Csepel. Amikor erre a városrészre gondolunk, akkor elsősorban nem a lejtős utak és támfalgarázsok sora jut eszünkbe. Sokkal inkább jellemző a Duna által évezredek alatt síkvidékké formált táj. Esetleg egy-egy homokos talajú, nehezen járható utca. Ezért volt kicsit meghökkentő a SzeRaKo Építésziroda számára, amikor az érdeklődő család egy meglévő támfalgarázsra(!) kérte egy új kétszintes ház megtervezését – ez egyből felkeltette szakmai érdeklődésüket is.
A SzeRaKo Csoport Építésziroda leírása a projektről: A személyes találkozó után kiderült, hogy adott egy telek, rajta egy régi, rossz állapotú, bontandó kockaházzal, és egy kb. 120 m2 alapterületű, új építésű pince szint, egy előre kalkulált helyen lévő, a majdani házba vezető lépcsővel (ez a fura állapot egy félbeszakadt tervezési folyamat eredménye volt, melynek részeként csak a teremgarázs épült meg). Miután megkaptuk az előző építész kolléga hozzájárulását a tervezési munka folytatására, elkezdtük a családdal közös gondolkodást. Az eltelt évek alatt, amióta ügyfeleink elindították a munkát, megváltoztak az ő igényeik is és egy sokkal bátrabb, modernebb felfogású házat gondoltak ki maguknak. Az előbb említett lépcső itt különösen meghatározó volt, mint gombhoz a kabátot, az alaprajzi koncepciót részben ehhez kellett igazítani. Érdekes volt a helyszíni szemlén, a felmérési terv készítése során, a pincéből felérve, a semmi közepén, azaz a telek virágágyásai között találtuk magunkat (pontosabban a leendő előszoba helyén, ahová a kinti bejárati ajtón át is majdan érkeznünk kell 🙂
A tervezés során, koncepció szinten több variációt dolgoztunk ki. Elsősorban az alaprajzi elrendezésre összpontosítottunk, hogy sikeresen oldjuk meg a tájolási (K-Ny irányú kétutcás telek, nincs igazi déli front, terasz intimitási gondok stb.), a meglévő lépcső érkezési pontja és a meglévő pincére való „rátervezési”, szerkezeti igazodási kérdéseket és emellett még egy közepes méretű, épített medencének is helyet kellett biztosítani. A koncepciót addig csiszoltuk, míg sikerült egy közösen elfogadott verziót megalkotni. Még néhány szót azért említeni kell arról a bizonyos lépcsőről, mert később is visszatért, mint egy nem várt kísértet. Ez a lépcső keskeny volt és két oldalról fal vette körül, ezért a zárt térben történő közlekedés életérzését úgy szerettük volna feloldani, hogy a földszinten kiszélesítettük a lépcsőteret. Az építészeti tervezést követő belsőépítészeti munkák során a térkihasználási igény „győzött” az építészeti elképzelés felett, megtartva ezt a keskeny közlekedőt. Emellett azonban számos egyedi és szép megoldással is gazdagodott az épület.
A tömeg tervezése során figyelembe vettük a Megrendelői igényeket: modern, de nem minimál megjelenésű külső, több tömegelem alkalmazása, lapostető tervezése. A helyi előírások nem tiltották ennek használatát, ezért a tervtanácsi ülés előtt bejártuk a környéket feltérképezve a közeli és kissé tágabb építészeti szövetet. Ezek alapján aztán teljesen egyértelművé vált – amit azért gondoltunk előre is -, hogy itt egységes építészeti stílusról nehéz lesz majd beszélni. Láttunk mindent, amit csak el lehet képzelni, volt ott kockaház a 60-as évekből, a 70-es évekből erkélyes, csúcsos csoda, a 80-as évekből széles nyeregtetős családi ház és persze számos lapostetős régebbi és újabb épület is. Ebből a fotó sorozatból lett a „vegyes építészeti szövetet” bemutató tervanyagunk, mellyel alátámasztottuk azon elképzelésünket, hogy miért is terveztünk egy összetett tömegű és lapostetős házat a telekre. A tervtanácsi ülésen, az egyes munkarészek dicsérete mellett, elsőre elfogadták a bemutatott koncepciót, mely alapján véglegesíthettük és befejezhettük a tervdokumentációt.
Az építészeti tervezés befejeztével a generál kivitelezési munkákra is pályáztunk, sikerrel Az építkezés során – a teljes körű szolgáltatás keretében – az épületen felül a medence és kerítés építést, sőt egyes kertrendezési munkákat is megkaptunk és el is készítettünk.
Igazán szép összetett és nehéz szakmai feladat volt, és végül csak rákerült „egy ház” a lépcsőre!
építészek: SzeRaKo Csoport Építésziroda | még több modern ház