A Solar Decathlon egy egyetemek közötti nemzetközi innovációs verseny, amely az energia-hatékony megoldások és zöldtechnológiák társadalmi és piaci támogatottságának erősítését célozza. A résztvevő csapatok feladata, hogy kizárólag napenergiát hasznosító, energia-hatékony, könnyűszerkezetes lakóépületet tervezzenek meg és építsenek fel.
Az Amerikai Energetikai Minisztérium szervezésében először 2002-ben rendeztek Solar Decathlont, amelynek mára Washington mellett Madrid és Kína is otthont ad. Magyar csapat most vehet részt első alkalommal a nemzetközi megmérettetésen, a Solar Decathlon Europe-on. A verseny utolsó fázisában, 2012. szeptember első két hetében, Madridban állította fel a résztvevő 20 egyetemi csapat – köztük az ODOO Project – saját pályaművét, amelyet 10 szempont (építészet, épületszerkezet, energiamérleg, épületüzemeltetés, komfort, kommunikáció és társadalmi felelősségvállalás, iparosíthatóság, innováció és fenntarthatóság) alapján értékel majd a zsűri.
A házat szeptember 14. és 29. között folyamatosan ellenőrzik, minden nap díjazva az adott kategóriában legjobbnak talált pályamunkát, az összetett verseny győztesét szeptember 30-án hirdetik ki a záróeseményen.
További információk: sdeurope.org
ODOO Project
A 2010 nyarán alakult csapatban a BME majdnem minden kara képviselteti magát. A versenyen való induláshoz négy témakörben kellett meggyőzniük a 2010-ben beadott pályázatban a Solar Decathlon Europe szervezőit a projekt megvalósíthatóságáról: Terv és Innováció, Finanszírozás, Projektintegráció és Projektszervezés.
Az ODOO Project célja nemcsak a versenyre való felkészülés és a szolárház megalkotása, hanem ahhoz kapcsolódóan az energia- és környezettudatosság terjesztésében is szerepet kíván játszani. Fontos cél az is, hogy a magyar piacon életképes innovatív megoldásokat hozzon létre.
A Project megvalósításán közel két éven át 60 diák dolgozott: köztük építészmérnökök, gépészmérnökök, villamosmérnökök, mechatronikiai mérnökök, környezetmérnökök, gazdasági és kommunikációs képzésben résztvevők, termék-tervezők, fotósok és videósok.
ODOO ház
A szolárház magyarországi viszonyok között éves szinten kétszer, madridi körülmények között pedig közel háromszor annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt. Az utóbbi esetben így például még egy elektromos autó számára is biztosíthat napi 70 kilométernyi menetidőt.
Az elektromos áramot a ház napelemekből nyeri, amelyek egyben a tető és a fal burkolataként is szolgálnak. Ezzel az esztétikus megoldással szerves részei a ház megjelenésének. A tető napelemei nyáron, magas napállásnál, míg a fal télen, vagy reggeli órákban, alacsony napállásnál termeli az energiát.
A hűtést, fűtést, illetve a meleg vizet is a nap energiája biztosítja. Ebben fontos szerepet játszik a padlóba és a mennyezetbe épített csőrendszer, amely nyáron a belső térbe jutott hőt elvezeti, télen pedig összegyűjti és a délutáni, esti órákban visszaadja. Természetesen ehhez a bejutó fény szabályozására is szükség van: az ODOO rendkívül jól képes védekezni a napsugarak ellen a nyári időszakban, télen viszont a lehető legtöbb fényt engedi be a házba. Az energiahatékonyságot a napenergia hasznosítása, a burkolatok és árnyékolás mellett az automatizálási rendszer maximalizálja, amely egyben komfortosabbá és biztonságosabbá is teszi az épületet.
Odoo project promo videó:
Odoo project Audiovisual 2:
link: ODOO Project