A mikrohullámú sütő használata a legtöbb háztartásban kimerül az ételek gyors melegítésében vagy felolvasztásában, pedig ez a szinte minden modern konyha alaptartozékának számító készülék ennél jóval sokoldalúbb. Számos alternatív mikró funkció létezik, amelyekkel időt takaríthatunk meg, egyszerűsíthetjük a háztartási teendőket, és új megoldásokat találhatunk hétköznapi problémákra. Érdekes áttekinteni a készülékkel kapcsolatos meglepő konyhai praktikákat és otthoni tippeket. Az alábbiakban bemutatunk 12 nem szokványos felhasználási módot a mikrohullámú sütőhöz – ezek a mikro trükkök segíthetnek a mindennapokban anélkül, hogy extra eszközökre lenne szükség.
1. Sterilizálás és tisztítás – szivacs, törlőkendő
Kevesen gondolnák, de a mikró a kórokozók elleni harcban is bevethető a konyhában. A konyhai szivacsok és törlőkendők fertőtlenítése egyszerűbb, mint hinnénk: nedvesítsük be alaposan a szivacsot, majd tegyük be a mikrohullámú sütőbe körülbelül 1 percre, maximális teljesítményen. A keletkező forró gőz elpusztítja a baktériumok jelentős részét, így a szivacs újból higiénikusan használható lesz. (Fontos: A szivacs ne tartalmazzon fém szálat vagy betétet, és mindig legyen nedves, különben meggyulladhat.)
2. Vaj és sajt lágyítása sütéshez
A sütés szerelmeseinek is hasznos segítőtársa lehet a mikró. Gyakori probléma, hogy a hűtőből kivett vajat vagy krémsajtot meg kell lágyítani a sütéshez, de nem akarjuk teljesen megolvasztani. Ilyenkor helyezzünk egy egész tömb vajat (vagy tömb sajtot) hőálló tálba, és melegítsük 10 másodpercig közepes fokozaton. Ennyi idő alatt a vaj megpuhul annyira, hogy könnyen keverhető legyen – közben megőrzi alakját és nem folyik szét. Ugyanez a módszer alkalmazható krémsajt vagy akár keményebb barna cukor lágyítására is, amikor épp sütéshez készülünk.
3. Befőttesüvegek gyors sterilizálása
Segítség a befőzésben: a mikrohullámú sütő a házi tartósítás során is jól jöhet. Üres, tisztára mosott befőttesüvegeket egyszerűen és gyorsan sterilizálhatunk vele. Töltsünk egy kevés vizet az üveg aljára, majd tegyük az üveget nyitott tetővel a mikróba 2-3 percre, magas fokozatra. A forrásban lévő víz gőze fertőtleníti az üveg belsejét. Amint lejárt az idő, óvatosan, konyharuhával vagy edényfogóval vegyük ki az üveget – az üveg fala nagyon forró lesz. Ezzel a trükkel időt spórolunk a befőzési folyamat előkészítésénél, hiszen pillanatok alatt készen állnak a steril üvegek a lekvárokhoz, savanyúságokhoz.
4. Megszikkadt kenyér felélesztése
Néhány napos, megkeményedett kenyérnek sem kell feltétlenül a szemetesben végeznie – a mikróval átmenetileg felfrissíthetjük. Ha a kenyér héja kiszáradt és a bele már nem puha, csavarjuk a cipót egy nedves konyharuhába vagy papírtörlőbe, majd tegyük be a mikrohullámú sütőbe 20-30 másodpercre. A rövid gőzölés hatására a kenyér visszanyeri puhaságát, mintha csak frissen sütötték volna. Fontos tudni, hogy ez a hatás csak ideig-óráig tart – a felpuhított kenyeret érdemes azonnal elfogyasztani, mert hamar kiszárad újra.
5. Hagyma szeletelés könnyek nélkül
Hagyma pucolásakor és vágásakor sokunk szemét csípi a felszabaduló illóanyag, könnyeket csalva elő. Erre is van egy mikrohullámú sütős praktika: mielőtt nekilátnánk a hagyma szeletelésének, tegyük a megtisztított hagymát 30 másodpercre a mikróba. A mikrohullámú sütő részben lebontja a könnyfakasztó vegyületeket (például az alliináz enzimek hatására felszabaduló kénvegyületeket), így a hagyma enyhén megpuhul ugyan, de sokkal kevésbé fog irritálni minket aprítás közben. Ezzel a trükkel kényelmesebbé válik a főzés előkészítése, és elkerülhetjük a könnyezést a konyhában.
