Közismert, hogy az otthonunk tartósan magas és alacsony páratartalmi is egészségügyi kockázatot jelent számunkra. Szerencsére egyszerű módszerekkel védekezhetünk az ilyen veszélyforrásokkal szemben, csupán némi odafigyelésre van szükség.
Az emberi szervezet számára a 40-60% közötti relatív páratartalom mondható ideálisnak. Ez az az érték, amit a pára százszázalékos kicsapódásához viszonyítunk, tehát minél magasabb számról beszélünk, annál több nedvesség van a levegőben. Ha túlzottan alacsony a páratartalom, torokszárazság és köhögés léphet fel, ráadásul csökkenhet a légutak természetes védekezőképessége a különböző fertőzésekkel szemben. A kiugróan magas páratartalom szintén egészségügyi kockázatot jelent, hiszen 75% felett a penészgombák, 80% felett már az atkák szaporodásával is számolni kell. Mindkét esetben számítani kell arra, hogy a végtermékük különböző légszennyező anyagokkal reakcióba lépve allergén hatást válthat ki.
A kívánatosnál alacsonyabb páratartalom jellemzően a téli fűtési időszakban alakul ki, a levegő magas nedvességtartalmára azonban az év minden szakaszában számíthatunk, hiszen a mindennapi tisztálkodás, a főzés és a ruhaszárítás jelentős mennyiségű vízpárát juttathat a levegőbe. Szerencsére könnyedén védekezhetünk a problémával szemben, hiszen egy megfelelő páramentesítő készülék rövid idő alatt kivonja a felesleges párát. Persze felvetődik a kérdés, milyen készüléket érdemes választanunk, erre igyekszünk választ adni.
Amikor páramentesítőt készülünk vásárolni, az a legfontosabb kérdés, hogy mekkora helyiség levegőjét szeretnénk páramentesíteni, illetve mekkora mennyiségű nedvességet kell kivonni a levegőből. Érdemes alaposan megfontolni a döntést, hiszen egy alulméretezett készülék esetében nem csupán kapacitáshiánnyal kell számolni, hanem irreálisan hosszas üzemidőkkel is, ami jelentős energiafelhasználás többletet jelent. De nem feledkezhetünk meg a tartálykapacitásról sem, hiszen hiába választunk hatékony készüléket, ha a magas páratartalom miatt a tartály hamar megtelik és nincs alkalmunk üríteni. Kisebb lakások esetében egy 20 literes tartállyal rendelkező készülék lehet ideális, nagyobb alapterület esetén inkább a 30 liter körüli tartállyal rendelkezők között érdemes nézelődni. Ha tartósan magas páratartalommal kell megküzdeni, abban az esetben az elvezetéssel rendelkező beépíthető rendszerek biztosítanak észszerű megoldást.
Érdemes figyelembe venni a különböző készülékek extra funkcióit, amelyek kényelmesebbé vagy hatékonyabbá tehetik a működésüket. A kiválasztás során érdemes figyelmet fordítani ezekre. Az extra funkciók között elsőként az automatikus működést kell említeni, ami képes érzékelni a levegő nedvességtartalmát, illetve ennek megfelelően üzembe helyezi vagy épp leállítja a készüléket. A kényelmes használat mellett az energiatakarékosságot is szolgálja ez a funkció, viszont ma már szinte minden korszerű készülék rendelkezik vele, így extraként aligha tekinthetünk rá.
A magasabb minőségi osztályt képviselő készülékek rendszerint képesek kijelezni, ha a légszűrő tisztításra szorul, így elkerülhető a hatékonyság csökkenése. Szintén hasznos, ha a páramentesítő rendelkezik újraindítás funkcióval, illetve belső memóriával; egy esetleges áramkimaradást követően képes lesz újraindítani magát, illetve képes lesz használni az előzőleg alkalmazott beállításokat. Figyeljünk a zajszintre is! Minél alacsonyabb dB értékkel rendelkezőt választunk, annál észrevétlenebb maradhat a páramentesítő készülékünk.
Ha kellő figyelmet fordítunk a kiválasztásra, biztosan megtaláljuk azt a készüléket, ami hatékonyan szolgálja az otthonunk megfelelő páratartalmának fenntartását.
Szponzorált cikk | további tartalmak háztartási gépek, eszközök témában