Sokan gondolkodnak kis egyszobás lakásban a tér felosztásáról, egy stúdiólakást kétszobás apartmanná alakítva optimálisabb életteret alakítva ki pl. egy fiatal párnak. A sikeres felosztás elsősorban az ablakok számától függ. Ha nincs elegendő ablak, akkor problémát jelent a természetes fény és a szellőzés. Az alábbiakban egy olyan stúdiólakást mutatunk, ahol a lakberendező megoldotta a feladatot – az eredetileg konyhát hálószobává alakította át, a nagy helyiségben pedig egy térbe szervezte a nappalit, étkezőt, konyhát. A kompromisszumok nyilvánvalóak, különösen a hálószobában, de ha többet akar kihozni az ember a kis alapterületből, ezeket vállalni kell.
Az előszobát teljes egészében beépítették szekrényekkel, mivel a lakás többi részén nem tudtak volna elég tárolóhelyet kialakítani. A középső elemben szuper megoldás a mélyedés, mely lehetővé teszi, hogy leüljön az ember az öltözködésnél. Az ablak előtt kialakított nappali zónában egészen világos a dekoráció, így sokkal könnyebbnek érződik a tér. Fehér szinte minden bútor a lakásban és az IKEA termékei. A szoba másik felében az étkezőt és konyhát helyezték el.
A falakat tégla dekorral és tapétákkal díszítették, a nappalizónában visszafogott madár és levél, a hálószobában textil anyagra jellemző kockás mintázattal. Élénkebb színfoltokat a növények, a lila kiegészítők visznek a terekbe. A színpalettának része még egy világos kék árnyalat, ez az üveg konyha hátfal háttereként és a fürdőszoba egyik falán, a csempe mintájában van jelen. A nappaliban világos színpaletta, a kontrasztok hiánya és az, hogy az ablak felé csökken a bútorok magassága, segít tágítani a teret vizuálisan (kb. 20m2 a helyiség). Egységesen fa parketta borítja a járófelületeket.
Tipp: a tégla dekorációt ebben a lakásban teljesen elhagyva, a tapéta mellé választott egyszínű, világos festett fal letisztultabb összképet eredményezett volna.
A régi konyhát szabályosan lehetett hálószobává alakítani, a szélesség viszont csak 2.2m. Az ágy szinte az egész szobát elfoglalja, de ez szükséges kompromisszum volt. Egy szekrény és egy éjjeliszekrény még elfért itt – az ablak előtt a fűtőtestet körbevevő polccal egy második éjjeli lerakó felületet alakítottak ki. A fürdőszobában zuhanyfülkével spóroltak meg helyet, így kényelmesen nagy lett a mosdó alatti szekrény, melyben a mosógép is elfért. Itt az ajtó körüli falat kockás csempével borították a zuhanyfülke mögötti falhoz hasonlóan, a szimmetria érzése érdekében.
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Anna Serafin