6. Makacs foltok fellazítása gőzzel
A mikró nem csak a konyhai előkészületeknél, hanem takarításkor is hasznos társ lehet. Előfordul, hogy a munkalapon vagy egy edényen makacs, rászáradt ételmaradék vagy folt éktelenkedik, amit nehéz lesúrolni. Ilyenkor segítségünkre lehet a gőz: helyezzünk egy vízzel átitatott szivacsot a foltra, majd tegyük az egészet a mikrohullámú sütőbe körülbelül 30 másodpercre. A mikróban keletkező forró gőz átjárja a beszáradt szennyeződést, felpuhítva azt. Ezután a foltot sokkal könnyebb lesz letörölni a felületről. Ügyeljünk arra, hogy a szivacs megfelelően nedves legyen, és csak mikrózható eszközt vagy anyagot helyezzünk a készülékbe e trükk alkalmazásakor.
7. Citromos tisztítás és szagtalanítás
Magát a mikrohullámú sütőt is rendben kell tartani, amihez szintén bevethetünk egy egyszerű házi praktikát. Ha kellemetlen szagok érződnek a mikróban (például ételszag vagy kifröccsent ételek maradékai miatt), a citromos gőzös tisztítás remek megoldás. Vágjunk félbe egy citromot, helyezzük egy mikrohullámú sütőben használható tálba egy pohár víz társaságában, majd indítsuk el a készüléket 3-4 percre, magas fokozaton. A forró, citrusos gőz átjárja a sütő belsejét, semlegesíti a kellemetlen szagokat, és fellazítja az odaszáradt szennyeződéseket a falakon. A folyamat végén csak ki kell törölni a sütő belsejét egy ronggyal – a mikró ismét friss illatú és tiszta lesz. Ez a konyhai praktika nem csak hatékony, de vegyszermentes megoldás is egyben.
8. Gyors fűszernövény-szárítás
Friss fűszernövényeket (mint a petrezselyem, kapor, bazsalikom) sokan tartanak otthon, de nem mindig használjuk fel az egész csokorral egyszerre. Ha szeretnénk a maradékot tartósítani, a mikróval gyorsan szárított fűszert készíthetünk belőle. Helyezzük a friss leveleket két papírtörlő közé, és tegyük be a mikrohullámú sütőbe kb. 30 másodpercre. Ezután ellenőrizzük, mennyire száradtak meg – ha még nem teljesen szárazak, fordítsuk meg vagy cseréljük ki a papírtörlőt, majd ismételjük meg a 30 másodperces melegítést. Néhány kör után a fűszernövények teljesen megszáradnak, megszórhatók vagy morzsolhatók lesznek, mintha boltban vett szárított fűszer lenne. Így házilag, percek alatt elkészül a szárított fűszer, amivel később is ízesíthetjük ételeinket.
9. Kristályos méz visszalágyítása
A méz kristályosodása természetes jelenség, idővel sok fajta méz besűrűsödik vagy kikristályosodik, és kemény lesz. Nem kell azonban kidobni vagy nehézkesen kanalazni – a mikrohullámú sütővel könnyen visszaalakíthatjuk folyékonnyá. Ehhez helyezzük a mézesüveget (fedő nélkül) a mikróba, és melegítsük alacsony teljesítményen 20-30 másodpercig. Vegyük ki és keverjük meg a mézet – látni fogjuk, hogy a kristályok nagy része felolvadt. Ha szükséges, ismét tegyük vissza még néhány másodpercre, de mindig legyünk óvatosak, hogy ne forrósítsuk túl. (Fontos: A mézet ne melegítsük 40°C fölé tartósan, mert a túlzott hő csökkentheti a benne lévő értékes tápanyagok és enzimek hatékonyságát. Inkább többször rövidebb ideig melegítsük, mint egyszer hosszabban.) Ezzel a módszerrel a megszilárdult méz újra folyóssá és könnyen adagolhatóvá válik.
10. Ropogós házi chips percek alatt
Nincs szükség olajban sütésre, ha egy kis adag házi chipsre vágyunk. A mikrohullámú sütő meglepően jól használható chips készítésére is. Vegyünk egy-két szem burgonyát vagy akár almát, és szeleteljük hajszálvékony karikákra. A szeleteket terítsük szét egy sütőpapírral bélelt tányéron vagy lapos edényen, ügyelve, hogy ne fedjék egymást. Ízlés szerint enyhén sózzuk meg (burgonyánál), az almára akár fahéjat is szórhatunk az édes chipshez. Ezután tegyük be a mikróba, és magas fokozaton süssük rövid, kb. 30 másodperces intervallumokban. Minden ciklus után ellenőrizzük a szeleteket, és forgassuk vagy mozgassuk meg őket, hogy egyenletesen száradjanak. Körülbelül 2-4 perc alatt a vékony szeletek ropogós chipsszé válnak. Mivel olaj hozzáadása nélkül készül, ez a módszer egészségesebb alternatívája is lehet a bolti chipseknek, ráadásul pillanatok alatt elkészül egy kis adag ropogtatnivaló.
