A mai modern otthonok átlagos alapterülete kisebb mint a régi időkben a nagy, tágas polgári lakásoké. Ahelyett hogy az ember aggódna a kisebb terek miatt, meg kell tanulni maximálisan kihasználni azokat. Ebben segíthet néhány egyszerű ötlet, melyek maguktól értetődőnek tűnnek, de a lakások berendezésekor, a mindennapi életben mégis sokszor háttérbe szorulnak.
1. Legyenek a bútorok egyszerűek, praktikusak, ne kicsik!
Általános hiba amit sokan elkövetnek kis lakás berendezésekor, hogy sok kis bútorral töltik meg a szobákat, ahelyett, hogy néhány nagyobb, funkcionális darabot választanának. Ha letisztult vonalakkal tervezett és elegáns bútorokat veszünk, akkor a méretük nem fog problémát jelenteni.
2. Kerüljük a rendetlenséget!
A kis terek első számú ellensége a rendetlenség. A sok apró lakásdekoráció és lakberendezési kiegészítő vagy egyszerűen csak a mindennapi élet állandóan elöl hagyott használati tárgyai egyszerűen maguk alá temetik az enteriőrök stílusát. A rejtett tárolóhellyel rendelkező multifunkciós bútorok, mint pl. egy a belsejében tárolóval rendelkező ottomán, dohányzóasztal, kihúzható fiók ágy alatt stb. segíthetnek eltüntetni az elöl hagyott dolgokat és közben a kezünk ügyében tartani azokat.
3. Nyissuk meg a szobákat, tereket!
A közlekedő zónákban ne helyezzünk el bútorokat. A kisebb és nagyobb bútorok, kiegészítők melyek akadályozzák a kényelmes közlekedést a helyiségek között, ugyanakkor vizuálisan is blokkolják a szobát, eltérítik a fókuszt és megtörik az egységes stílust.
4. Válasszunk színeket körültekintően!
Világos és könnyed színekkel nagyobbnak mutathatjuk otthonunkat mint amekkora valójában. Ezt még tovább fokozhatjuk a színek ugynazon színcsaládból való választásával, monokróm színpaletta alkalmazásával – a nagyobb tér illúziója még hatásosabb lesz, főleg, ha a bútorok és a falak, dekoráció színeit is összehangoljuk.
5. Alakítsunk ki fókuszpontokat!
Legyen egy vagy maximum kettő fő koordináló fókuszpont. Egy fókuszpont lehet valami nagy, mint egy nagy kép, látványos csillár, akár egy egész vagy részben festett, tapétázott fal vagy akár valami kisebb lakásdekoráció is – színes párnák stb.
6. Legyen jó és okosan tervezett a világítás!
Egy jól megvilágított szoba megint csak nagyobb tér illúzióját kelti. A modern világítótestek, a süllyesztett lámpák és az irányított világítás, mint a lefelé, felfelé világító fények segíthetnek ráirányítani a figyelmet, a szemet a fókuszpontokra a helyiségekben. A napközben az ablakokon beáradó természetes napfény is sokkal életteibbé, vibrálóvá, nagyobbá varázsolja a tereket.
Legyen egy erős általános fény, de legyenek változatos kiegészítő fények is:
7. Alkalmazzunk fényvisszaverő felületeket!
A kis szobákban elhelyezett tükrök vizuális térnövelő hatásáról mint design trükkről már mindenki hallott, de amire már kevesebben gondolnak az az, hogy minden fényvisszaverő felület – üveg asztallap, dekoratív üveg kiegészítők, fényes fém felületek, magasfényű bútor frontok – ugyanezt a hatást keltik, de sokkal visszafogottabb módon.
Üveg dohányzóasztal és fényes kisasztal a kanapé mellett:
8. Egy kis szoba méretét fordítsuk az előnyére!
Nem minden kis helyiségben kell mindenképpen a térnövelési praktikákon gondolkodnunk. Ha van egy kis szobánk melyben otthonos, intimebb hangulatot akarunk kialakítani, kövessük az ösztöneinket. Használjunk sötétebb színeket és melegebb, kevésbé erős fényű világítást a megfelelő hangulat kialakításához.
9. Tegyük személyesebbé az enteriőröket!
Helyezzünk el egyéniségünket, mindennapi életünket, stílusunkat kifejező elemeket az otthonukban. Ettől nem csak mi és a családunk fogja jobban otthon érezni magát, de a vendégek figyelmért is inkább e személyes tárgyak kötik majd le inkább mintsem a szobák mérete.