Az első, második és harmadik részben bemutatott panellakásban a leglátványosabb átalakuláson a konyha (és étkező) ment át, a képeket elnézve az ember nem is hinné, hogy ugyanazt a lakást látja. A koncepció az volt, hogy a kis zárt konyhából és az átadós fallal elválasztott étkezőből egy tágasabb, élhetőbb, esztétikus teret alakítsunk ki, egy modern konyhával szemben támasztott követelményeknek eleget téve. A szín adott volt, fehér konyhát akartunk fehér padlólappal, magasfényű felületekkel, sötét munkapulttal és egy hangsúlyos kiegészítő színnel. A gyönyörű piros csempe szerencsés vétel volt, a háromdimenziós minta miatt a csempe eredeti ára 25.000 Forint felett lett volna, de a csomagolás sérülései miatt 3.500 Ft volt négyzetmétere, végül egy hibás darab sem volt a csomagokban…
A konyhabútort Hegedűs Pétertől, a Kreart Bútor vezetőjétől rendeltük meg, aki egyedi bútorok készítésével foglalkozik hosszú évek óta és meggyőző portfólióval rendelkezik. Több helyről is bekértünk árat természetesen, de a felméréskor mutatott rendkívül aprólékos, mindenre kiterjedő hozzászólásai és kreatív ötletei alapján egyértelmű volt hogy tőle rendeljük majd a bútort.
Mint a legtöbb lakásfelújítás utáni helyzetben, nálunk is az ár volt az egyik legfontosabb tényező, de voltak olyan elképzelések, amikből nem akartunk engedni és olyanok ahol kompromisszumokra kényszerültünk.
Emlékeztetőül néhány kép a régi konyha eredeti állapotáról a lakásfelújítás előtt – tipikus panelkonyha, szűk tér és egy felesleges fal átadóablakkal a konyha és étkező között:
A konyha kívülről, az étkező felől nézve:
És jöjjenek a kész konyháról a képek:
A csempéről már ejtettünk szót, a hangsúlyos piros színt kiválóan egészíti ki a hangulatlámpa (barkácsáruházban találtuk, kerek és szögletes üveget is adtak hozzá). A szabályozható spotok a hosszú gipszkarton csíkban a konyhát és az étkezőt is ellátják pont elegendő általános fénnyel.
Kiegészítő, munkapult feletti világításnak hideg fehér fényű ledszalagot választottunk – kültéri kivitel, vízálló szilikonágyban – kb. 5 méter kellett összesen, tökéletes fehér fényt ad, a spotok nélkül is kiválóan lehet tevékenykedni este is, az összfogyasztás is csak 36W, így hangulatfényként használva akkor sem nagy költség ha egész este bekapcsolva hagyjuk.
A mosogatótálca volt az egyik kompromisszum, gránitot terveztünk, de az ár és érdekes módon a kiválasztott modell hosszú rendelési ideje miatt végül is az IKEA rozsdamentes mosogatóját választottuk és meg kell mondjam, hogy kifejezetten igényes darab az árához képest. Ha már IKEA, a páraelszívót is ott vettük, szekrény alá szerelhető kivitelű modellt többet is megnéztünk, de árban ez verhetetlen a teljesítményt is figyelembe véve. Kétmotoros kivitel, mi kivezettük (a kivezetés még finomításra szorul) és kifejezetten sok levegőt megmozgat még éppen elfogadható hangerővel a maximumon.
Munkalapnak sötétszürkét terveztünk, hogy kontrasztos legyen a fehér fényes felületekkel. Leírása: Szürke színű konyhai munkalap, különleges matt és csillogó kőzetszemcséket imitáló felülettel. Dekorkód: A 3329 MIKA
A felületről: magasfényű tükörhatású MDF alapú akrillal bevont bútorlapok 3D élzárókkal. Nyilván kényesebb mint a matt felület, de mennyivel szebb!
A konyhagépek mind AEG termékek, igyekeztünk úgy választani, hogy legjobb ár/érték arányt hozzuk ki. A mosógép rendkívül jó darab, öt év garanciával, az indukciós főzőlap semmivel sem került többe mint egy minőségi kerámialap, viszont élmény használni – megjegyzem a régi edényeink tökéletesen használhatóak -, a gyorsasága és szabályozhatósága pedig elképesztő. A mosogatógép eddig hibátlanul üzemel, beépíthető típust választottunk hogy jobban beolvadjon a bútorba, közvetlenül a mosógép mellett túl sok lett volna a konyhagépek látványából.
A sütő nagy fiókok felett került beépítésre, így kényelmes is és látványelemnek sem utolsó.
A sütő mellé kétoldalt praktikus tárolóhelyeket terveztünk a tálcák és tepsik álló elhelyezésére, a nyomásra nyíló ajtók mögött.
A rozsdamentes acél fogók jól passzolnak a magasfényű felülethez és a szögletes formavilághoz, a hosszú fiókokra inkább kettőt tettünk az egy hosszú helyett.
Az ebédlőasztal ugyanaz a felület és szín mint a nappali bútor, így egyrészt a sötét színével kellemes kontrasztot alkot a fehér konyhabútorral és egyben látványilag összeköti a konyha/étkezőt a nappalival.