Napjainkban egyre többen szeretnének hőszigetelést, hiszen folyamatosan hallani, hogy mennyivel csökkentheti az épület energiafelhasználását, és a rezsiköltséget is. Persze nem mindegy, mit használunk. Hőszigetelést nem két napra választ az ember, ezért a szigetelési anyagok közötti választásnál nem egyszerűen a költség a döntő szempont. Ahogyan az autómárkák között is léteznek prémium minőséget képviselő autók, úgy a szigetelések világában is akadnak ilyenek. Ismerjük meg a kőzetgyapotot, mint az egyik legnépszerűbb szigetelőanyagot!
Miért is annyira fontos a hőszigetelés?
A hőszigetelés szükségessége és hatékonysága napjainkban már megkérdőjelezhetetlen. De nem volt ez mindig így. Az épületeket az 1970-es évektől kezdték el hőszigetelni, leginkább az 1973-as olajválság hatására. A cél ugyanis az volt, hogy csökkentsék az épületek energiafelhasználását, ami alapvetően a benne lakók pénztárcájának kedvez.
A hőszigetelés napjainkban ismét kifejezetten indokolttá vált. Hiszen a globális felmelegedés, a karbonlábnyom csökkentése iránti szükséglet, vagy éppen az energiahelyzet egytől egyig égető kérdések. Ha jó minőségű anyagokkal szigeteljük az épületet, akkor amellett, hogy az épület fűtéséhez és hűtéséhez szükséges energia mennyiségét csökkentjük, globálisan is tehetünk a Föld védelméért.
Ma már szinte a bőség zavara áll velünk szemben, hiszen számos szigetelőanyag közül lehet válogatni. Az egyik leghatékonyabb pedig mind közül a kőzetgyapot.
A hőszigetelések prémium anyaga: a kőzetgyapot
A kőzetgyapot természetes bazaltkőből, illetve más ásványi anyagokból készült hő- és hangszigetelő anyag. Leegyszerűsítve, a gyártási folyamat magas hőmérsékleten történő bazaltkő olvasztásból áll, majd a folyékony anyagot szálakba fonják. Ezeket a szálakat préselik és lemezekre, lapokra vagy tekercsekre formázzák.
Kép forrása: Masterwool S kőzetgyapot, Masterplast
A kőzetgyapot szigetelés egyik legfontosabb előnye az, hogy kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik. Kiváló ellenállást nyújt a hőátadás ellen, így segít a téli hónapokban melegen, nyáron pedig hűvösen tartani az épületeket. Ez jelentős energiamegtakarításhoz és fűtési-hűtési költségcsökkentéshez vezethet.
Tűzállóság
A kőzetgyapot szigetelés további előnye, hogy tűzálló. Akár 1000 Celsius fokos hőmérsékletnek is ellenáll anélkül, hogy megolvadna vagy mérgező gázokat bocsátana ki. Ezért kiváló választás olyan építkezési projekteken, ahol szigorú tűzvédelmi előírások vannak érvényben, hiszen a kőzetgyapot gátolja a tűz terjedését, nagyobb biztonságot teremt vészhelyzet esetén.
Hangszigetelés
Egyedülálló szálszerkezete miatt a kőzetgyapot kiváló hangszigetelő képességgel bír. Ha sűrű és zajos lakóövezetben él valaki, akkor is kifejezetten jó megoldást jelenthet a szigetelés felrakása.
Kiváló minőség
Kiváló minőséget képviselve, a kőzetgyapot a magasabb árkategóriájú szigetelőanyagok közé tartozik. A hosszútávú megtérülést a már rövid távon is érzékelhető hatékonysága ellensúlyozza.
Hátrányként legfeljebb arról lehet beszámolni, ha szakszerűtlen módon telepítik, akkor az alakja deformálódhat, ami hézagokat eredményezhet. De ha telepítés során megvan a megfelelő szakmai hozzáértés, akkor ez a probléma elkerülhető.
Hogyan használhatjuk fel a kőzetgyapotot?
A kőzetgyapot szigetelés felrakása komplex folyamat, és csak akkor érdemes házilag elvégezni, ha tényleg értünk hozzá. Vagy talán még akkor sem, hiszen ha nem vagyunk szakemberek, könnyen kihagyhatunk egy-egy fontos lépést, vagy hibázhatunk. Ezt pedig később sokkal nehezebb és akár sokkal drágább is helyrehozni. Mi tehát azt javasoljuk, hogy bízzuk profikra a munkát.
Amennyiben az Ön vállalata is hőszigetelés, kőzetgyapot forgalmazásán gondolkozik, keresse a Masterplast Hungária Kft. illetékes területi képviselőit.
Partner cikk / Támogatott tartalom / Képek forrása: Freepik, Masterplast