Amikor az ember építkezésre adja a fejét, hosszú távra kötelezi el magát. A tervezés során pedig könnyen plusz költségekbe verhetjük magunkat, ha nem vagyunk elég tudatosak. Egy rossz döntés is járhat olyan következményekkel, ami pénztárcánkat sem fogja kímélni. Érdemes ezért megfontolni, hogyan is lehet spórolni az építkezés alatt. Bejegyzésünkben olyan megoldásokat mutatunk be, amelyek hatékonyak, és hosszú távon is jó gazdasági döntésnek bizonyulnak.
Az építkezés tervezési szakasza
Az építkezés folyamatának megtervezése az egyik legnehezebb feladat. Hiszen nem értünk mindenhez. Nem tudjuk részletekbe menően, melyik pontnál milyen munkálatokra, anyagokra lesz szükség. Főleg azt nem, hogy mekkora mennyiségekre. Amikor pedig jön a szakember, vagy gépet bérlünk, az idő szó szerint pénzzé válik. Érdemes ezért már a gyökereknél megfogni a problémát, és a teljes folyamatot tudatosan megtervezni, felépíteni. Nézzük is a lehetőségeket.
1. Fűtési rendszer megtervezése
A fűtési rendszerek forradalmi éveket élnek. Napjainkban új ház, vagy lakásfelújítás során célszerű az elektromos alternatívák közül választani. Korszerű, biztonságos és modern megoldást jelentenek, ráadásul hosszú távon költséghatékonyak is. Nem kell bekötni a gázt, nincsenek mozgó alkatrészek. A felületfűtési rendszerek pedig a helyet sem foglalják. Aki mégis kitartana a radiátor, konvektor mellett, szintén találhat elektromos alternatívákat.
Az elektromos padlófűtés mára az egyik legnépszerűbb alternatívává vált. Egyenletes hősugárzással működik, vagyis rendkívüli komfortérzetet biztosít. Úgy képzeljük el, hogy a fűtés nem a helyiség egy pontjából, hanem folyamatosan, szó szerint a bőrünkön keresztül érződik. A rendszer alapját a győrs hőleadást szolgáltató elemek biztosítják. Ilyenek a fűtőkábelek, fűtőszőnyegek. A padlófűtés ár tekintetében hosszú távon még költséghatékonyabb megoldás is, mint a hagyományos rendszerekkel járó rezsiköltség folyamatos befizetése, a rendszerek fenntartása, karbantartása.
2. Okosotthon megoldások
Sokféle kép él az emberek fejében az okosotthonokkal kapcsolatban. Annyi biztos, hogy az elérhető legjobb okos otthon rendszerek segítségével napjainkban már egy igazán innovatív, intelligens rendszert építhetünk ki. Így akár a fűtést, a légkondicionálást, a redőnyöket is automatizálhatjuk, vagy éppen távolról vezérelhetjük. Okosotthon megoldás alatt érthető szigetüzemű, és komplex rendszer is.
Az okosotthon kiépítése során az egyik legfontosabb szintén a tervezési szakasz. A telepítés ára olykor drágának tűnik, azonban a rezsiszámlák nem lesznek olyan borsosak. Hosszú távon tehát költséghatékony megoldást kapunk. A többi előnyről nem is beszélve.
3. Mindent a maga idejében: holtidők csökkentése, anyagszükségletek felmérése
Amikor már elterveztük, mit és hogyan szeretnénk, még mindig nem végeztük el a munka javát. Sőt. Az egyik legnehezebb rész még csak most jön. Szakembereket kell hívni, anyagokat beszerezni, de a munkagép bérlés sem egyszerű feladat. Ezekben az esetekben az idő tényleg pénz. Érdemes ezért felmérni a pontos anyagszükségletet, ne rendeljük túl, csak a szükséges ráhagyásig. Mire megérkezik a bérelt munkagép, legyenek kész az előmunkálatok, ne legyenek üres járatok. Csökkentsük a holtidőket, törekedjünk a hatékonyságra.
3+1. Hőszigetelés: a hatékony energiafelhasználás
A hőszigetelés megtervezése az energiafelhasználás miatt elengedhetetlen. A különböző szigetelési anyagok nagy mértékben meghatározzák az adott épület hőmérsékletét. Hiszen a nagy hidegben sokat fűtünk, a melegben pedig a klímát használjuk sokat. Egy jól szigetelt otthon azonban nem használ fel annyi energiát,. Ezáltal jelentős összegeket is spórolhatunk, hiszen akár 40%-os javulás is elérhető. Egy hőszigetelés kalkulátor segítségével kiderítheted, hogy mennyi megtakarítás érhető el az egyes hőszigetelési megoldások alkalmazásával. Az energiahatékonyság mellett pedig a különféle hőszigetelő anyagok hangszigetelési képességéről sem érdemes megfeledkezni.
A megfelelő hőszigetelés tehát minden energetikai célú felújítás alapja. Fontosságát a hazai jogszabályok változásai, a különböző irányelvek, és útmutatások is igazolják. Kifejezetten új építésű házak esetén. Az aljzatbeton minőségén, a padlófűtés hatékonyságán is javíthatunk általa. Összességében pedig egy fenntarthatóbb környezetre teszünk szert, ami hosszú távon költséghatékony megoldást is jelent.
Partner cikk | Képek forrása: Pixabay