A tervezők egy 35m2-es kis lakás belsőépítészeti projektjén dolgoztak. Ügyfelük egyetemista lányának vásárolta a kis lakást, de távlatilag a lakáskiadás lehetősége is felmerült – a feladat egy stílusos, otthonos, kényelmes, ugyanakkor praktikus élettér kialakítása volt.
Alaprajz és az első benyomások
„Amikor először meglátogattuk az ingatlant, kellemes meglepetést jelentettek a nagy ablakok, a megfelelő belmagasság és az arányos, szinte négyzet alakú tér” – mesélik a tervezők. „Viszont az eredeti falkiosztás kisebb zugokra darabolta a teret… Rögtön láttuk, hogy ezen változtatnunk kell. Az volt a célunk, hogy minden szükséges funkciót elhelyezzünk, de közben a kis terület ellenére megőrizzük a tér tágasságát.”
Az eredeti alaprajz szerint a lakás kétszobás lett volna, kis fülkében konyhával. „Mi azt javasoltuk, hogy javítsuk az elrendezést, de maradjunk a szabályok és előírások keretein belül” – magyarázzák a tervezők. „A konyha a helyén maradt, de már nem tűnik szűknek, mivel nem falak közé szorítottuk be, csak egy oszlop választja el az előszobától, amely a hűtőt is magában foglalja. Az eredetileg két külön helyiségként tervezett szobákat egyetlen nagy térré alakítottuk, így tágasabb lett a lakás. Amikor belépünk, rögtön két ablakot látunk, és a tekintet nem ütközik falakba.”
A végső elrendezésben az enteriőrt öt különálló, de organikusan összefüggő zónára osztották, megőrizve a térérzetet.
Színpaletta és anyaghasználat
„Az ügyfél nem adott meg konkrét színpalettát, csak annyit mondott, hogy a természetes árnyalatokat és anyagokat kedveli” – mesélik a tervezők. „Mivel a munkája szorosan kötődik egy japán céghez, úgy döntöttünk, hogy keleties irányba indulunk el. Inspirációs kollázst készítettünk, amelyen fa, agyag, kő és beton textúrák szerepeltek. Ezek az elemek egy harmonikus színpalettává álltak össze, ami az anyagok kiválasztásánál is iránymutató volt.”
A fürdőszobában a zuhanytálca és a falak betonhatású mikrocement borítást kaptak, az íves falat az Equipe csempéjével emelték ki – ugyanezt a csempét használták a konyhapult mögötti falburkolaton is.
Az előszoba, a fürdő és a konyha padlója, valamint a konyha egyik fala terrazzo hatású kerámiaburkolatot kapott.
A nappaliban és hálószobában Coswick Titanium Buff rétegelt fapadlót helyeztek el, amelyhez színben passzoló fa bútorokat és fali paneleket készíttettek.
A háló zóna falán gipsz paneleket használtak díszítésként.
A plafonon művészi hatást keltő, betonszerű befejező anyagot használtak.
Bútortervezés és helykihasználás
A tervezők számára fontos volt, hogy a kis térben minden szükséges bútor elférjen, anélkül hogy túlzsúfolttá tennék a lakást. Olyan funkcionális teret akartak létrehozni, ahol a bútorok szerves egységet alkotnak, nem pedig különálló bolti darabok halmazát. A legtöbb bútort egyedi tervezés alapján, asztalosok készítették el, hogy a rendelkezésre álló helyet maximálisan kihasználják. A fürdőszobában például a csövek közötti réseket tárolókká alakították. Az előszoba és a konyha közé kétoldalas szekrényt terveztek, amely mindkét helyiségből használható. Az étkezőpult három oldalról körbeülhető, annak ellenére, hogy masszív tartóoszlopra épült.
Külön figyelmet szenteltek az étkezőpult fölötti lámpatesteknek. „Szerettük volna, ha az enteriőr szigorú geometriáját ellensúlyozzák lágy, organikus formák.”
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Julia Zurovich és Leila Makhir | fotók: Jevgenyij Gnesin