A loft stílust mostanra már nemcsak a tágas, egyterű ipari épületekben látjuk viszont, hanem belvárosi lakások tereiben is. Egyre gyakoribb, hogy magánlakásokban is érvényesítjük ennek a jellegzetes műfajnak a jegyeit. Ami más oldalról nézve azt jelenti: ez a nyers megjelenés kezd “belvárosiasodni”, hiszen az eredeti loft terek térszervezésben is eltértek egy belvárosi lakástól: míg a loftok tágas, egyterű lakások, addig a belvárosi lakásokban – ahogy ennél is látjuk –, szeparálódnak az elvonulást igénylő szobák, ami a nagyvárosi életforma igénye.
Az ilyen fajta átírt, „belvárosi loft” lakások tervezésekor a napfényes, tágas stílusos érzés megtartása a cél. És bár így lekopik róla az épület jellegéből adódó ipari jelleg, de a lakás megtartja a loftokra oly jellemző nyers anyaghasználatot: bontott téglafalak, beton felületek, kopott fémes ipari lámpák…
Ezek az átírt “belvárosi loftok” önkényesen átveszik és használják a loft lakás jellegét, és igyekeznek látványelemmé tenni mindazt, ami egy autentikus loftban adottság. Így jött létre a loft stílusjegyeit megkoptatva egy szofisztikált, kevésbé nyers, „belvárosi loft” stílus.
Kétségtelen, hogy a loft stílus még így is hordoz egy fajta fiatalos életérzést, amit a megrendelők felismertek és igyekeztek a lakás javára fordítani. A lakásban adottság a bőséges természetes fény, amely még jobban kiemeli a különböző anyagminőségek kontrasztját. Így vált a tervezés alapgondolatává, hogy a padló karakteres mintája és matt felülete ütközzön a magasfényű fehér tömegekkel és azok texturálatlanságával, kiemelve így azok sajátosságait.
A színpaletta meglehetősen korlátozott volt, ilyenkor a tervezés nagy önfegyelmet kíván: színek csak a falakon lévő képekben jelennek meg, ott viszont harsányan és hangsúlyosan. Mivel az anyagszerűség minden helyiségben mindvégig nagy hangsúlyt kap, ezért a fürdőszoba fémes hatású köve mellett az ipari lámpákig sok olyan anyag megjelenik, amely a loftos nyersességre utal.
Az alapberendezéshez tartoznak a beépített szekrények, a szinte láthatatlan tárolók. A hálószoba merész térszervezése – az ágy keresztbe fordításával a térben – még inkább hozzásegítette a lakást ahhoz, hogy ne egy szokványos alakzatot öltsön. A végeredmény pedig egy barátságos, fiatalos lakható környezet lett.
Alaprajz:
további cikkek 50 és 100nm közötti lakások lakberendezése témában | lakberendezés: Balogh Adrienn Beáta