A légkondicionáló berendezés szinte elengedhetetlen olyan vidékeken, ahol a hónapokig tartó hőhullámok megszokottak, de még enyhébb éghajlaton is elég forró napokat élhetnek át a lakástulajdonosok ahhoz, hogy az már komolyan megterhelő legyen. Akár úgy szeretnél pénzt megtakarítani, hogy kevesebbet üzemelteted a légkondicionálódat, akár anélkül dacolsz a hőséggel, íme hat tipp, melyekkel hűvösebbé teheted az otthonod.
1. Akadályozd meg, hogy a nap elérje az ablakokat
Az energiahatékony házak tervezésénél az árnyékoló rendszerek alapvetően fontosak, mivel a nyári hőség elkerülésének egyik legjobb módja az, ha megakadályozzuk, hogy a napsugarak egyáltalán elérjék az ablakokat. Ez egy egyszerű koncepció, melyet rendszeresen alkalmazunk pl. a strandon a bőrünk védelmére szolgáló napernyőkkel, vagy a gépkocsink árnyékolására szolgáló autóbeállókkal. Amikor azonban házakról van szó, az emberek valamiért hajlamosak azt hinni, hogy a függönyök ugyanolyan hatékonyak, mint a külső árnyékolás – pedig ez egyszerűen nem igaz.
Minél több árnyékolást alkalmazol a házon kívül, annál jobb. Már egy egyszerű, konzolokból és fa lécekből készült túlnyúló elem is védi az ablakokat az intenzív nyári napsütéstől.
A hővédő, fényvédő ablakfólia UV-védelmet nyújt, és csökkenti a napsugárzásból származó hőmennyiséget. Néhány bonyolult árnyékolástechnikai rendszerrel összehasonlítva olcsóbb alternatívát jelenthet.
Ha árnyékot adó fákat (vagy bármilyen árnyékolót) telepítesz, gondolj a nap útvonalára az égbolton. Segíthet, ha megnézed pl. a Sun Surveyor nevű okostelefon alkalmazást vagy egy hasonlót, mely segít nyomon követni a nap útját és azt, hogy a sugarai hogyan érik a házad.
2. Függönyök, redőnyök vagy árnyékolók a lakáson belül
Amint a napsugarakból származó hő áthalad az ablak üvegén, ez a hő a már a házban van, és szellőztetni kell, hogy távozzon. Ahhoz, hogy a padló és a falak ne szívják magukba a közvetlen sugarakból származó hőt, és ne sugározzák ki azt egész nap, segíthet, ha az ablak és az otthon fő hőtömege közé egy másik védőréteget is beiktatsz. A rolós függönyök és reluxák letisztult megjelenésű, elegáns és diszkrét megoldások, ezekkel mérsékelheted a padlóra érkező közvetlen napsugarakat, de megőrizheted a lágy, természetes napfényt. A fehér felület jobban visszaveri a napfényt, mint a színes. Még az egyszerű bambuszrolók is képesek eltakarni a napfény nagy részét anélkül, hogy teljesen feláldoznák a természetes fényt.
Van néhány trükk, amit a nem rolós függönyökkel alkalmazhatsz – a legegyszerűbb talán az, hogy a forró napok reggelén leveszed, majd benedvesíted a függönyöket, majd így akasztod vissza az ablakok elé (néhány csepp teafaolajat is adhatsz a vízhez). A nyitott ablakok átengedik a reggeli szellőt a függönyökön, lehűtve a levegőt, és megtöltik azt a teafaolaj friss illatával. Mire megszáradnak a függönyök, már úgyis itt az ideje, hogy becsukd az ablakokat, mielőtt a nap intenzív forrósága elkezdődik. Ez a rutin este is elvégezhető.
3. A levegő keringtetése
A levegő csak akkor áramlik, ha kényszerítik (valamilyen ventilátorral), vagy ha nagy a hőmérséklet különbség a szomszédos légtérrel. Akkor kell szellőztetni, amikor kint hűvösebb van, mint az ideális beltéri hőmérséklet. Amint a külső levegő elkezd felmelegedni, csukd be az ablakokat, hogy a lehető legtöbb hőt tudd távol tartani. Az éjszaka az ablakok közelében elhelyezett mennyezeti ventilátorok és álló ventilátorok segíthetnek a légmozgásban, ha nincs szellő és kicsi a hőmérséklet különbség. Napközben a ventilátorok által keltett légmozgás segíthet javítani a hőérzetet, ez a páratartalomhoz kötődik.
Nyáron nem a levegőben lévő víz páratartalma, hanem a bőrről felszálló víz párolgás közben kifejtett hűtő hatása miatt szereti mindenki a ködpárásítót. Tarts a ház körül pár növénypárásítót a ventilátorok közelében, hogy ha arra jársz, gyorsan permetezhess vele.
Egy másik, régi időkből kölcsönzött párologtató hűtési tipp, hogy egy nagy darab jeget (vagy jégcsomagot) helyezünk a ventilátor elé, alatta egy tálcával, hogy felfogja az olvadó vizet. Ez egy igazán olcsó és meglehetősen hatékony barkács klímaberendezés kis helyiségek számára. Zárd le a teret, amennyire csak lehetséges, hogy ne veszítsd el gyorsan a hűvös levegőt.
4. Kapcsold ki a nagyobb háztartási készülékeket napközben
A napközbeni hűvösebb hőmérséklet fenntartása érdekében ne működtess olyan elektromos berendezést, ami hőt termel a házban vagy a lakásban. Például ne használd a szárítót vagy a sütőt, és próbáld meg nem túl gyakran kinyitni a hűtőszekrényt. Minél többször nyitod ki, annál többet kell dolgoznia a motornak, hogy újra lehűtse, és az ebből a munkából keletkező hő visszakerül a lakásba.
5. Állítsd át az ágyad nyári üzemmódba
A nyári hőség talán akkor a legzavaróbb, amikor, amikor az ember aludni próbál. Csökkentsd az ágyneműk számát, és ragaszkodj a természetes anyagokhoz mint a lenvászon vagy a 100 százalékos pamut. A szintetikus keverékek nem lélegeznek eléggé ahhoz, hogy leadják az összes hőt, amit az éjszaka folyamán a testünkkel termelünk.
6. Maradj hidratált!
Mindenki tudja, hogy nyáron rendkívül fontos a folyadékpótlás. De tudtad, hogy a vízfogyasztás a testhőmérséklet szabályozásában is segít? A víz segít az izzadásban, ami a felesleges hő eltávolításának egyik fő módja, javítja a vérkeringést, ami a test hőszállításának fontos mechanizmusa, és fenntartja a hipotalamusz megfelelő hidratáltságát, ami elengedhetetlen a pontos hőmérséklet-érzékeléshez és a hatékony hőmérséklet-szabályozáshoz. A víz mellett fontos a megfelelő elektrolitbevitel is, hogy elkerüljük a dehidratációt és az elektrolit-egyensúlyhiányt, ami izomgörcsökhöz és fáradtsághoz vezethet.
.