Konyhánk tervezésekor mérettől függetlenül kiemelt figyelmet kell fordítanunk a tervezésre és a legfontosabb munkaterületek kialakítására, elhelyezésére, hiszen nem mindegy, hogy kényelmesen tudunk-e dolgozni, vagy a szűkre szabott vagy akár túlzottan
tágas térben, rosszul elhelyezett zónákban szükségtelenül elfáradunk és idegeskedünk. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb konyha elrendezéseket és alaprajzokat.
Munkaháromszög – ideális elrendezés és távolság
A főzőlap, a mosogató és a hűtő köré csoportosul a konyhában végzett munka nagy része, a három zónát képzeletben összekötve alakul ki a “munkaháromszög”. A pontok ne legyenek túl távol (sokat kell menni a konyhában) és túl közel se egymáshoz (kényelmetlenül
szűk lesz a hely). Az ideális távolság a zónák között 90cm, a vonalak hosszának összege ne haladja meg a 6 métert. Ha az ideális méretű háromszög kialakítására nincs is lehetőség a konyhádban, a helyiség formájától függően különböző alaprajzokon is megtervezhető
a hatékony elrendezés.
fenti kép alaprajzainak forrása: remont-39
Egysoros konyha
Ha kicsi a helyiség, akkor az egysoros konyha a legpraktikusabb megoldás, amelyben a munkaháromszög is egy sorra korlátozódik. Ez a megoldás ránézésre is nagyon tetszetős.
L-alakú konyha
Az L-alakú konyha akkor ideális választás, ha egy kis étkezőasztalt vagy konyhaszigetet is akarsz a konyhában. Ez a megoldás jól hasznosítja a sarkot, illetve egyesíti a konyhát az étkezővel.
Párhuzamos konyha
Ehhez az alaprajzhoz nem szükséges egy hatalmas helyiség. Elsősorban az ételkészítésre van kihegyezve, és egymással szemben két nagyszerű munkafelületet és tárolási megoldást kínál. Számos szakmabeli erre esküszik.
U-alakú konyha
Ha nagy a helyiség, akkor az U-alakú konyha a legjobb választás. Így tudod maximálisan kihasználni a helyiséget, amelyben rengeteg tároló kaphat helyet, miközben minden könnyen elérhető marad. Ha a konyha nagyon nagy, akkor figyelni kell arra, hogy a
munkaháromszög egyes pontjai ne legyenek túl távol egymástól.
U-alakú konyha félszigettel
A zónák térelválasztására is remek elrendezés, a társasági életet is segíti, kis étkezőpult lehet kívül, extra munkapult belül.
Egysoros konyha szigettel
Ez az egysoros konyha egy szigetet is tartalmaz. A sziget rengeteg tárolóhelyet biztosít, és extra munkafelületként is szolgál. Ugyanakkor legalább 120 cm szabad helyre van szükség körülötte, hogy jól menjen a munka.
L-alakú konyha szigettel
Aszimmetria a konyhában
Néha nincs lehetőség a fenti elveket követni a falak miatt (régi lakásokban pl.), ilyenkor törekedni kelle a maximális térkihasználásra az adottságok kihasználásával.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel | konyhabútor, konyha zónák és ötletek: IKEA