Kerti faburkolatok tulajdonságai és telepítése
Ha kertünk természetes hatását meg akarjuk őrizni, a kerti ösvények, teraszok faanyaggal történő lefedése az ideális megoldás. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy ezen ösvények és kerthelységek nem egy-két évre készülnek, a folyamatos terhelésnek, és koptatásnak évtizedekig ellen kell állniuk. A természet ajándéka, a fa a házban és a ház körül mindenütt felhasználható, melegséget és természetességet sugárzó anyag. A kertben alkalmazott faanyagok esetében az olyan követelmények mellett, mint a stabilitás, vagy a kopásállóság a gyártóknak számolni kell a nedvességgel és a földdel való (közvetett, vagy közvetlen) érintkezéssel…. a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
Nedvesség hatására a fák többsége gyorsan változtatja a térfogatát. Egy ritkább sejtszerkezetű fából készült ösvény a kertben hamar elkorhad. A föld fölé kerülő járólapok emellett a férgesedés veszélyének is ki vannak téve, ami szintén megrövidíti a faburkolatú ösvény élettartamát. A trópusi éghajlathoz szokott fák, (mint a teakfa) jobban megbirkóznak a nedvességgel, szerkezetük masszívabb, viszont ezek ritkábbak. Ezért a kutatók faanyagok tartósításával, stabilizálásával kísérleteznek, hogy könnyebben hozzáférhető, időtálló kertburkolatokat, virágágyásokat és más kerti kiegészítőket forgalmazhassanak. A kertburkolatokhoz felhasznált faanyagok gyártására általában két módszert alkalmaznak.
Prés alatt (telítés)
A kerti faburkolatú ösvényeket minden évszakban támadhatja a víz. Az úgynevezett „telifa” -burkolat egy speciális telítési eljárással készül. A nyers faanyagból vákuum technológiával kivonják a vizet, majd az elveszett nedvességtartalmat egy korhadásgátló, favédő anyaggal pótolják. Az eljárás alatt a telifát kilencven percen keresztül járja át a védőanyag, melyet nagy nyomáson préselnek át a fa szerkezetén. Az ebből készülő burkoló lapok így lesznek kellőképpen ellenállóak a terheléssel, férgesedéssel, és az időjárással szemben. A telítés során a fa nem sérül. Ez a módszer jóval erősebb anyagot eredményez, mint a merítés, vagy a festés, melyek csak a fa felületét érintik. A telifából egyenes és kanyargó útvonalak, illetve teraszok, tornácok egyaránt lefedhetőek. A fél méterszer félméteres járólapokból változatos mintákat rakhatunk ki. A mintázatot természetesen érdemes a ház stílusához, és a kert adottságaihoz igazítani. A telifa lapok bordázata lehet a szélekkel párhuzamos egyenes, vagy átlós. A bordázatok irányának váltakoztatásával egyedi sormintázatot is készíthetünk. Az oválisabb formák kedvelőinek a gyártók hullámzó rajzolatot eredményező, korongformájú járólapokat is kínálnak. A telifa járólapok lerakását egy 10-15 centiméteres alapozás előzi meg. Az 5-10 centiméter vastag kavicsrétegre 5 centiméteres homokréteg kerül, melyet jó tömörre kell döngölni, hogy a járólapokat biztonsággal elbírja. A lapok alá 50 centiméterenként talpfát kell lehelyezni. A telifa ösvény fektetésénél ügyelnünk kell a hőmérséklet, vagy nedvességfelvétel során bekövetkező tágulásra. A térfogat-növekedés lehetőségét megfelelő hézagokkal biztosítanunk kell, mikor az elemeket egymás mellé helyezzük.
Tűzben edzve (hevítés)
Már őseink is rájöttek, hogy a fa hevítésével tartósabbá tehetik annak anyagát, az erre irányuló kutatások viszont csak az 1930-as években indultak meg. A hőkezelésen átesett faanyag, vagyis a „thermowood®” német kutatók munkájának gyümölcse. A thermowood Finnországból származó erdei fenyőből, vagy lucfenyőből készül. A technológia lényege, hogy egy ilyen komoly fizikai beavatkozás, mint a magas hőmérsékletre való hevítés a faanyag sejtszerkezetét változtatja meg. A hőkezelés során a sűrű szövetű fenyőfát mintegy száznyolcvan fokra melegítik fel. Ilyen magas hőmérséklet mellett persze fenn áll a veszélye annak, hogy a fa meggyullad. Ez ellen az eljárás során a szakemberek gőzzel védekeznek. A hevítéssel párhuzamos gőzölés nemcsak az égést akadályozza meg, a kémiai folyamatokra is hatással van. A gőzzel kezelt fa a páratartalom ingadozásával dacolva méretét is jobban megőrzi. A hőkezelés emellett javítja a fa hőszigetelési paramétereit és ellenállóbbá teszi a korhadással szemben. Az ideális hőfokot és az eljárás fázisait számítógéppel szabályozzák. Nedvesség hatására a thermowood a közönséges erdei fenyőnél hat százalékkal kisebb mértékben változtatja a térfogatát. A lerakás mikéntje elsősorban abban különbözik a telifáétól, hogy ez alá a termék alá vasból, vagy betonból készült alapozást javasolnak a gyártók, mert a thermowood járólap nem érintkezhet a földdel.
Kerti bútor, teraszburkolat szakkereskedés: Mahagoni Design Kft.