Az alábbi, mindössze 24nm-es kis lakást a Bécsben építészetet tanuló Sam Ben Hamida rendezte be, aki elmondása szerint világéletében kis lakásokban lakott és szenvedélyévé vált a kis terek praktikus és élhető kialakítása, személyes igényekre szabott bútorok gondos kiválasztásával. A kis otthonban 15nm a nappali, van egy pici előszoba és egy mini fürdő + főzőfülke. Ennek a tényleg rendkívül kicsi élettérnek a kialakítása kapcsán foglaltunk össze 10 praktikus lakberendezési tippet – nem csak kis lakások berendezéséhez…
#1. Mérj és tervezz
Kis lakásban minden nm2 számít, mielőtt bármit vásárolnál, mérj le alaposan mindent, a belmagasságtól kezdve az ablakokig, szélességet, magasságot, a bútorokat csak felkészülten, minden adat birtokában kezd el kiválasztani – lehetőleg egy pontos alaprajzzal.
#2. Vázlatok 3D-ben, de gondolkodj 4D-ben
Más szóval, próbáld meg elképzelni, hogy a bútorok, berendezés, hogyan fog kinézni a térben (3D), de azt is, hogy hogyan fogod használni ezeket a nap folyamán (ez a 4D az idővel kiegészítve). Állíts fel fontossági sorrendet a tényleg fontos berendezési tárgyakban és e szerint vásárolj – csak azt, amire tényleg szükséged van. Ha ezek megvannak és mindig úgy érzed hogy van szabad hely, akkor térj rá a kiegészítőkre.
#3. Mit rejts el és mit mutass meg
Manapság rengeteg elektronikai eszközt használunk, ezek kábelei kaotikusan nézhetnek ki ha nem rendezzük és rejtjük el őket. A tér sokkal rendezettebb lesz, ezáltal nagyobbnak is fog tűnni. Jó példa, ha a lakásfelújítás előtt eldöntjük, hogy lesz e pl. háttér hangsugárzó pár a nappali hátsó falán, ha igen és amúgy is folynak villanyszerelési munkák, akkor célszerű előre gondolkodva a hangkábeleket a TV-től, erősítőtől a hangszórókig a falba rejteni és nem utólag csúnya kábelcsatornában gondolkodni.
#4. Válaszd ki a színpalettát
Ha mindig is tudtad, hogy melyek a kedvenc színeid amiket új otthonodban látni szeretnél, akkor ebben könnyű dolgod lesz. A fényviszonyokat, meglévő adottságokat viszont mindenképp vedd figyelembe és kérd ki mások véleményét is mielőtt bevásárolsz a színekből.
#5. Helytakarékos, átalakítható, könnyen mozgatható bútorok.
Kis lakásban mint amilyen pl. ez a 24nm-es mini otthon, egy rendes ágy túl sok helyet vehet el az élettérből. Itt a multifunkció a kulcsszó, Megoldás lehet az ággyá alakítható kanapé, nagy belmagasság esetén a galéria vagy pl. egy felhajtható bútorágy / szekrényágy. Nem jó ha a nappalink hálószobának néz ki és a kényelmes alvás sem akkora gond manapság, jó minőségú, mindennapi alvásra alkalmas kanapéágyakat találhatunk.
#6. Rugalmas berendezés több zónával, funkcióval
Kis lakásokban legtöbbször csak egy nagyobb szoba van, itt kellene végezzünk minden tevékenységet. Hogy a felosztás mégis megvalósuljon, jelöljünk ki zónákat, melyek térelválasztással jól definiálhatóak. Jelen esetben a nappaliban a pihenő és munka zónákat térelválasztó polc határolja el, mely ráadásul guruló kerekeivel könnyedén áthelyezhető, pillanatok alatt megváltoztatva a szoba teljes képét, a zónák arányait és funkcionalitását. A kerekek azzal hogy megemelik a bútort, még a porszívózást is könnyítik.
#7. Ne csak egy helyen dolgozz
Ha sokat tanulsz vagy dolgozol otthon, legyen lehetőséget több ponton és több pozícióban is elhelyezkedni, lehetőleg különböző világítási feltételekkel.
#8. Ne csak központi világításban (csillárban) gondolkozz
Egy erős fény a mennyezet közepén talán a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás – és persze kell is mint “takarítófény” – de ha csak ennyink van, akkor ez garantáltan megöli a szoba atmoszféráját. Legyen több hangulatvilágítás a szobában, így pl. a sötét sarkok is életre kelnek és érdekessé válnak. Ha amúgy is folynak lakásfelújítási munkálatok, fontold meg az álmennyezet adta kreatív hangulatvilágítási lehetőségeket (LED csík stb)
#9. Vendégek éjszakára
Kis lakásban sem lehetetlen elhelyezni egy-két vendéget éjszakára, a semmiből varázsolhatsz kényelmes ágyat egy felfújható matraccal.
#10. Otthon, édes otthon…
Minél tovább laksz egy lakásban, annál inkább a részeddé válik és megérdemel annyi figyelmet, amennyit magadra fordítasz. Tedd személyessé, tartsd rendben és változtass néha a dekoráción – engedd szabadjára a kreativitásodat…
lakberendezés, fotók: Sam Ben Hamida | szöveg: lakbermagazin