A lakberendező stúdió férfi ügyfele 85m2-es lakásában a tervezéskor elsősorban a természetes, nyugodt színárnyalatok használatát és a „levegősség” érzetének megteremtését helyezte előtérbe. A férfi egyedül él, a lakás berendezését életstílusához igazítva képzelte el, de az is cél volt, hogy az ingatlant később könnyű legyen továbbértékesíteni.
A tervezés legelső lépése a meglévő alaprajz átdolgozása volt, mivel abban mind a tervező, mind a megrendelő egyetértett, hogy az eredeti felosztás nem felel meg az igényeknek. Az eredeti terv szerint három keskeny, hosszúkás szoba helyezkedett volna el ablakokkal a rövidebb oldalon, sötét folyosóval és két fürdőszobával. A tulajdonos azonban tágas, világos tereket szeretett volna, ahol a munkával és utazásokkal teli napok után nyugalmat talál. Funkcionálisan pedig egy nagy, nyitott közösségi tér, egy elszeparált hálószoba gardróbbal, valamint egy tágas fürdőszoba volt az igénye, melyben csak zuhanyzó kap helyet, kád nélkül.
A szerkezeti átalakításnak köszönhetően az új elrendezés négy helyiséget eredményezett: egy előszobát, amely a konyha-nappali térrel van összekötve, egy hálószobát gardróbbal, egy fürdőszobát és egy tárolót. Az eredeti falak közül csak a vizes helyiségek (a fürdőszoba és a tároló) maradtak meg, mivel ezek mérete és elhelyezkedése megfelelő volt. Az összes többi teret két nagy részre osztották: egy nyitott közösségi zónára, amely a lakás központjává vált, és egy privát zónára, amely a hálószobát és a gardróbot foglalja magában.
A természetes színpaletta és az anyaghasználat a víz motívumait tükrözik – a mennyezeten lévő dekoratív vakolat textúrája például a vízfelszín tükröződésére emlékeztet. Napsütéses napokon és este, amikor a rejtett világítás bekapcsol, a textúra még hangsúlyosabbá válik. A nappaliban elhelyezett szőnyeg is hasonló hatást kelt: bizonyos szögből nézve a vízfelszín fodrozódását idézi.
A lakás minden helyiségében a falfestéket a beépített bútorok színéhez igazították. Két fő árnyalatot választottak: világos bézs – ez megegyezik a konyha és az előszoba bútorainak színével. Világos szürkés-zöld – pontosan illeszkedik a konyha MDF-burkolatához.
A padlóburkolat minden helyiségben egységes: svédpadló, még az előszobában is.
A vizes helyiségekben terazzo hatású kerámia burkolatot használtak, mely homokszemcséket idéz.
A bútorok kiválasztásakor a kényelem és a multifunkcionalitás kapta a fő hangsúlyt. A nappali-konyha központi eleme egy nagy, többrészes ülőgarnitúra, mely többféle célt is szolgál: alkalmas TV-nézésre, olvasásra, vendégfogadásra, vagy egyszerűen az ellazulásra.
további cikkek 50 és 100n2 közötti lakások lakberendezése témában | lakberendezés: Kwite Bureau | fotók: Jurij Prokofjev