80nm-es panellakás átalakítás folyamata napról napra, kis költségvetéssel – bontás és építés
Az első részben bemutatott panellakásban a bontási munkák 3 és fél nap alatt lezajlottak, rengeteg anyag került ki a lakásból: lambériák, álmennyezet, parketta, beépített szekrény, kád, radiátorok, a fürdőszoba, wc, erkély csempeburkolata stb. A parkettát annak idején az eredeti szőnyegpadlóra tették le, itt ott egy két 1992-es Népszabadsággal aládolgozva. A hulladék konténerben ill. a kivitelező cég teherautóján elszállításra került. A bontási munkák utolsó napján már elindult az építési folyamat is: az előszobában Ytong fal került az elbontott két beépített szekrény közötti üres helyre és felvonult a villanyszerelő csapat is… a teljes cikkhez kattintson a képre>>
A villanyszerelésre kapott ajánlat magában foglalta a teljes újravezetékezést, kapcsolók, dugaljak áthelyezését, falba bevésését, új szerelvényeket, új kapcsolótáblát, a konyhában sok új konnektor kiépítését – itt egyetlen villanyrezsó és egy lámpa volt csak, a jövőben jóval nagyobb terhelést kap a rendszer: főzőlap, sütő, elszívó, mikrohullámú sütő, lámpák stb.
A lakásban ugyan három fázis áll rendelkezésre, az előző lakó ebből mindössze egyet használt, a lakásba másfeles alu vezetékeket húztak be annak idején. A nappaliban és a konyha / étkezőben a mennyezetvilágítást spotlámpák adják majd, ezek két, egymásra merőleges téglalap gipszkarton álmennyezet csíkban kapnak helyet. Ezek adják majd a fő világítást, néhány fali ill. padló hangulatlámpa ad majd csökkentett fényt, ha nem lesz szükség a teljes fényerőre.
A spot sorok szabályozható kapcsolót kapnak, az előszobában és az étkezőben pedig váltókapcsolók lesznek hogy a lakásba belépés után ne kelljen visszamenni pl. az előszobába lekapcsolni a villanyt, hanem továbbhaladva a konyhában is le lehessen kapcsolni azt. Az internet kábelen érkezik, hogy ne kelljen a viszonylag vastag vezetéket mindenhová behúzni, a bejárati ajtó fölött egy dobozban lesz elrejtve a kábelmodem és a wifi router.
A TV kábel mindegyik szobába be lesz vezetve. A fűtés korszerűsítésére a ház a pályázatot már beadta és bár úgy tűnik idén ez már nem fog megtörténni, a radiátorokat és szelepeket a lakásfelújítás alatt már újakra cseréljük, így a majdani korszerűsítéskor csak a mérőket kell majd a radiátorokra felszerelni. A szerelő leszerelte a régi radiátorokat, feltette a szelepeket, a radiátorok majd a glettelés és festés után kerülnek a helyükre. A radiátorok a terek méreteihez képest alulméretezettek voltak, így minden helyiségbe az eredetihez képest nagyobb fűtőtestek kerülnek. A fürdőszobában törülközőszárítós radiátor váltja le a régit.
A fürdőszobában a kádat zuhanyfülke váltja le, a rendkívül szűkös méretek miatt inkább kis falakkal és függönnyel kialakított fülkét terveztünk, az ajtós zuhanykabin egyrészt szűkös lenne belül, ha pedig nagyobb a kabin belső mérete, akkor a mosdó elé nem lehetne kényelmesen odaállni. A két kis 40cm-es fallal kialakított sarok fülke egyik oldala 110cm, a másik 90cm, a belső tér így egészen elfogadható egy kényelmes zuhanyozáshoz.
A konyhában a csöveket eltakaró fal méretén is lehet egy kicsit csökkenteni, egy új gipszkarton borítással több hely és egy kis polc alakult ki.
A következő részben a glettelés, festés, nyílászáró csiszolás és festés képeivel jelentkezünk. Addigra talán a csempe és parketta kérdést is sikerül eldönteni…