Velencei Biennále – építészeti modelleket mutat be, és a csendet, a letisztultságot, az újszerűséget kívánja hangsúlyozni a 13. velencei nemzetközi építészeti kiállítás magyar pavilonjának tárlata – jelentették be a kiállítás kurátorai, szervezői egy szombati pécsi sajtótájékoztatón.
Mint azt Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa elmondta, az augusztus 29-től november 25-ig tartó tartó eseményen Bachmann Bálint, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja Markó Balázzsal, a gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának oktatójával közösen nyerte el pályázaton a magyar pavilon kiállításának szervezési jogát.
Nyertes koncepciójuk szerint építészhallgatók kaptak lehetőséget arra, hogy modelljeikkel megmutassák, mit gondolnak a modern építészeti térformálásról. Mellettük közismert, neves építészek is jelentkezhettek megvalósult vagy meg nem valósult terveik alapján készült modellekkel.
Bachmann Bálint elmondása szerint koncepciójuk térbeli folytatása a két évvel ezelőttinek, amikor a magyar pavilonban a vonalat alkalmazták az építészeti gondolat átvitt értelmű megfogalmazására, valamint a mesterségbeli, kézműves-tudásbeli gondolat közvetítésére.
A Modell című pályamű a generációk közti kommunikáció fontosságát hangsúlyozza, mely többek között a rendkívül sikeres nemzetközi hallgatói pályázatra – mely a space maker nevet viseli – beérkezett körülbelül 550 makettet mutatja be.
A Velencei Építészeti Biennále a világ legjelentősebb szakmai kiállítása, amely a több mint 100 éves képzőművészeti biennále rendszeréhez hasonlóan szerveződik 1980 óta. A nemzetközi rendezvényen a központi kiállítás mellett több mint 50 ország vesz részt a nemzeti pavilonokban látható tárlatokkal.
Magyarország a rendszerváltás időszakában vett részt először a Velencei Építészeti Biennálén, akkor organikus építészek mutatkoztak be csoportosan, nagy sikerrel.
(MTI)