Gipszkartonból épített álmennyezeti megoldásokkal minden helyiségben ötletes, praktikus és látványos építészeti elemeket hozhatunk létre. Az alábbi válogatás ezeket a lehetőségeket a konyhában mutatja be.
Gipszkarton álmennyezetet többféle céllal tervezhetünk a konyhába – különböző síkokat egyesíthetünk, elrejthetünk benne vezetékeket, gépészeti elemeket, csöveket, remek világítási rendszert építhetünk bele. Bármi legyen is cél, egy modern látványelemet kapunk, mely a praktikum mellett a helyiség összképét is feldobja. A gipszkarton elem sokféle formát kaphat, lehet egyenes, íves, kerek, ovális, lefedheti a helyiség teljes mennyezetét, közepét vagy éppen a széleit, több szint is kiépíthető.
A tervezésben több szempontot figyelembe kell vennünk – milyen gépészeti elemeket akarunk elrejteni (pl. a szagelszívó kivezetését a munkaterület fölött, fűtéscsöveket stb.). Ha világítást tervezünk, vegyük figyelembe a belmagasságot – egy kifejezetten alacsony helyiségben nehogy túlzottan összenyomja a teret. A szoba méretének vizsgálata után határozzuk meg a formát a stílusnak és funkciónak megfelelően, válasszuk ki a színt (egységes legyen a szín a mennyezet többi részével vagy azt szeretnénk hogy egy más szín még jobban kiemelje az elemet), ha a belmagasság engedi több szintben is gondolkodhatunk.
A tervezéshez néhány gondolat:
- kis szobában előnyösebb világos színt választani
- tágas konyhában bátrabban választhatunk sötétebb árnyalatot, anyagot
- a pasztellszínek szinte minden stílushoz jó illenek
- az élénk színekkel bánjunk nagyon óvatosan
Nyitott térben, ha a konyha a nappalival egy helyiségben található, a zónák vizuális elválasztásában, meghatározásában remek megoldás egy gipszkarton álmennyezeti elem világítással. A megfelelően tervezett világítás teljesen megváltoztathatja egy szoba képét. Kulcsfontosságú területeket jobban megvilágíthatunk, kiemelhetünk – pl. étkezőpultot, munkaterületet. A LED szalagok nem csak energiatakarékosak, de hangulatvilágításként is kiválóak. Ha az álmennyezetet szegélyként építjük hogy a plafon középső területe teljes magasságú maradjon, a szegélybe színváltó LED szalagot szerelhetünk és látványelemmé változtathatjuk a mennyezetet, a helyiség tágasabbnak fog tűnni. A plafont teljesen fedő álmennyezet szélén, körben a fal mellett is hagyhatunk rést, az ide szerelt LED szalag fénye keretbe foglalja a szobát, a falat is megvilágítva.
még több ötlet: praktikus tippek ötletek