Csupor Anna neve ismerősen csenghet azok számára, aki komfortosan mozgolódnak a lakberendezés témakörében, követik a tervezőket és munkáikat. Anna a Glamour Women of the Year Év lakberendezője, és saját koncepciójú, konténer házával média építészeti díjat is nyert. Munkái sosem az aktuális trendek leképezései. Inkább belső intuícióból tervez élhető és szerethető otthonokat. Ez aztán annyira jól működik, hogy hazai lakberendezési magazinok hasábjain is gyakran viszontlátjuk őt. Ebben a cikkben az egyik legutóbbi munkáját mutatjuk be, melyet egy angol, prémium festékmárkával, az Annie Sloannal együttműködve valósított meg.
A D3 lakberendezési projekt
Egy belvárosi udvarban járunk, melyet Hauszmann Alajos által tervezett ház ölel körbe. Csend van, a régi, nehéz nagy kapu nem engedi be a pesti forgalom zaját. Ez az első, ami a helyszínre érve feltűnik – szerencsés választás azok számára, akik stílusos és nyugodt belvárosi oázist keresnek.
Az első emeleti, közel 80m2-es lakás közel sem volt jó állapotban, legmeglepőbb eleme pedig egy letűnt kor emlékét őrzi. A 12 méter hosszú cselédfolyónak manapság már nincs funkciója, így Anna első dolga az alaprajz átalakításával ennek megszűntetése volt. A falak átmozgatása kellő hangsúlyt adott a gyönyörű, régi nyílászáróknak, melyeken keresztül így már elég fény érkezik a lakásba.
A lakás funkcióját már önmagában meghatározzák ezek az új terek. A nappali és a konyha egy nagy tér, mely kényelmes helyet biztosít bármilyen családi, baráti összejövetel számára. Az egy hálószobás lakás tökéletes egy párnak vagy akár egy egyedülálló személynek.
A tágas konyha panelszerű elemeivel cél volt, hogy ne a konyán legyen a fő hangsúly a nappaliban, hanem ez a zóna a helyiség harmonikus része legyen, mely mind funkcióban, mind pedig látványban a kényelmüket szolgálja. A színválasztás az ablakok és ajtók árnyalatát követi, így gyönyörűen olvad bele a nappali egészébe, mindamellett, hogy a fényt is visszaveri, így optikailag is tágítva a teret.
Ezt a szerepet töltik be a nagy tárolók is a lakásban. A nappali és haló szinte észrevétlen módon óriási gardróbszekrényeket rejt, melyek kézzel festett organikus alakzatokkal lettek részei az enteriőrnek. Az ecsetvonások és a formák puhítják a nagy, robosztus szekrények megjelenését.
A nagy fürdőszoba különlegessége az ablak, mely bár egy gyönyörű kertre néz, a kíváncsi szemektől teljesen elzárt. A mérete hívogat, hogy a kádban ücsörögve, akár hosszabb időt is töltsünk ebben a helyiségben. A fürdő mellett a lakásban egy kisebb, powder room jellegű vendégmosdó is helyet kapott, mely az itt élők privát szférájának megőrzéséhez tökéletes választás. Csempe nincs, csak a finom törtfehér, kréta hatású falak dominálnak.
Tudatos lakberendezés a festés eszközével
Egy lakberendezési koncepció egyik sikertényezője a tudatos tervezés, amely nemcsak a stílusok, hangulatok, színek, textúrák egyvelegét jelenti, hanem valamiféle olyan gondolatot, ami az egészet összefogja, melynek mentén az adott terv született. Ezt hívjuk mi tudatos lakberendezésnek és ennek számos sarokpontja volt Csupor Anna projektjében is.
Régi és új ötvözése
Bár Anna modern élettereket tervez, mégis fontosnak tatja, hogy mindig elhelyezzen 1-1 régebbi darabot is az enteriőrben. “Annyira fontos az, hogy valami legyen benne, ami régi, aminek története van, vagy történt már vele valami, nem olyan egyenes már, mert már kopott, vagy nem olyan sima felületű, hanem egyszerűen patinája van.” – mondja. Legyen az egy antik darab, vagy csak a nagyi régi tálalója, az biztos, hogy sokkal otthonosabb hangulatot teremtünk vele, főleg, ha érzelmileg is kötődünk hozzá!
Értékmentés
Ugyanilyen fontos eleme volt a lakásfelújítás projektnek az értékmentés. A Hauszmann Alajos által tervezett régi ablakkeretek megmentése vitán felül állt, Annának ez szívügye volt. “…..biztos voltam benne, hogy a nyílászárókat meghagyom. Egy gyönyörű szép házban, mint például ez is, gyakorlatilag szisztematikusan az összes nyílászárót kicserélik, az nekem iszonyatos szívfájdalom. (…) az merült fel, hogy rendben, akármilyen is az állapot, mindenképpen fel lesz újítva, úgyhogy ebben nagyon sok ember munkája van.” Az ablaktáblák cseréje után a fa keretek gyönyörű, testes, meleg szürke árnyalatot is kaptak, harmóniában a ház összes többi nyílászárójával.
Tökéletlenség és a kézműves felületek
A tökéletes összképet nem a hibátlan felületek adják a lakásban. A falfestések a fürdőben és mosdóban, illetve a bútorokra festett organikus minták mind-mind szabad kézzel készültek és Tóth Barbara munkái. “Ha közelről megnézi az ember vagy már egy méterről is látszódnak az ecsetvonások, látszódik benne az emberi munka, a kézimunka. Egészen más energiája van, egészen más.”- mondja Anna, aki egyébként is régóta a bútor– és falfestés szerelmese. „Nagy korszakom volt a vintage bútor felújító korszakom, és mindent kipróbáltam, ami akkor elérhető volt. Én nagyon-nagyon szerettem dolgozni az Annie Sloan anyagokkal, és tudtam, hogy ez egy jó kapcsolódás lehet.” – meséli Anna az együttműködés kapcsán.
+1 ok, amiért megéri menteni!
Még egy fontos szempontot érdemes kiemelni a projekt kapcsán. Igenis megéri megmenteni a régi nyílászárókat, ajtókat, kilincseket, de bármit, ami az adott lakás vagy ház jellegét meghatározza. Nem csak érzelmi, de anyagi okokból is. Sokat tudunk spórolni egy sima átfestéssel és persze emellett teljesen egyénire és harmonikusra alakíthatjuk életterünket.
Nézd meg a videót az átalakításról
A lakberendezési koncepcióról, a stílus, a színek, textúrák választásáról beszélget Szendrődi Enikő a Nemiskacat és az Annie Sloan Magyarország tulajdonosa Csupor Annával ebben a videóban. Sok hasznos tanács, ötlet és inspiráció forrása, jó szívvel ajánljuk!
A projektben a falak, nyílászárók és bútorok Annie Sloan festékével újultak meg. www.anniesloan.hu
lakberendezés: Csupor Anna lakberendező | fotók: Kiss Csanád | további cikkek 50 és 100n2 közötti lakások lakberendezése témában |