A vintage stílus varázslatos, nosztalgikus atmoszférát teremt az otthonokban, hiszen megidézi a múltat, a klasszikus, időtlen szépséget, ugyanakkor kényelmes, meleg hangulatot is teremt. Nem véletlen tehát, hogy ez az irányzat egyre népszerűbb, néha azonban nem tudjuk, milyen úton kellene elindulni a vágyott enteriőr kialakításához. Az alábbiakban olyan tippeket gyűjtöttünk össze, melyek segítségével könnyedén varázsolhatunk egy kis vintage hangulatot otthonunkba.
1. Kezdjük a színekkel
A vintage stílusra elsősorban a semleges, visszafogott és természetes színek, így a bézs, a homok, a szürke valamint a pasztell árnyalatok, például a púderrózsaszín vagy a lila jellemzőek. Ha nagyobb változtatás előtt állunk, kezdhetjük a munkát a falak átfestésével: itt érdemes halvány árnyalatokat használni, melyek mellett a bútorok és a kiegészítők is jól mutathatnak. Jó választás lehet egy vintage, virágmintás tapéta is, ezt azonban a legtöbb esetben elég egy falon használni, így nem lesz túlságosan intenzív az összhatás.
Ha a fa- és fémfelületeket is festeni szeretnénk, érdemes utánaolvasni a zománcfesték használatának, mely a dekoratív festés legjobb eszköze: segítségével létrehozhatunk fényes, selymes vagy matt felületeket is, az eredmény azonban biztosan rendkívül egyedi és gyönyörű lesz.
2. Szerezzünk be néhány antik bútordarabot
A vintage egyik nagy előnye, hogy a drága, modern bútorok helyett elsősorban az antik darabok mutatnak jól mellette. Ez persze nem azt jelenti, hogy régies, kopott bútorokkal kell berendezni a lakást, csupán azt, hogy nyugodtan körbenézhetünk a bolhapiacokon vagy az internetes oldalakon is. A fából készült darabokat aztán kedvünk szerint lefesthetjük – a zománcfesték itt is jól fog jönni –, a kanapékat és foteleket pedig újrakárpitozhatjuk: még ezekkel az extra kiadásokkal együtt is sokkal gazdaságosabban jövünk ki, mintha újabb darabokat vásároltunk volna. Nem fontos minden egyes bútordarabot lecserélni, hiszen egy vintage stílusban berendezett otthonban remekül megfér egymás mellett a régi és az új is.
3. Vintage konyha
A konyhában természetesen fontos, hogy rendelkezzünk modern, funkcionális eszközökkel, így szó sincs arról, hogy le kell mondani a mosogatógépről vagy az új sütőről: számos olyan kiegészítőt szerezhetünk be, melyek segítségével igazi vintage stílust alakíthatunk ki. Egy dekoratív, praktikus tálalószekrény, egy vintage stílusban készült, dombornyomott evőeszközkészlet, pillangókkal vagy virágmintákkal díszített tányérok vagy bögrék segítségével is különleges hangulatot teremthetünk itt úgy, hogy a modern berendezési tárgyakat is megtartottuk.
4. Különleges dekorációs elemek
Ha a falak és a bútorok színével elégedettek vagyunk, vagy ezen most egyszerűen nem szeretnénk változtatni, már néhány dekoratív kiegészítővel is elérhetjük a kívánt vintage hatást. Szerezzünk be egy nagyobb, látványos, koptatott mennyezeti lámpát, egy antik, díszes tükröt és néhány vintage képkeretet, helyezzünk a dohányzóasztalra egy meghitt légkört teremtő többágú gyertyatartót, a falra pedig kerüljön egy fából vagy farostlemezből készült, festett óra. Nem kell az egész lakást megváltoztatni, elég ha néhány hangsúlyos, látványos elemet szerzünk be, melyek alapvetően meghatározzák az egész szoba hangulatát.
5. A fürdőszoba se maradjon ki
A fürdőben kezdjük a napot, melyet itt is fejezünk be, ezért ha az az álmunk, hogy egy vintage stílusú otthonban éljünk, itt is érdemes lecserélni néhány apróságot. Egy kézműves, provence-i stílusú szappantartó, egy fából készült, koptatott tükörkeret és fésülködőasztal vagy néhány fonott rattan kosár is elég ahhoz, hogy feldobja a fürdő hangulatát, így reggelente biztosan jókedvűen hagyjuk majd el a lakást.
Csak egy kis kreativitás kell!
A vintage-ben az a legjobb, hogy nincsenek szigorú szabályok, így könnyen kialakíthatunk egy olyan lakóhelyet, mely ízlésünknek tökéletesen megfelel. A meglévő bútorainkat mi magunk is átfesthetjük, a párnákra varrhatunk új huzatokat, ezek mellé pedig már csak néhány apró kiegészítő beszerzése szükséges ahhoz, hogy igazi retro hangulatot hozzunk létre – meglehetősen kis költségvetésből.
Partner cikk / Támogatott tartalom