11. Vágódeszka fertőtlenítése
A fa vagy műanyag vágódeszkák használat közben magukba szívhatják az ételek nedvességét, levét, és idővel baktériumok telepedhetnek meg rajtuk. A mikrohullámú sütővel egyszerűen fertőtleníthetjük a vágódeszka felületét egy természetes módszerrel. Először dörzsöljük be a deszka felületét citromlével (fél citrom levét vagy ecetes víz és citromlé keverékét is használhatjuk). A citromlé savassága önmagában is fertőtlenítő hatású. Ezután helyezzük a deszkát a mikróba és melegítsük 1 percig magas fokozaton. A keletkező hő és gőz tovább fokozza a citrom fertőtlenítő hatását, elpusztítva a mikrobákat a deszkán. Ügyeljünk arra, hogy csak olyan vágódeszkát tegyünk a mikróba, amely nem tartalmaz fém részeket vagy dekorelemeket (például fém fogantyút), és ami befér a készülékbe. Ezzel a trükkel gyorsan higiénikussá tehetjük a konyhai eszközeinket a következő használat előtt.
12. Segítség a kézműveskedésben (viasz olvasztása)
A mikrohullámú sütő a kreatív hobbik során is jó szolgálatot tehet. Különféle kézműves projektekhez, például gyertyakészítéshez vagy más viasz-/paraffinalapú dísztárgyakhoz gyakran szükség van kisebb mennyiségű viasz megolvasztására. Ahelyett, hogy elővennénk a tűzhelyet vagy vízfürdőt, használhatjuk a mikrót a viasz olvasztására. Tegyünk egy kisebb adag viaszt vagy paraffint hőálló üvegedénybe, és melegítsük a mikróban közepes fokozaton, rövid, 20-30 másodperces lépésekben. Minden melegítési ciklus után keverjük meg óvatosan egy pálcikával, hogy lássuk, mennyire olvadt már fel. Rövid idő alatt a viasz teljesen folyékony lesz, és felhasználható öntéshez vagy mártáshoz a kézműves munkában. Ügyeljünk rá, hogy sose melegítsünk túl sok viaszt egyszerre, mert felforrósodhat és megégethet minket – mindig kis adagokban dolgozzunk. Ez a megoldás gyors és tiszta, hiszen nem kell edényeket melegíteni a tűzhelyen, a mikró pedig egyenletesen végzi a feladatot.
Fontos biztonsági szabályok a mikrohullámú sütő használatához:
- Soha ne kapcsoljuk be üresen a mikrohullámú sütőt! Üresjáratban a hullámokat nincs ami elnyelje, ez a készülék károsodásához vezethet.
- Semmilyen fémtárgyat vagy fémet tartalmazó eszközt ne tegyünk a mikróba! A fém szikrázást, tüzet okozhat a mikró működése közben.
- Mindig mikrohullámú sütőhöz tervezett, hőálló edényt és eszközt használjunk. A nem megfelelő anyagok (pl. egyes műanyagok) megolvadhatnak vagy káros anyagokat engedhetnek ki a hő hatására.
- Folyadékokat csak rövid időközökre melegítsünk, és két melegítés között keverjük meg őket. Ezzel elkerülhető a túlhevülés és az esetleges “robbanásszerű” forrás, amikor kivesszük.
- Ne melegítsünk túl semmilyen ételt vagy anyagot. Inkább több rövid ciklusban melegítsünk rá fokozatosan, ha nem elég meleg, minthogy egyszerre hosszú időre tegyük be.
Tipp: Mielőtt bármely fenti mikro trükköt kipróbálnánk, mindig győződjünk meg róla, hogy a készülékünk alkalmas rá (teljesítmény, méret stb. szempontjából). Kezdetben érdemes a lehető legrövidebb időre beállítani a mikrót, és szükség esetén másodpercről másodpercre növelni a melegítési időt. Ezzel elkerülhető, hogy az étel vagy tárgy túlmelegedjen vagy károsodjon. A fenti ötletek betartásával a mikrohullámú sütő használata biztonságos és kreatív módon bővülhet, új szintre emelve a konyhai és otthoni praktikák tárházát.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel