagy, tágas polgári lakásoké. Ahelyett hogy az ember aggódna a kisebb terek miatt, meg kell tanulni maximálisan kihasználni azokat. Ebben segíthet néhány egyszerű ötlet, melyek maguktól értetődőnek tűnnek, de a lakások berendezésekor, a mindennapi életben mégis sokszor háttérbe szorulnak.
Bár a kis alapterületű otthonok elsőre komoly kihívásnak tűnhetnek, a megfelelően átgondolt bútorválasztással, átgondolt színkombinációkkal és jól megtervezett tárolási megoldásokkal még a legapróbb lakás is tágasabbnak, hívogatóbbnak és rendezettebbnek hat. Érdemes szem előtt tartani, hogy a funkcionalitás és az esztétika kéz a kézben jár: a legjobb eredményt úgy érhetjük el, ha már a tervezés fázisában gondolunk a praktikus helykihasználásra, így varázsolhatjuk igazán egyedivé és otthonossá a kis lakást.
1. Legyenek a bútorok egyszerűek, praktikusak, ne kicsik!
Általános hiba amit sokan elkövetnek kis lakás berendezésekor, hogy sok kis bútorral töltik meg a szobákat, ahelyett, hogy néhány nagyobb, funkcionális darabot választanának. Ha letisztult vonalakkal tervezett és elegáns bútorokat veszünk, akkor a méretük nem fog problémát jelenteni.
Amikor nagyobb bútor mellett döntünk, a minőségi alapanyag és a semleges színvilág mellett érdemes figyelmet fordítani arra, hogy a kiválasztott darab mennyire illeszkedik a szoba többi eleméhez. Egy megfelelően méretezett kanapé vagy ágy például egy kis szobában sem nyomasztó, ha körülötte elég szabad felület marad. Érdemes többfunkciós elemeket is keresni, például olyan kárpitozott ágyat, amely alá beépített fiókrendszert rejtettek.
Extra tipp: Válasszunk moduláris kialakítású bútorokat, amelyek kiegészíthetőek és variálhatóak. Így könnyen alakíthatjuk a bútorokat az adott térhez, illetve később sem kell mindent újra cserélnünk, ha átrendezésre vagy költözésre kerül sor.
2. Kerüljük a rendetlenséget!
A kis terek első számú ellensége a rendetlenség. A sok apró lakásdekoráció és lakberendezési kiegészítő vagy egyszerűen csak a mindennapi élet állandóan elöl hagyott használati tárgyai egyszerűen maguk alá temetik az enteriőrök stílusát. A rejtett tárolóhellyel rendelkező multifunkciós bútorok, mint pl. egy a belsejében tárolóval rendelkező ottomán, dohányzóasztal, kihúzható fiók ágy alatt stb. segíthetnek eltüntetni az elöl hagyott dolgokat és közben a kezünk ügyében tartani azokat.
Az átlátható, rendszerezett tárolás kulcsfontosságú. Használjunk dobozokat, kosarakat, felcímkézett tárolókat a szekrényekben, polcokon. Minél könnyebb megtalálni a tárgyainkat, annál valószínűbb, hogy vissza is tesszük őket a helyükre. Egy-egy jól megválasztott, zárt tárolószekrény vagy magas polcrendszer felhelyezése a falra helyet spórol a padlón, és letisztultabbá teszi a látványt.
Extra tipp: Érdemes beépített szekrényeket is fontolóra venni, amelyek teljes belmagasságot kihasználó, egyedi tervezésű polcrendszerekkel segítik a rendet. Ezzel a megoldással a felesleges tárgyak rejtve maradnak, és a tér vizuálisan letisztult lesz.
3. Nyissuk meg a szobákat, tereket!
A közlekedő zónákban ne helyezzünk el bútorokat. A kisebb és nagyobb bútorok, kiegészítők melyek akadályozzák a kényelmes közlekedést a helyiségek között, ugyanakkor vizuálisan is blokkolják a szobát, eltérítik a fókuszt és megtörik az egységes stílust.
Gondoljuk át, hogy néhány belső válaszfal vagy ajtó eltávolításával, esetleg átlátszó térelválasztók alkalmazásával (pl. üvegfal, tolóajtó) még tágasabb érzetet kelthetünk. Ha a tér nagyobb részeit összenyitjuk, például a konyhát és a nappalit, vagy a nappalit és az előszobát, az otthonunk modernebb és sokkal levegősebb lesz.
Extra tipp: Ha tehetjük, a természetes fény útját semmiképp se torlaszoljuk el. Az ablakok, erkélyajtók előtti részt hagyjuk szabadon, hogy a napfény akadálytalanul beáradjon, hiszen a fény átjárta terek mindig tágasabbnak és hívogatóbbnak hatnak.
4. Válasszunk színeket körültekintően!
Világos és könnyed színekkel nagyobbnak mutathatjuk otthonunkat mint amekkora valójában. Ezt még tovább fokozhatjuk a színek ugyanazon színcsaládból való választásával, monokróm színpaletta alkalmazásával – a nagyobb tér illúziója még hatásosabb lesz, főleg, ha a bútorok és a falak, dekoráció színeit is összehangoljuk.
A fehér és a pasztellszínek önmagukban is tökéletesen működnek, de bátran kísérletezhetünk a finom árnyalatú bézsekkel, kőszínekkel vagy épp világos szürkés tónusokkal. A monokróm enteriőr adta egységet megtörhetjük néhány érdekes textúrával, különböző anyagok, felületek használatával, hogy ne váljon unalmassá a tér.
Extra tipp: A fal és a mennyezet közötti átmenetet érdemes könnyedre venni: ha lehet, ugyanazzal a színnel fessük őket, vagy csak egy árnyalatnyival térjünk el. Ezzel a trükkel optikailag még tovább magasíthatjuk a teret.
5. Alakítsunk ki fókuszpontokat!
Legyen egy vagy maximum kettő fő koordináló fókuszpont. Egy fókuszpont lehet valami nagy, mint egy nagy kép, látványos csillár, akár egy egész vagy részben festett, tapétázott fal vagy akár valami kisebb lakásdekoráció is, például színes párnák.
A fókuszpontokkal egyszerre irányítjuk a tekintetet, és teremtünk egyensúlyt a térben. Egy izgalmas tapéta, vagy egy kontrasztos színű falfelület segít a helyiség karakterének meghatározásában, míg egy látványos csillár vagy képgaléria személyes érzetet ad. A lényeg, hogy ne essünk túlzásba – a fókuszpont tényleg maradjon központi, ne versenyezzen vele túl sok másik részlet.
Extra tipp: Fő fókuszpontként kiváló lehet egy egyedi, különleges formájú bútordarab is, például egy design-fotel. Ebbe érdemes befektetni, hiszen igazán karakteressé, stílusossá teheti a kis teret is.
6. Legyen jó és okosan tervezett a világítás!
Egy jól megvilágított szoba megint csak nagyobb tér illúzióját kelti. A modern világítótestek, a süllyesztett lámpák és az irányított világítás, mint a lefelé, felfelé világító fények segíthetnek ráirányítani a figyelmet, a szemet a fókuszpontokra a helyiségekben. A napközben az ablakokon beáradó természetes napfény élettel tölti meg, sokkal vibrálóbbá, nagyobbá varázsolja a tereket.
Ne feledkezzünk meg a réteges világítás kialakításáról: legyen egy központi mennyezeti lámpánk, de egészítsük ki állólámpával, asztali lámpákkal, sőt akár rejtett LED-szalagokkal is. A fények különböző magasságból és szögből való kombinálása nem csupán dekoratív, de a tér különböző funkcióira is rugalmasan reagál (olvasás, relaxálás, vendégek fogadása stb.).
Extra tipp: Használjunk dimmelhető kapcsolókat, hogy könnyedén szabályozhassuk a fényerőt a nap különböző szakaszaiban vagy hangulatnak megfelelően. Egy jól megválasztott intelligens világítási rendszerrel pedig akár távolról is irányíthatjuk és személyre szabhatjuk a fényviszonyokat.
7. Alkalmazzunk fényvisszaverő felületeket!
A kis szobákban elhelyezett tükrök vizuális térnövelő hatásáról mint design trükkről már mindenki hallott, de amire már kevesebben gondolnak az az, hogy minden fényvisszaverő felület – üveg asztallap, dekoratív üveg kiegészítők, fényes fém felületek, magasfényű bútor frontok – ugyanezt a hatást keltik, de sokkal visszafogottabb módon.
Bátran használjunk nagyobb méretű tükröket a folyosón vagy a nappaliban, akár egész falfelületen is. Emellett a dekorációnkban is érdemes finoman megjeleníteni a tükröződő anyagokat – egy krómozott állólámpa vagy egy üveg dohányzóasztal légiesebbé teszi a teret. Figyeljünk azonban arra, hogy ne essünk túlzásba, mert a túl sok fényes felület összevisszaság érzetét keltheti.
Extra tipp: Ha a konyhát is felújítjuk, válasszunk magasfényű konyhabútort vagy üveg hátlapot a tűzhely mögé. Ez praktikus (könnyű tisztítani), ráadásul feldobja a teret és tágasabb hatást is biztosít.
8. Egy kis szoba méretét fordítsuk az előnyére!
Nem minden kis helyiségben kell mindenképpen a térnövelési praktikákon gondolkodnunk. Ha van egy kis szobánk melyben otthonos, intimebb hangulatot akarunk kialakítani, kövessük az ösztöneinket. Használjunk sötétebb színeket és melegebb, kevésbé erős fényű világítást a megfelelő hangulat kialakításához.
Egy dolgozószoba vagy egy kisméretű hálószoba sokszor kifejezetten meghitt akkor, ha sötétebb, mély tónusú falszínnel és puha textíliákkal (pl. bársonyfüggöny, vastag szőnyeg) öltöztetjük. Ezek a meleg, gazdag árnyalatok és textúrák kimondottan kedveznek a pihenésnek és az elmélyült tevékenységeknek.
Extra tipp: Ha sötétebb színeket választunk, ügyeljünk arra, hogy a világítás meleg tónusú legyen és több forrásból is érkezzen. A falon elhelyezett hangulatvilágítás vagy rejtett LED-szalag igazi „bárhangulatot” kölcsönözhet egy kis szobának, miközben tovább fokozza az intim atmoszférát.
9. Tegyük személyesebbé az enteriőröket!
Helyezzünk el egyéniségünket, mindennapi életünket, stílusunkat kifejező elemeket az otthonukban. Ettől nem csak mi és a családunk fogja jobban otthon érezni magát, de a vendégek figyelmét is inkább e személyes tárgyak kötik majd le inkább mintsem a szobák mérete.
Egy-egy kedvenc fotó, emléktárgy, kézzel készült szuvenír vagy a hobbijainkhoz kötődő díszítőelem (például zeneimádóknak gitár a falon, könyvmolyoknak egy kiemelt olvasósarok) nemcsak a saját stílusunkat tükrözi, de otthonosabbá és „élőbbé” varázsolja a teret. Kisebb lakás esetén még fontosabb, hogy a kiegészítők ne legyenek túlzsúfoltak – válogassunk átgondoltan, hogy minden személyes tárgy igazi karakterrel ruházza fel a helyiséget.
Extra tipp: Ha sok kedvenc tárgyunk van, rotációs elven is kiállíthatjuk őket. Így mindig friss marad az enteriőr, és nem terheli meg túl sok dekorációval a kis lakást. Használjunk polcokat, képtartó síneket, ahol egyszerűen cserélgethetjük a tárgyakat és képeket az évszaknak vagy a hangulatunknak megfelelően.
Az apróbb otthonok belakása tehát nem lehetetlen feladat: megfelelő tervezéssel, tudatossággal és kreatív ötletekkel még a legkisebb terekből is otthonos, barátságos és funkcionális életteret varázsolhatunk. A fenti javaslatok mind segítenek abban, hogy valóban kiaknázhassuk a tér adta lehetőségeket, és örömmel éljünk egy olyan környezetben, amely méreteiben ugyan visszafogott, de stílusában és hangulatában annál gazdagabb.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel