Yona Friedman, Architecture without building. A nemépítés gyakorlata – 2011. oktober 29. – 2012. januar 08. Különleges térélményt kínáló installációs környezetben tekinthetik meg az érdeklődők Yona Friedman magyar származású építész és gondolkodó retrospektív kiállítását a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban Budapesten.
A 2012. január 8-ig látogatható Yona Friedmann Architecture without building / A nemépítés gyakorlata című új tárlaton Yona Friedman munkáit, terveit, egyebek mellett a Ville Spatiale elnevezésű installációt, falrajzokat, maketteket, képregényeket láthat a közönség. A terembe belépve hatalmas fehér kocka fogadja a látogatókat azzal a céllal, hogy “rögtön találkozzon egy olyan objektummal, ami megállásra készteti őket” – mondta Erőss Nikolett kurátor pénteken a sajtó képviselőinek tartott tárlatvezetésen. A kiállításon olyan egységek várják az érdeklődőket, mint például a mobil várostervezés 10 alapköve, a hálózat és mobilitás, a hajlék vagy az önvédelem katasztrófák ellen. Kronológia helyett az életművet meghatározó kulcsfogalmak köré szerveződik a kiállítás – közölte Somogyi Hajnalka kurátor. A számos nézőpontot és léptéket felkínáló kiállítási installációt – amely keretéül szolgál a rajzoknak, ábráknak, maketteknek – Yona Friedmannal együttműködve Philippe Rizzotti tervezte és budapesti önkéntesek a francia EXYZT építészcsoport tagjaival közösen építették fel.
Yona Friedman Spatial Town,1958-1962 © Yona Friedman
Yona Friedman a 20. század második felében kibontakozott városépítészeti gondolkodás egyik kiemelkedő és sokoldalú alakja. Már rajzolt folyók vagy mocsarak felett “lebegő” városokat, négy kontinenst összekötő hidakat, többszintes városi kerteket, vízvezetékelemekből lakónegyedet és hatalmas vázszerkezeten a magasba emelkedő metropoliszokat. Képregényekben adott útmutatást a túléléshez a nehéz helyzetben levőknek, azt hirdette, hogy építészek helyett mindenki maga tervezze és építse meg az otthonát. Gyorsvasúthálózattal egyetlen egységgé kovácsolt Európát javasolt 1961-ben, a nyolcvanas években pedig nemzeti színházat tervezett Budapestnek.
Yona Friedman 1923-ban született Budapesten. Az országot 1945-ben hagyta el, csaknem egy évtizedet tanult és dolgozott Izraelben, jelenleg Párizsban él. Hosszabb ideig tanított az Amerikai Egyesült Államok több egyetemén, a világ számos pontján vett részt humanitárius szervezetek munkájában. A mobil építészettel, így a ville spatiale-lal (térbeli, lebegő várossal) kapcsolatos radikális elképzelései, publikációi már az ötvenes évek végén ismertté tették nemzetközileg. Több más kortárs alkotóhoz és csoporthoz hasonlóan ő is aktívan részt vett a mobilitás, a hálózatok, az új technológiák adta lehetőségek, az új társadalmi mozgalmak által felvetett szükségszerűségek, valamint az építész szerepe körül kibontakozott élénk nemzetközi diskurzusban.
Mint a második világháború alatt felnőtt generáció tagja, amely tanúja volt az építészeti modernizmusok tündöklésének és kudarcának, Friedman határozottan kiállt a helyben található anyagok és egyszerű technológiák, a mobilitás és a változtathatóság fontossága, a fenntarthatóság mellett – és fellépett a túlépítés ellen: Túl sokat építünk. Túlépítettük a Földet, anélkül, hogy mindenki számára megfelelő hajlékot biztosítottunk volna. Ez a túlépítés (csakúgy, mint a túltervezés és a túlzásba vitt mezőgazdasági művelés) környezeti katasztrófához vezet. Mindez nem az építészek szakmai hibája, hanem részben az építészet félreértelmezéséből ered. Az építészet nem egyszerűen az építés művészete: sokkal inkább a tér rendezéséé.
Bár tervei szinte kivétel nélkül papíron maradtak, az elmúlt húsz évben Friedman elképzelései – számos írásának, könyveinek is köszönhetően – megkerülhetetlenné váltak azok számára, akiket a fenntartható városi lét, a krízishelyzetek építészete vagy a részvételi tervezés foglalkoztat szerte a világon.
A Ludwig Múzeumban látható tárlat a 2009-ben a Trafóval és a KÉK – Kortárs Építészeti Központtal közösen indított projekt eddigi legfontosabb állomása, amelyet további, más országokban megrendezett bemutatók követnek majd.
Yona Friedman üzenete:
Yona Friedman Spatial Town,1958-1962 © Yona Friedman:
Yona Friedman Pompidou Center, París, 1970 © Yona Friedman:
Yona Friedman Spatial Town,1958-1962 © Yona Friedman:
Yona Friedman portré © fotó: Marianne Homiridis:
Az épülő kiállítás – Yona Friedman a Ludwig Múzeumban:
link: Ludwig Múzeum