A mexikói Hotel Azucar belsőépítészeti stílusa – az organikus építészet vegyítése a minimál stílussal
Mi történik, ha a rendszertelenséget egy rendszer segítségével fejezem ki..? Stílus születik! Méghozzá maga a randomitás, a természetesség válik stílussá.
Az osztrák Hundertwasser által is favorizált asszimmetriát a mexikói Azucar hotel a funkcionalitás, és a kényelem jegyében értelmezi újra. Egy biztos: a megfoghatatlanság forradalminak számít, még akkor is, ha a minimalhoz szelidítik…a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
Carlos Couturier – aki az Azucar mellett több népszerű mexikói üdülőhely alapítója – szállodáját a Veracruzban honos cukornádról nevezte el. Az Azucar tisztelgés a cukornád-termesztő őseink előtt. – meséli. Legfrissebb szállodájához egy majdhogynem anti-design, „vissza az alapokhoz” – koncepcióval állt elő, melynek legfőbb kifejezőeszközét, e légies, szellős érzésben találta meg. A mexikói építész által megálmodott üdülőhely a könnyű eleganciára, és a természettel való fúzióra helyezi a hangsúlyt. Az Azucarhoz Mexikóvárosból egy hosszú autóút megtétele után juthatunk el – vagy a hotel expressz különgépén.
A fehérre meszelt palapák (bungalók), ívelt párkányok között sétálgatva láthatjuk, érezhetjük hogyan olvad idilli környezetébe az Azucar. A külső arculathoz mérten a beltér is átveszi a bioszféra önmagából fakadó rendezetlenségét, egyediségét. Nincsenek sablonok a lakberendezésben sem, minden részlet különleges, sajátos… csakúgy, mint a természetben. A haladó, organikus felfogás magátol értetődően környezettudatos energiafelhasználással párosult. Couturier mottója az egyszerűség: „Az Azucar-ral egy letünt életmódot szeretnék újraéleszteni… melyben az emberek újra felfedezhetik az egyszerű dolgok varázsát…” A látványterv alapvetően hagyományörző miliőjét a mediterrán és rusztikus formák alkalmazásának köszönheti (az egyszerűbb és az extrémebb enteriőrökben is). Az egységet olyan elemek teremtik meg, mint a legtöbb pihenőhelyen megtalálható hagyományos szabású, magentaszínű párna, vagy a tradícionális kockás poncho mintázat (a szálloda törülközőin és kültéri puffjain). A privát szférák vöröscédrus faanyagát Couturier maga gyűjtőtte a partról, még 6 évvel az építkezés megkezdése előtt. Olyan belteret szerettem volna kialakítani, ami visszarepít a múltba, egyszersmind a modern felhasználó igényeit is kielégíti – mondja Couturier – Ez tulajdonképpen egy design-hotel, melyben az „anti-design” kap teret
A gondtalan délutáni pihenést szolgálják a – minden bungalóban megtalálható – kézzel szőtt függőágyak, és olvasósarkok. A zsupfedeles mediterrán épületek privát terasszal is rendelkeznek, melyről a Mexikói öböl lélegzetelállító panorámája tárul a vendégek szeme elé. A tengerparti építkezés előnye, hogy a légkondícionálót majdhogynem helyettesíti a hűvős tengeri szellő, mely könnyen átfúj a laza felépítésű, félig kültéri épületeken, felfrissítve az üdülővendégeket. A közösségi zónák az „open air” jegyében nagyrészt a szabad ég alatt kaptak helyet. Az Azucarnak egyedülálló szabadtéri könyvtára (fűzfa ülésekkel, zsupfedeles nádtetővel), holisztikus gyógyfürdője, és saját jóga parkja is van. A szálloda éttermében az ország legtöbb halkülönlegességét rendelhetjük. A specialitások között szerepel a „mai fogás” menüpont is, ugyanis a konyha személyzete pecázni is jár. Az Azucarba nem a nyüzsgés miatt jönnek a vendégek. Az egyetlen látványosság, a közeli halászfalu San Rafael s annak történelmi romjai, éppen ezért nagyon közvetlen, barátságos a hangulat a hotelben: a személyzet tagja gyakran fociznak a vendégekkel. A világtól elzárt hotel 20 mélyfekvésű bungalója (melyek mindegyike egy-egy cukormalom nevét viseli) a határtalan nyugalom, a szabadság, és a napfény igéretével várja vendégeit. Az alkalomhoz illő megjelenés: szandál, laza pamutruházat, és még lazább időbeosztás….