Az otthonunk felszereltsége kényelmet, biztonságot adhat, de ez így volt abban az időben is, amikor a modernizáció nem volt ennyire jelen. Az ember mindig igyekezett magának kialakítani a legélhetőbb környezetet.
Történelem órákon azt tanultuk, hogy őseink halásztak, vadásztak és gyűjtögettek azért, hogy életben maradjanak. De belegondoltál abba, hogy hűtő és fagyasztóláda híján hol és hogyan tárolták az ételt? Egyáltalán, milyen módszereket ismertek és használtak tartósításra?
Tartósítás a modernizáció előtt
Amikor még nemcsak modern eszközök nem léteztek és az elektromos áramot sem ismerték, akkor az élelmiszerek és ételek tárolása egészen máshogy valósult meg.
Kémiai tartósítás módjai
Füstölés
A jellemzően téli időszakra időzített disznóvágás végtermékeit is füstölni szokták. Nemcsak az íz kedvéért is. A füstölés egy olyan módszer, amely során az élelmiszert a füsttel tartósítják, mert segít megakadályozni a mikroorganizmusok szaporodását és hozzáadhat egy jellegzetes ízt is az élelmiszerhez. Húst, halat és sajtot gyakran füstöléssel tartósítottak és teszik ezt manapság is.
Sózás
A sózás az egyik legősibb tartósítási módszer. A magas sótartalom ugyanis segít megakadályozni a baktériumok és gombák szaporodását, valamint megköti a vizet is. Ezzel a megoldással zöldségeket, húsokat és halat is sóztak tartósítás céljából, amely akár ma is ugyanúgy bevethető.
Cukrozás
Ha a só megköti a vizet, akkor a cukor is ugyanezt teszi és éppen ezért ez is remek tartósítási módszer. A cukrozás során az élelmiszert cukorral keverték vagy bevonták azért, hogy meggátolják az élelmiszer romlását. A lekvárok és kompótok készítése során alkalmazzuk még ma is ezt a módszert.
Zsírban, olajban
A zsír vagy az olaj is alkalmas arra, hogy megőrizhessük ételeink minőségét hosszabb távon, méghozzá úgy, hogy ezek az anyagok az oxigéntől elzárva tartják az élelmiszert.
Savak
Az ételeket olyan savas közegben is lehet tartósítani, amely meggátolják a baktériumok és más mikroorganizmusok növekedését. A savanyúság, ecet vagy savanyú gyümölcslevek használata például alkalmas volt erre a célra.
Fizikai tartósítás módjai
Azok az eljárások tartoznak ide, amelyhez semmilyen tartósítószert nem adunk. Ilyen tehát:
Aszalás
Az aszalás során az élelmiszereket napfénynek vagy mesterséges hőforrásnak tették ki, hogy a nedvességet eltávolítsák. Az alacsony víztartalom segít megakadályozni a mikroorganizmusok szaporodását és az élelmiszer romlását. Gyümölcsök, zöldségek, húsok és halak is egyaránt tartósíthatók így.
Szárítás
A szárítás egyike a legősibb tartósítási technika, amelyet ma is alkalmaznak csak már a technológia bevonásával. Azonban a módszer lénye ugyanaz maradt: az élelmiszerek víztartalmát csökkentik azért, hogy megakadályozzák a baktériumok, gombák elszaporodását.
Hőkezelés
A magas hőmérséklet is megöli a nemkívánt mikroorganizmusokat, így ez is egy kiváló módja a tartósításnak.
Hűtés és fagyasztás
Ahogy a meleg, úgy a hideg is alkalmas az ételek, élelmiszerek állapotának megőrzésére. Ehhez még csak hűtőre vagy fagyasztóra sincs szükség, ha odakint hideg van, vagy van olyan helyiség, amely megfelelő a klíma.
A fent említett módszerek egy részét ma is használjuk, de a modern technika és tudomány fejlődésével új, hatékonyabb tartósítási módszerek is elterjedtek, például konzerválás, vákuumcsomagolás.
Partner cikk / Támogatott tartalom